müstiline sidekude

sidekudeMa ei mäleta, millal viimati nii täiel rinnal hingata sain. Tänu millele? Kõhunaha sikutamisele!?! Tegelikult oli see muidugi diafragma vabastamise harjutus, mis tegi aga palju enamat, kui vaid pinge tolles hingamislihases lõdvestas.

 

“See on parim tehnika ka ärevuse puhul. Füüsilisel tasandil väljendub too emotsioon pinnapealses hingamises. Pingest vaba vahelihas tähendab aga nii hapnikurikka vere, lümfi, närviimpulsside kui ka elujõu praana paremat voolamist ning tänu sellele tugevamat tervist,“ kiidab harjutuse looja, osteopaat-füsioterapeut, funktsionaalse anatoomia õppejõud LAURIER-PIERRE DESJARDINS Kanadast.

Tema kursusel Lilleoru keskuses sai inimkeha kohta kuulda põnevaid asju. Näiteks seda, et meil pole diafragmasid üks, vaid kolm või et molekulaartasandil oleme kristallisarnased või et veri voolab arterites spiraalikujuliselt või et sidekude on üks müstiline kude, mis seob kogu keha tervikuks – nimigi ju ütleb seda. Lugu erakordsest sidekoest ja rõõmupomm Pierre’st ilmus ajakirjas Üks 2013. aastal.


KOLM DIAFRAGMAT

sidekude

Selline näeb sidekude välja mikroskoobi all.

Teada sai sedagi, et viha koguneb diafragmasse ning kuna vahelihast masseerida ei saa, sest ta on peidus, ongi tema vabastamine nii oluline. Pierre – nagu me seda energiast pakatavat ja lapselikult kompleksivaba meest isekeskis kutsusime, soovitab seepärast tegelda ka joogaga, mille hingamisharjutused ja asendid diafragma pinget vähendavad. Et vahelihas aga ülioluline on, tõendab seegi, et ta asub “nagu võileib elutähtsate elundite vahel. Tema kohal on kopsud ja süda, all magu ja maks. Ka energeetiliselt on ta väga tähtsas kohas – tule- ja armastusetšakra vahel,“ valgustab enam kui 30-aastase kogemusega krija hatha joogi.

Kolm diafragmat on aga keha sees põiki olevad lihaselis-kõõluselised struktuurid. Vahelihased on ka vaagnapõhi, samuti väikeaju kattev kolmekihiline sidekude. Ja need kaks väiksemat liiguvad hingamisel suure diafragmaga täpselt ühes rütmis.


KÕIK ON ÜKS
Omavahel pole ühenduses aga mitte ainult üleval peas, all vaagnas ja keskel kehas asuvad diafragmad, vaid iga viimane kui rakk. Niisuguseks tervikuks seobki meid sidekude – kudedest kõige vähem uuritud, dr Desjardins’i jaoks aga kõige tähtsam, mis mitte ainult ei ümbritse absoluutselt iga elundit, luud või lihast, vaid läbistab ka kõiki rakke.

Kui keha ülejäänud kolm kudet – epiteel-, lihas- ja närvikude on ehituselt koesiseselt enam-vähem sarnased, siis sidekude väga erinev.

Kiuline sidekude koosneb 90% elastsest ja tugevast kollageenivalgust. Kollageenikiududest koosnevad ka luud,

mille teevad tugevaks kiudude külge kleepunud mineraalsoolade molekulid. Just sinna puudujäägi korral keha vargile lähebki. Luid omakorda kaitseb imeõhuke sidekoekiht, mida anatoomiliselt nähagi pole.

Et sidekude omavahel ka rakke ühendab, on Desjardins’i sõnul aga nii uus teadmine, et see pole anatoomiaõpikutesse veel jõudnudki. “Rakumembraani küljes on karvakesi meenutavad mikrohatud – integriinivalgud, mis seovad raku sees toimuvat välise eluga. Ent nagu elektronmikroskoobi all näha, läbistavad nad ka rakutuuma, väljudes raku vastasseinast ja moodustades raku sees omamoodi võrgustiku, tsütoskeleti.“

Muide, just sidekoest, sellest keha kõige vesisemast koest, sõltub ka naha pehmus ja siledus. Nii et,

kes tahab kaua noor ja kortsuvaba püsida,
joogu vett, sest vananemine, mitte ainult naha oma,
tähendab organismi kroonilist janu.


