tšakraid tervendades terveks

tšakra1Kus tšakrad täpselt asuvad, mis värvi ja kui suured on? Mis on praana ja mis om? Millised on tervisehädade põhjuseks olevad viis halba harjumust? Miks musta värvi kanda pole hea? – sain neile küsimustele vastuse joogameister Rudra Šivananda kursusel 2011. aastal Lilleorus. Lugu tšakratest, tšakratervendamisest ja muust ilmus ajakirja Üks 2011. aasta neljandas numbris.

 

Just RUDRA ŠIVANANDA kursusel sain ma esimest korda teada, kus tšakrad täpselt asuvad. Tõsi, olin tšakrate asupaika uurinud ja otsinud varemgi – ent ju ei juhtunud siis pihku õiged allikad.

Kui paned kokku pöidla ja nimetissõrme, siis umbes sellise ringi suurused tšakrad ongi. foto: internet.

Kui paned kokku pöidla ja nimetissõrme, siis umbes sellise ringi suurused tšakrad ongi.

“Vanas Indias arste polnud, olid joogid-tervendajad, kes andsid koos arstimi või energiaga patsiendile alati kaasa ka ülesande ise oma tervise nimel midagi teha ja vaeva näha, sest tõeliselt tervendada saab igaüks end vaid ise,“ ütleb üle kümne aasta tšakrate aktiveerimise ja tervendamise kursusi juhendanud joogameister Rudra Šivananda USA-st. “Ma saan küll õpetada tervendamiseks vajalikke tehnikaid, aga ei saa neid inimese eest teha.“


TŠAKRAD, PRAANA, NAADID, KEHAD
Tšakrad on kehas olevad energiakeskused, mille ülesanne on säilitada ja muundada universaalset eluenergiat ehk praanat. Kui paned kokku pöidla ja nimetissõrme, siis umbes sellise ringi suurused nad ongi. Peamisi energiakeskuseid on seitse, tervendamiseks kasutatakse neist kuut. Seitsmes, meie vaimne keskus, pealae kohal asuv kroontšakra, sanskriti keeles sahasrāra, tervist ei mõjuta ja seepärast seda tervendamisel ka ei kasutata.

Šivananda võrdleb tšakraid kindralitega. Kui hoiad nad terved, tunneb kogu armee end hästi. Kui energiakeskused aga korralikult ei tööta, ei saa ka sõdurid piisavalt praanat või saavad seda ülemäära, mis pole samuti hea.

Kehas olevaid kümneid tuhandeid tšakraid ühendavad omavahel energiakanalid ehk naadid, mida on üle 72 000. Olemasolu tasandeid ehk kehasid on meil aga joogafilosoofia järgi viis.
1 Füüsiline keha on see, mida me näeme ja katsuda saame ning mis ka haigeks jääb. Ülejäänud kehad on nähtamatud.
2 Energia- ehk vitaalne keha on tšakrate, praana ja naadide kodu. Sealt saavad energiat nii meie emotsioonid kui ka mõtted.
3 Järgmises, emotsionaalkehas, asuvad meie emotsionaalsed programmid ehk armastus, hirm, vihkamine, jne.
4 Mentaalsed programmid s.t mõtlemine, ettekujutamine, meenutamine on mentaalkehas.
5 Viiendast ja energeetiliselt kõige peenemast, vaimsest kehast leiab karma ja eelmiste elude mälupanga.


MIS ON TŠAKRAD JA KUS ON NENDE KODU?

Et energiakeskuste asukohta paremini tabada, soovitab õpetaja selgroolülisid, kus enamus kuuest põhitšakrast asub, sõrmega masseerida. Autš! isegi veidi valus on. Miks? Sest energiakeskused on seotud närvide võrgustikuga.

tšakrad2

Siin nad on – seitse põhitšakrat.

1 Juurtšakra mulādhāra – esimene, kõige alumine tšakra. Meestel asub see lahklihas päraku ja genitaalide vahel. Naistel tupe sees, selle alumises osas. Kui täpset asukohta on raske leida, võib keskenduda sabakondile tuharate vahel. Mulādhāra värv on rubiinpunane ning ta on seotud maaelemendiga, mille sümboliks on munarebukollane ruut. Tema negatiivne emotsioon on hirm, vastandiks aga julgus ja kartmatus.

