ajurveedameditsiin – eluteadus Indiast vol I

Milline on iidse ajurveeda vananemisvastane retsept? Miks peaks kõrvanibu olema sile ja kortsudeta? Miks pool tundi enne ja pärast keskpäeva süüa ei tohiks? Mis on haigused-õpetajad, haigused-sõbrad ja haigused-vaenlased? – Nendele ja hulgale muudele küsimustele kuulsin põnevaid vastuseid paarikümneaastase kogemusega Indias õppinud ajurveedaarstilt Igor Vetrovilt Venemaalt.

 

IGOR VETROV oli Peterburi Ajurveeda Meditsiini Instituudi prorektor, ajakirja Ajurveeda – elamise teadus peatoimetaja, mitme ajurveedaraamatu autor, juhtis Peterburis oma ajurveeda ja Tiibeti meditsiini keskust Dhanvantari. Ta tundis marma-, füto-, mantra-, mineraal- ja muusikateraapiat, meditsiinilist ja karmaastroloogiat, astropsühholoogiat ja signaturoloogiat. Lisaks oli ta Peterburi meditsiiniinstituudi lõpetanud tohter, kes töötanud nii kiirabiarsti kui kardioloogina. Igor Vetrovi juures on õppinud ka meie oma Aurea ajurveeda tervisekeskuse ajurveedaterapeudid Aleksandr Dreljov ja Aivar Kisant. Aga miks “oli”? 2014. aasta sügisel lakkas löömast selle tunnustatud Venemaa ajurveedaarsti süda. Intervjuu dr Vetroviga ilmus ajakirjas Üks 2011. aastal.

Ayur tähendab sanskriti keeles elu, Veda aga teadus või teadmine. foto: mojalanka.ru.

AJURVEEDA JÄRGI ON OLEMAS HAIGUSED-ÕPETAJAD, HAIGUSED-SÕBRAD JA HAIGUSED-VAENLASED. MIDA SEE TÄHENDAB?
Hindu pühakirjade veedade järgi sünnime me siia ilma kindla eluülesandega. Kui me oma arenguteel loobume täiustumast, tuleb haigus. See on nagu ohulamp, mis hoiatab, et inimene on õigelt teelt kõrvale kaldunud. Haigused-õpetajad ilmuvadki siis, kui inimene lakkab arenemast. Need haigused on kirjas süvatasandil. Kuna me nendega sünnime, pole neid võimalik ka ära hoida, küll aga nende ilmumist edasi lükata. 70% haigustest-õpetajatest on kroonilised. Neist aitavad paraneda haigused-sõbrad. Näiteks gripp.

Gripiviirus käivitab immuunsüsteemi ja aktiveerib kasvajatevastaste antikehade tootmise. Kuna see saab toimuda vaid temperatuuril
37,5–38,5 kraadi, oleks hea mitte hakata grippi jäädes seda palavikku kohe alandama.

Haigused-vaenlased tekivad aga teadmatusest ega aita inimese evolutsioonilisele arengule kaasa. Nende põhjuseks on kas riknenud toit, mürgitus, alajahtumine, ülim stress, kiiritus.

Ent olgu ajurveedaarst kui tahes tark,
ei saa ta ravida terveks inimest, kes pole valmis muutuma.

Enamikul haigustel on peenemal tasandil sügavad psühholoogilised põhjused, millest aru- ja lahtisaamisega tuleb inimesel endal vaeva näha. Arst saab küll aidata leevendada füüsilisi vaevusi, kui aga inimesel puudub tahtmine, on tulemused ajutised, sest haiguse tegelik põhjus jääb alles.

MILLES ON AJURVEEDA JA LÄÄNE MEDITSIINI SUURIM ERINEVUS?
Ma jagan arstid kaheks – tegelikeks ja virtuaalseteks.

Tegelikku arsti oleks õigem kutsuda tervendajaks,
terveks tegijaks, sest tema teeb inimese taas tervikuks.

Virtuaalne arst kirjutab retsepti, määrab mingi ravi, patsient kui tervik talle aga korda ei lähe. Tema jaoks on arstiks olemine lihtsalt töö. Tervendaja seevastu tunneb patsiendi vastu huvi, koostab talle tervenemisplaani, kuhu paneb sisse ka oma energiat.