NOORUSE ELIKSIIR VESI

Sidekude läbi mikroskoobi. foto: internet.

Veel üks ebamaine pilt sidekoest läbi mikroskoobi.

“Keha koosneb umbes 70% veest. Ja vananemine, mitte ainult naha oma, tähendab organismi aeglast veetustumist.

Krooniline veepuudus toob kaasa kroonilised põletikud,
soodustab organismis happelise keskkonna tekkimist,
kontsentreerib uriini, aeglustab vere- ja lümfiringet,

sest muudab vere ja lümfi paksuks. Tänapäeval on veepuudus levinud ka lastel, sest neid on harjutatud jooma maitsega, mitte tavalist vett. Kui aga kasvava lapse organismis pole vett piisavalt, ei arene ta õigesti,“ paneb tohter emadele-isadele südamele.

Veepuudust inimene ise ei tunne, janu näitab juba kehas algavaid lagunemisprotsesse. Dehüdreeritud organismil võtab kolm kuud veejoomist, et kõik rakud uuesti veega täituksid.

Puhkeseisundis täiskasvanu vajab toimimiseks 4 l vett. 2 l tuleb seeditud toidust ja ainevahetusest, 2 l peab saama juurde vett juues. Lihtsaim on arvestada nii:

1 klaas vett iga 9 kg kehakaalu kohta päevas.

Kuna hakatuses võib suur veejoomine viia paigast elektrolüütide tasakaalu ja olla koormav neerudele, võiks klaasile veele puistata näpuotsatäie himaalaja või meresoola, milles kõik vajalikud mineraalid.

Kui aju antud janusignaali eirata, lülitub see kolme nädala pärast välja. Organism on küll janus, aga sa ei tunne seda. Taas korralikult jooma hakates tuleb janusignaal tagasi nädalaga. Valemi – 1 klaas vett : 9 kg kehakaalu kohta – järgi juua on esimesel nädalal raske ja ühtelugu pissil käia tüütu, aga nii on see vaid kolm nädalat, siis loksuvad asjad paika. Keha küsib juua ise ja pissilgi hakkad käima varasema tihedusega, ehkki uriinikogus on suurem.

Mida juua? Puhast, toatemperatuuril või veidi jahedamat vett. Või taimeteed, mis on teistest vedelikest vähem diureetiline. Pierre kinnitab, et inimene on ainus imetaja, kes pärast rinnaga toitmist midagi muud joob kui vett. Kes pelgab fluori või kloori, jätku vesi kannus 24 tunniks seisma. Selle ajaga haihtuvad sealt ka gaasid. “Jooge vett, sööge tervislikult, liikuge, elage olevikus, olge kaastundlik, erapooletu, heatahtlik ja tundke rõõmu – siis voolab teis ka rahu,“ kõlab naerusuise mehe soovitus.


RÕÕM TEEB VÄEKAKS

Ülimalt lusti täis Kanada osteopaat-füsioterapeut, funktsionaalse anatoomia õppejõud Laurier-Pierre Desjardins.

Ülimalt lusti täis Kanada osteopaat-füsioterapeut, funktsionaalse anatoomia õppejõud Laurier-Pierre Desjardins.

Päikeseline ja soe Laurier-Pierre Desjardins on mees, kes Eestis oma unikaalseid teadmisi inimkeha anatoomiast ja selle mõjutamisest juba kolmas kord tutvustamas käis. (2015. aasta maikuus oli ta taas Eestis kursusi andmas).

Mis on funktsionaalne anatoomia, mida te 20 aastat õpetate?
Anatoomia uurib surnud keha. Inimese ülesehitusest arusaamiseks lahatakse laipu, ent surnud keha erineb elusast väga palju. Funktsionaalne anatoomia seevastu tegeleb elusa kehaga. Ka siin lahatakse – seda kutsutakse kirurgiaks (itsitab ulakalt) – ent elusas kehas liigub energia ja voolab elujõud praana, millest paljud kirurgid paraku midagi ei tea.

Joogast ja praanast teadlikud arstid opereerivad hoopis teistmoodi, austusega keha vastu.

Mida tähendab osteopaatiakunst?
Osteopaatia tegeleb füüsilise kehaga, selles olevate pingekohtade vabastamisega, et vedelikud – veri, lümf, ka peentasandil voolav eluenergia – vabalt liikuma pääseksid.

Kuna keha on tervik, levib ühes kohas olev probleem sidekoe kaudu lõpuks kõikjale.