2 Sakraaltšakra swādhisthāna – teine tšakra. Kui tõmmata mõtteline joon vaagnaluu väljaturritavatelt otstelt selgroole, siis just seal, ristluul ehk sakrumis, see tšakra asubki. Tema värv on apelsinioranž ning ta on seotud vee-elemendiga, mille sümboliks on hõbedane pikali kuusirp. Swādhisthāna negatiivne emotsioon on ebatäiuslikkus, millest puhastab harmoonia- ja terviklikkuse tunne. Sakraaltšakra paneb meid kahtlema oma täiuslikkuses ning otsima seda väljastpoolt – mees otsib naist, naine meest. Ent igas kehas on olemas nii naine kui mees.

3 Nabatšakra manipūra – kolmas tšakra on lülisambal, kui tõmmata mõtteline joon nabast selja taha. Tema värv on kuldkollane ning ta on seotud tuleelemendiga, mille sümboliks on punane allapoole suunatud kolmnurk. See on kõige suurem tšakra, sest loode saab emaüsas toitu ja energiat just nabanööri kaudu. Manipūra negatiivne emotsioon on ahnus, tahtmine omada asju. Vastandiks sellele on külluslikkus. Meister ütleb naljaga pooleks, et miljonäridel on nabatšakra probleem – neil ei saa rahast isu täis.

4 Südametšakra anāhata – neljas tšakra, asub samuti lülisambal, südame kõrgusel abaluude vahel. Tema värv on smaragdroheline ning ta on seotud õhuelemendiga, mille sümboliks on heleroheline kuueharuline Taaveti täht. Anāhata negatiivne emotsioon on vihkamine otsese põhjuseta, mis on enamasti seotud varasema karmaga. Selle vastandiks on armastus, soov, et teine inimene oleks õnnelik.

5 Kurgutšakra vishuddhi – viies tšakra. Seda on leida imelihtne – ta asub kaela taga, meie väljaulatuval kaelalülil. Tema värv on sügav taevasinine ning ta on seotud ruumielemendiga, mille sümboliks on helesinine ring. Vishuddhi negatiivne emotsioon on otsese põhjusega viha, vihastumine. Positiivne aga kaastunne, soov, et inimesed oleksid vabad kannatustest.

6 Kolmanda silma tšakraājnā – kuues tšakra, on meie teadvuse asukoht. Kui tõmmata üks mõtteline joon kulmude vahelt, teine kõrvalestade ülemisest servast taha kuklale ja kolmas pealae keskpunktist otse alla pea sisse, siis nende kolme joone kohtumispunktis ajus asubki kolmanda silma tšakra. Teda ümbritsevad käbikeha ja ajuripats. Ājnā värv on indigosinine, ka valge. Elementi tal pole. Selle keskuse negatiivne emotsioon on uhkus, kõrkus, ego, positiivne aga andestus.


OM JA 7 TERVENDAVAT TEHNIKAT
Kuna kirjasõna järgi pole neid tehnikaid õppida võimalik, olgu siin põgusalt lahti räägitud nende olemus ja kasu. Kõiki neid tuleb teha silmad kinni – et praana välja ei voolaks ning kõikide juures retsiteeritakse mõttes universumi algheli om. Mõttes seepärast, et tehnikad mõjutavad peenkehas asuvaid tšakraid. Om-heli valjult ütlemine mõjutab aga füüsilist keha.

om3

Sümbol OM lahtiseletatult.

1 Tšakrate häälestamine om-heliga tähendab kuue energiakeskuse om-iga tuunimist. Igal tšakral on oma vibratsioon. Kui see võngub valel sagedusel, ei ole ka tervis korras ning kuna me pole ise võimelised õiget sagedust tekitama, tulebki kasutada om-heli.

2 Tšakrate tasakaalustamine tähendab tšakrapaaride harmooniasse seadmist. Kõigepealt tasakaalustatakse omavahel naba- ja südame-, siis sakraal- ja kurgu-, lõpuks kolmanda silma ja juurtšakra, millest stressi, pingete ja negatiivsete emotsioonide tõttu kooskõla kaduma on läinud.

