☼palveasend – iidne, väekas, imelihtne

hinduism.about.com prayer poseNamaskar, gassho, pranam mudra, anjali mudra – tähtis pole see, kuidas palveasendit erinevates keeltes kutsutakse, vaid see, et ta on maailma lihtsaim meditatsioon… peaaegu. Veel lihtsam on hingamine… ent meditatsioon saab temast vaid siis, kui oled oma teadlikkusega igas hingetõmbes.

Palveasend on üks jooga mudradest. Mudra aga on maagiline käteasend, millega saab mõjutada teadvust ja hinge ning juhtida energia liikumist kehas. Kuidas? Väga lihtsalt – kätel ja sõrmedel asub omamoodi keha kaart, nagu kõrvadel ja jalataldadelgi. Energeetiliselt on iga sõrm seotud kindla kehaosa, elundi,
reflekspunkti, tšakra, elemendi ja ka planeediga. Käte ja sõrmede painutamine, sirutamine, ristamine, puudutamine avaldab mõju keha ja aju teatud piirkondadele, emotsioonidele, kogu keha-meele süsteemile, seda virgutades, rahustades või tasakaalustades.

Hindu naine palveasendis.


PALVEASENDI VÕTMINE 

Pane südame kõrgusele tõstetud peopesad ja sõrmed tihedalt üksteise vastu. Suru pöidlanukid kergelt rinnakule, kus on üks pisikene lohk. Jah, just sinna, uitnärvi mõjutamise punkti. Lükka taeva poole suunatud sõrmed ettepoole 60-kraadise nurga all ja too lõug veidi rinnale.

Mõnikord hoitakse käsi palveasendis ka laubal kolmanda silma ees, pöidlad vastu kulmudevahelist punkti. Või siis pea kohal, kus asub kroontšakra. Mõnes joogaasendis viiakse palveasendis käed hoopis keha küljele või selja taga.


PALVEASENDI VÄGI

Palveasend viib tasakaalu ratsionaalsusega seotud vasaku ja intuitiivsusega seotud parema ajupoolkera ning tasakaalustab keha elektromagnetvälja – naiseliku (negatiivne, vasak, sissepoole, Kuu) ja meheliku (positiivne, parem, väljapoole, Päike) polaarsuse. Negatiivne pluss positiivne annavad kokku neutraalse.

Pöidlad rinnakul aktiveerivad aga keha ühe suurema, uitnärvi, mis algab piklikajust ning kulgeb mööda kaela, rinna- ja kõhuõõnt, mõjutades südant, kopse,
soolestikku, kusepõit. Surve rinnakule äratab uitnärvi kaudu ka käbinäärme ja ajuripatsi, juhtides aju tavarütmist sagedusega 14 Hz ja enam, meditatiivsete alfalainete sagedusele 8–13 Hz. See ühendab südame ja käbinäärme ning tänu sellele tuleb su palve nii sõna otseses kui kaudses mõttes südamest. Pealegi öeldakse, et just sellises palves on vägi sees. Füüsiliselt muudab palveasend paindlikumaks sõrmed, käed, randmed ja käsivarred.

Palvemudra toob keskmesse, vaikusesse, tasakaalu. See aitab keskenduda, mõtetel ja emotsioonidel rahuneda, luua harmoonia nii sinu sisse kui ka sinu ümber.
Südame ette kokkupandud käed väljendavad tänulikkust ja lugupidamist. Indias, Jaapanis ning mitmel pool mujal Aasias on see austusavaldus, tervitus- ja tänužest.

Miks aga üldse pannakse käed palveasendisse? See kundalini jooga video seletab lahti.


PALVEASEND JA MINA

Üks asana, allavaatav koer, ka minu päikesetervituses.

Olen teinud palvemudrat oma hommikurituaali lõpus, see tähendab pärast päikesetervitust ja veel paari-kolme joogaasanad. Või õhtul enne magamaminemist. Istun põrandale rätsepaistesse ning et selg sirge ja põlved puusadest allpool oleksid, panen tagumiku alla väikse padja, mille servale end nihutan.

Hingan rahulikult ja kiirustamata, sulen silmad ning suunan pilgu kulmude vahele kolmanda silma punkti. See toob justkui iseenesest ja punnitamata enda sisse. Ja kui mõte läheb uitama, nabin tal pehmelt sabast kinni ja tulen jälle kulmudevahelisse punkti tagasi. Kolmest minutist, nagu soovitab Namaskari video allpool, jääb mulle väheks – sest nii mõnus on. Istun viis minutit kindlasti, vahel kauemgi.

Pöidlad südametšakral vastu keha teevad veel ühte imeilusat asja – panevad tundma, kuidas su sisemine naine ja sisemine mees omavahel armastuses ja hoolivuses on. Sain seda kogemust tunda täiesti füüsiliselt sel sügisel Inglise meediumi ja Krayoni kanaldaja David Browni meditatsiooniõhtul Tallinnas.

Graatsiline ja väekas palveasend.

Mediteerisime oma sisemisele naisele ja mehele. Leidsin nad südames kenasti üles, kui ühtäkki võttis alguses täiesti okei mees sisse ülisõjaka poosi – jalad harkis, käed rusikas, hambad ristis. Samas tundsin, et ta tegi seda mitte agressiivsusest, vaid et oli hullult haiget saanud. Olin tõeliselt üllatunud, sest enda arvates oli just mu sisemine naine see, kes valusid üle elanud.

Davidi sõnul on sisemise mehe tervendamine teda lõhkuvatest energiatest eriti tähtis, sest mees on hoidja ning võiks ideaalis luua ja valitseda hea kuningana oma väikest kuningriiki – oma perekonda. Et see aga sageli nii pole, peavad naised toimetama meesenergiates, kaotades oma naiselikkuse.

Sedamööda kuidas lõdvestasin oma pinges keha mina, muutus ka mu sisemine mees aina pehmemaks ja leplikumaks. Meditatsiooni lõpuks kallistasid naine ja mees mu südames teineteist soojuse ja hoolivusega. See oli uskumatult hea ja täiesti füüsiliselt tajutav tunne, milles segunesid hoitus, hellus, armastus ja kaitstus. Ja just seda tunnet ma palveasendis istudes taastekitada ja ennast selle energiaga väestada püüan.

Rätsepaiste ehk lihtne asend, põlved puusadest allpool.

Lõpetuseks, ikka rätsepaistes, käed palveasendis, ütlen mõttes oma hommikupalved. Täpselt selles järjestuses ja sõnastuses nagu nad just tulevad, et …mina, mu lähedased ja mu kodu on hoitud ja kaitstud …mu hinges elab rõõm …mu elus voolab küllus …minu ja mu lähedaste tervis on laitmatus korras …mul on piisavalt hingelähedasi töid ja tegemisi, mis annavad mulle küllusliku sissetuleku kergel ja leebel moel …mu elus on palju toredaid inimesi ja olukordi, hingekosutavaid reise, naeru …ma olen täiuslik …ma olen väärtuslik …mul on täna imetore ja helgelt tegus päev. No midagi umbes niisugust. Ja kõige viimaks ütlen: Nii on, minu ja kõikide kõige kõrgemaks hüvanguks. Aitäh! Aitäh! Aitäh!


PALVEASEND JA SADHGURU 

Indias elav joogi ja müstik Sadhguru soovitab käed palveasendis vaadata kedagi või midagi armastusest ja tähelepanust tulvil pilguga 3–5 minutit ning tunda, kuidas tasakaal sinus voolama hakkab.

Fotode autorlus ilmutamise järjekorras: hinduism.about.com, ishafoundation.org, generationkrause.com, ibwc.ca.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s