Ent kuna kehal on ka sisemine intelligentsus ja eneseregulatsiooni võime, suudab ta, kui aidata tal pingetest piisavalt vabaneda, ise terveneda.

Mis vahe on osteopaatial ja kiropraktikal?
Kiropraktikute tehnikad ja ravi keskenduvad peamiselt lülisambale. Osteopaadid tegelevad kogu kehaga, sest sidekude leidub kõikjal. Jah, me vabastame pingetest ka selgroolülisid nagu kiropraktikud, ent töötame lisaks lihaste, vereringe, kõikide elunditega – kehaga tervikuna.

Olete suur sidekoe fänn. Millest see huvi?
Õppisin ülikoolis anatoomiat, ent mind näris kogu aeg kahtluseuss, et inimkehas peab olema veel midagi, millest üldanatoomias ei räägitud. Kohtusin fantastiliste osteopaatiaõpetajatega, kes ütlesid, et nemad töötavad kõikides kudedes leiduva kiulise ja sensoorsetest närvidest tulvil tundliku osa, sidekoega. Meditsiin kohtles seda tollal kui lihtsalt kudet, läbi mille pääseb elundini. Nüüd on teadlased selle näiliselt mitteolulise katte- ja täitekoe tähtsusest aru saanud, on tekkinud isegi fastsiateadus. Tegin 20 aastat tagasi õigesti, et keskendusin sidekoele – nüüd on see pop.

Kiuline sidekude mikroskoobi all. foto: internet.

Kiuline sidekude, ikka läbi mikroskoobisilma.

Teil on üks lihtne harjutus armidest lahtisaamiseks.
Võta arm sõrmede vahele ja sikuta-venita seda igas suunas, üles, paremale, vasemale. See “kisub“ ta lahti alumistest kihtidest, mille külge armkude kinnitunud on. Iga päev 2–5 minutit – ning kolme kuu pärast on arm kadunud. Isegi aastakümnete vanune.

Olete öelnud, et 75–80% kroonilistest haigustest on mentaalsed põhjused. Osteopaatias peetakse mõistust ja keha üheks. Seda, et kroonilise valu, väsimuse või haiguse põhjus on mentaalne, on tõestanud ilmekalt USA taastusraviarst John E. Sarno. Tema sõnul on näiteks

seljavalu põhjuseks kehasse jäänud halvad emotsioonid,
millele keha alateadlikult otsa ei taha vaadata.

Osteopaatidel on alaseljavaluga patsiente 75%, nad saavad abi, ent tulevad paari-kolme aasta pärast tagasi. Mida tegi dr Sarno? Lihtsalt rääkis oma patsientidega
2 x 45 minutit – ning kroonilisest valust sai lahti 95%. Ka on ta õpetanud tehnikaid alateadvuses peidus olevast vabanemiseks. Üks on niisugune: vaata oma peegelpilti, mis on ju alateadvuslik sina, ja karju ta peale vihaselt, nagu ärritunud lapsevanem. Olen proovinud ja see tõepoolest toimib. Ainult hoidke alt, et kedagi kodus poleks – ehmatate oma pere ära.

Kuidas saavad kreemid imenduda, kui nahka katvas epiteelkoes on rakud teiste kudedega võrreldes teineteise vastas kõige tihedamalt ja rakuvaheainet kõige vähem?
Kreem pääseb läbi sellepärast, et see on tehtud rasvast, lipiididest. Ka epiteelraku molekulid koosnevad lipiididest. Rasva mitte sisaldav kreem nahka ei imendu, lihtsalt haihtub nahapinnalt.

Kreemide ja ka ravimite sügavale viimiseks kasutatakse nanotehnoloogiat. Mida selle kohta arvate?
Nanotehnoloogiaga on võimalik saada suurepäraseid ravitulemusi, sest see töötab väga-väga sügaval. Samas võib sellega viia sügavale ka aineid, mis rikuvad kogu süsteemi harmoonia täielikult, sest muudavad raku ainevahetust ja ülesandeid.

Nii et teadus 100%-list garantiid anda ei saa?
Kuni süptomite ilmumiseni ei tea teadus kunagi 100%.