3 Tšakrate häälestamine värvidega tähendab igasse tšakrasse tema värvi visualiseerimist, sest värvi võnkesagedusel on energiakeskusele tervendav mõju. Punasel on näiteks madalam vibratsioon kui sinisel. Must pole aga tervisele üldse hea, sest neelab kõiki värve, ent ei peegelda tagasi mitte ühegi võnkeid. Selles mõttes on ta negatiivne värv.

4 Tšakrate noorendamine tähendab iga energiakeskuse mõjutamist talle sobiva joogaasendi ehk asanaga. See aitab paremini ühendada tšakraid füüsilise kehaga ja taastada nende vahel energia liikumise. Turiseis mõjutab näiteks kurgu-, kaameliasend nabatšakrat.

5 Tšakrate emotsionaalne puhastamine tähendab igale energiakeskusele positiivse lausungi kordamist kolmel erineval moel. Füüsilise keha puhastamiseks öeldakse seda valjul häälel, energia- ja emotsionaalkeha mõjutamiseks sosinal, mentaalkehale aga mõttes. See programmeerib tšakrad ümber, et nad negatiivsetele emotsioonidele enam praanat ei annaks, küll aga jagaks seda positiivsetele.

6 Tšakrate energiaga küllastamine tähendab energiakeskuste praanaga täitmist. Ehkki tšakrad võtavad elujõudu ka õhust ja toidust, kulutame me seda oma halbade harjumustega liialt palju. See, kui palju praanat keegi sündides kaasa saab, on karmaga määratud ning kui see nn prenataalne praana ära kasutada, tuleb surm sõltumata sellest, kui palju eluenergiat inimene väljastpoolt juurde on võtnud.

7 Tšakrate häälestamine algelementidega tähendab tšakrate tervendamist neid mõjutavate füüsilise mateeria viie algelemendi – maa, vee, tule, õhu ja ruumi – sümbolite ja värvidega.


TEADJAMEES USA-st
 

rudra shivananda

Joogameister Rudra Šivananda.

Rudra Šivananda (58) on mitme joogaliini meister, reiki õpetaja, kuue raamatu autor ning taimede, vääriskivide ja õlide kasutamise asjatundja. Ta sündis Hongkongis sikhi traditsioone järgivas India perekonnas. Käis katoliku koolis, läks 18-aastaselt USA-sse, kus õppis inseneri- ja õigusteadust ning ärijuhtimist. Üle kümne aasta tegeles ta tiibeti budismiga. Pärast poja ja tütre sündi hakkas õppima krija joogat ning tutvus umbes paarkümmend aastat tagasi oma vaimse õpetajaga Indiast, kellelt sai 1998. aastal heakskiidu ise õpetama hakata.

“Ma kohtasin oma vaimset õpetajat, kui olin pea 40-aastane. Küsimuse peale, miks nii hilja, sain vastuseks, et varem ei olnud minu jaoks õige aeg,“ meenutab joogameister vestlust oma mentoriga. “Tänu krija jooga praktikatele ja mediteerimisele on mul õnnestunud meelde tuletada seda, mida ma oma eelmistes eludes õppinud olen. Olen aru saanud, miks olen sellel teel, kus olen ning miks pidin abielluma, ehkki tahtsin saada buda mungaks. Ning kuigi ma oskan ühendada suuremaks pildiks nii oma praeguse kui ka eelmised elud, on mul tööd teha veel kuhjaga.“

Praanat ehk eluenergiat saab juurde sinitaevasse vaadates.

Eluenergiat saab juurde sinitaevasse vaadates.

Olete öelnud, et tervisehädade põhjuseks on halvad harjumused. Millised?
telerivaatamine
– silmad on eluenergia kaotamise põhiline koht. Sellepärast nad mediteerides suletaksegi. Isegi head filmi vaadates kaotad praanat, sest kulutad seda ju ka positiivsele emotsioonile. Küll aga annab praanat taevasse ja loodusesse vaatamine.
liigne rääkimine – vaikimine ja silmade sulgemine kaitsevad praana kaotamise eest.
• ebapiisav uni – magades laadime me oma tšakrasüsteemi.
ebatervislik, konservtoit – neis pole praanat piisavalt.
• sõbrad, kes liiga palju laterdavad – pärast nendega suhtlemist tunned end kurnatuna.

Paljudes Eestis ilmunud raamatutes peetakse kolmandaks, manipūra tšakraks, mitte nabatšakrat, vaid päikesepõimikut?
Selles India joogatraditsioonis, mida mina järgin, on kolmas tšakra manipūra. See asub naba kõrgusel, ent lülisambal ning seepärast kutsutaksegi teda nabatšakraks. Mõned inimesed väidavad tõepoolest, et kolmanda tšakra asupaik on päikesepõimik, solar plexus – kõhu taga asuv närvide kogumik. Ent seal asub tegelikult üks väike tšakra, mille nimi on surya ehk päikesetšakra. Tõenäoliselt on tegu väära tõlgendamisega.

Miks on enesetervendamine kõige tähtsam?
Inimese haigusi põhjustab karma. Võib-olla panid sa mõnes varasemas elus kellegi kannatama ja oled just seepärast selles elus haige. Et heastada oma kunagine tegu ja luua head karmat, tulebki inimesel endal tervenemiseks midagi teha. Teine inimene või ravim või operatsioon võivad pisut aidata, ent nad teevad seda ajutiselt, sest inimene peab oma haiguse ikkagi ise läbi elama ja kogema.

Mis on karma?
See on kõikide eelnevate elude jooksul tehtud tegude tulemus, põhjuse ja tagajärje seadus. Ent mitte karistus, ehkki me oma piiratuse tõttu seda arvame.

See on nagu kaardilugejast sõber.

Sina tahad minna seda teed mööda, tema ütleb sulle, et see tee on vale. Kui sa ei kuula, teeb karma su veidi tõbiseks. Kui sa ikka aru ei saa, teeb ta su veel haigemaks. Mida kauem sa teda kuulda ei võta, seda tõsisemaks asi läheb.

Me saame sündides kaasa õppetunnid, mis meil tuleb selgeks saada.

Nende äraõppimiseks on meil peal piirangud, mille eest hoolitsebki karma. Sul tuleb näitlejana tõmmata selga lavastuse olustikuga sobiv kostüüm. Sa ei saa keelduda, sest just selle rolli täitmiseks sa sündisidki. Kas siis mehe või naisena, tüseda või saledana, kaasas vastav emotsionaalne ja mentaalne programm. Sellepärast võivad ka ühemunaraku kaksikute iseloomud erineda. Sellepärast ei jää me ka kõik haigeks, ehkki bakterid on ümberringi.

Me ei ole sündides tühjad lehed, me lihtsalt ei mäleta.

Oma minevikku inimene muuta ei saa, küll aga tulevikku. Oma praeguste tegudega.

Millal te ise viimati haige olite?
Mu keha oli haige paar kuud tagasi. Sain Indias kõripõletiku. Isegi pühakutel jääb keha haigeks. Vahe on aga selles, et nad ei kannata ega tunne end haigena. Ma toon näite: sa istud siin, aga auto jätsid tänava äärde. Kui keegi sellele otsa sõidab, ei saa viga ju sina, vaid su auto. Kui lõikad näppu, ei mõtle sa: oi, ma jooksen verd, vaid mu keha jookseb verd.

Mis praktikaid te iga päev teete?
Ma teen krija joogat. 2–3 tundi hommikul ja 1,5 tundi õhtul enne magamaminemist.

Mis nõu te meile, naistele ja meestele, annate?
Tee seda, mida naudid.

Naistel on olemas vägi, aga nad peaksid taas üles leidma oma tarkuse.

Tuhandeid aastaid tagasi naised teadsid, kuidas oma väge kasutada.

Meestel jälle on väest puudu ja selleks on neil vaja joogat.

Läänes teevad naised sellega vea, et üritavad muutuda meeste sarnaseks. Kui joogast rääkida, siis kasutavad nad samu tehnikaid, mida mehed, ent enamus neist on loodud meestelt meestele. Sellepärast jooga naistele ei sobi – tehnikate eesmärk on erinev.

Rudra Šivananda kodulehele saamiseks kliki siia.

foto: internet.

Fotod: need olen võtnud internetist.

 

1 thought on “tšakraid tervendades terveks

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s