Milline näeb välja teie päev?
Tööpäeviti tõusen ma veerand või pool kuus. Teen pranajaamasid, siis mediteerin ja lõpuks teen natuke aasanaid. Kell 7.15 söön kerge hommikusöögi ja kell 8 alustan tööpäeva. Võtan patsiente vastu kuni kella üheni. Pärastlõunal toimetan kas majapidamises, kirjutan raamatut, valmistun kursusteks või pean üliõpilastele loengut. Magama lähen 21.30 ja 23 vahel. Nädalavahetusel olen aga unimüts – tõusen kella 7 poole 8 paiku. Ent kuni kella 11-ni, nagu mu teismeline poeg, ma magada siiski ei suuda.

Laurier-Pierre Desjardins abikaasa Marie Provost’ga viimase ravimtaimeaias.

Teie abikaasa on ravimtaimetark, kelle firma valmistab ökoloogilisi taimeravimeid. Milliseid?
Mu abikaasa aias kasvab 125 ravimtaime. Neid kasutatakse üksnes värskena kolme tüüpi ravimite valmistamiseks. Need on alkoholipõhised tõmmised, lastele mõeldud glütseriinipõhised tõmmised ning salvid, milles lisaks mesilasvaha ja taimeõlid. Aga kuivatatud taimi, mis pulbriks jahvatatakse ja kapslitesse pannakse, impordib firma kõikjalt maailmast.

Jooga ja teised idamaised filosoofiad soovitavad elada hetkes. Aga kui ma olen põllumees, pean ju planeerima palju järgmiseks aastaks seemet varuda, palju maad künda?
Osa põllumehe praegu tehtavast tööst ongi planeerida ja mõelda tulevikule. Seda tehes ei ela ta ju tulevikus, vaid hetkes. Või võtame lapsevanemad. Hea lapsevanem mõtleb lapse tuleviku peale ja investeerib sellesse, aga ta ei ela sellepärast tulevikus. Ta elab ja korraldab asju praegu, lapse tuleviku jaoks.

Soovitate leida üles rõõmu. Kuidas?
Kui sinu olemuses on kurbus, pole sus väge. Lapsed on hästi väekad, sest elavad hetkes, ei tulevikus ega minevikus. Rõõmu leiab sisevaatluse kaudu enda seest, mitte kunagi väljastpoolt. Olgu see meditatsioon, küsimine, mingi keskendumist nõudev, ent sinu sisemusega kooskõlas olev meeldiv tegevus. Alguses tähendab see muidugi korrapärast prakitseerimist, mingil hetkel muutub see aga su olemuseks. Ja kui ellu tuleb stress, saad sa sellega paremini hakkama. Emotsioonide-armastuse tasandil on see seotud südametšakraga. Kui tahad seda avada, tee tahapoole painutusi.

Luude sidekude. foto: internet.

Pilt luude sidekoest. Taas läbi mikroskoobi.


LAURIER-PIERRE DESJARDINS’I NIPPIDE JA TARKUSTE LÜHISPIKKER
• Kui sinu olemuses on kurbus, pole sus väge. Rõõmu leiab sisevaatluse kaudu enda seest, mitte kunagi väljastpoolt. Emotsioonide-armastuse tasandil on see seotud südametšakraga. Kui tahad seda avada, tee tahapoole painutusi.

• Kui palju vett juua? Lihtsaim on arvestada nii: 1 klaas vett iga 9 kg kehakaalu kohta päevas. Kuna hakatuses võib suur veejoomine viia paigast elektrolüütide tasakaalu ja olla koormav neerudele, võiks klaasile veele puistata näpuotsatäie himaalaja või meresoola, milles kõik vajalikud mineraalid.

Dehüdreeritud organismil võtab kolm kuud veejoomist, et kõik rakud uuesti veega täituksid.

Ärevus väljendub füüsilisel tasandil pinnapealses hingamises.

Viha koguneb diafragmasse.

 Tegele joogaga, sest selle hingamisharjutused ja asendid vähendavad pinget diafragmas.

Armidest, ka vanadest lahtisaamiseks, võta arm sõrmede vahele ja sikuta-venita seda igas suunas, üles, paremale, vasemale. Iga päev  2–5 minutit – ning kolme kuu pärast on arm kadunud.

Kuna keha on tervik, levib ühes kohas olev probleem sidekoe kaudu lõpuks kõikjale.

Sidekude vahendab kehas infot kiirusega 120 m/s

Jooge vett, sööge tervislikult, liikuge, elage olevikus, olge kaastundlik, erapooletu, heatahtlik ja tundke rõõmu – siis voolab teis ka rahu.

Fotod: need olen kõik võtnud internetist.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s