Lääne meditsiin peab haiguste põhjuseid välisteks, s.t inimesse mitte puutuvaiks. Patsiendi kaebusi vähendatakse farmakoloogiliste preparaatidega ning kui ravimid ei aita, võetakse appi kirurgia. Ent kuidas sünteetilised ravimid toimivad? Alguses kõrvaldavad nad kannatuse ja haigussümptomid, pikemaajalisel tarvitamisel “ajavad aga haiguse peitu“, muudavad ta krooniliseks, sest ei kaota tegelikku põhjust.

Mida inimene teeb, kui end halvasti tunneb? Läheb lääne meditsiini arsti juurde, kes määrab talle ravimid. Järgmine kord haigestudes need enam ei aita, sest tekkinud on ravimresistentsus. Saame kangemad, ent neil on kõrvaltoime. Enamus mõjub maksale, antiobiootikumid soolestiku mikrofloorale, häirub sisenõrenäärmete töö. Inimene jääb järjest haigemaks kuni hakkab abi otsima mujalt, ka alternatiivmeditsiinist.

Doktor Igor Vetrov 2011. aastal Tallinnas. foto: Anne-Mai Pällo.

AJURVEEDADIAGNOSTIKA ON TAVAMEDITSIINI OMAST VÄGA TEISTSUGUNE.
Me kasutame inimese tervisliku seisundi määramisel ja haiguste diagnoosimisel nn viie peegli meetodit. Uurime pulssi, silma vikerkesta, kõrvu ja kõrvalesta, keelt, märke kehal: küüsi, hambaid, juukseid. Vaatame käejooni, määrame kindlaks karmalise soodumuse haigusteks. Need kõik näitavad inimeses oleva, eostamise hetkel saadava ning põlvest-põlve edasi kanduva ojas-energia hulka. Suured kõrvad ja kõrvanibud ning paks, lai ja suur keel on märk rohkest ojasest.

Muide, kõrvanibu peaks olema sile ja vananema viimasena.

Mõni põletab oma elu, ometi on terve, sest tema suguvõsa ojas-energia on suur. Kellel aga ojast vähe, peaks juba lapsest peale elama õigesti, et haigusi edasi lükata.

OLETE PALJU UURINUD VANANEMIST. MILLINE ON AJURVEEDA VANANEMISVASTANE RETSEPT?
Need on neli asja, mis kõik tõstavad organismis nn noorusehormoonide – kasvuhormooni ja DHEA taset. Ehk siis:
1. praanatoit, mille osakaal päevases toiduratsioonis peaks olema 70%
2. õigel ajal söömine
3. üks kord nädalas paastumine või koormusvaba päev
4. liikumine

Kasvuhormoon hoiab töökorras immuunsuse ja kasvajatevastase toime, rakud paljunevad vigadeta, nahk on elastne, luud tugevad, liigesed paindlikud, aju töötab jõudsalt. Tema käsul sünteesib maks vananemisvastase toimega insuliinitaolist kasvutegurit IGF-1, tänu millele puhastuvad rakud jääkainetest ja korrastavad seda, mis rikki läinud. See on nagu arvuti antiviirusprogramm. Mida kahjustatum on rakk, seda varem peab ta taastumiseks jagunema. Mida sagedamini ta aga jaguneb, seda kiiremini me vananeme. Kasvuhormoon ja DHEA on ka looduslikud antioksüdandid, mis kaitsevad naha elastsuse eest vastutavaid kollageeni- ja elastiinikiudusid.

25. eluaastast alates hakkab kasvuhormooni tase kahanema, insuliinitase samas kasvama. Naha võime niiskust hoida alaneb, rasv hakkab kogunema puusadele ja kõhule, näos aga väheneb, mistõttu paistab vananemine välja esmalt just seal. Insuliin soodustab rasv- ja vähendab lihaskoe kasvu, lisaks blokeerib kasvuteguri IGF-1 valmistamist. Kasvuhormooni taset alandab ka hormoon kortisooli suurenemine, millele aitab kaasa krooniline stress. Nii et tegelikult ei alga vananemine mitte vanurieas, vaid tunduvalt vanem.

Shirodhara – õli või taimetõmmise katkematu laubale niristamine. foto: keralaayurveda.biz.

MIS SEE PRAANATOIT ON?
Praanat ehk elujõudu andvad toiduained on – nimetan need praana kahanemise järjekorras:
1. mesi
2. selitatud või ghee
3. äsja nopitud puuviljad ja marjad – külmutatuna ja kuivatatuna on neis praanat vähem
4. täisteravili, oad, pähklid, seemned, köögivili
5. naturaalsed piimatooted, millest esikohal värskelt lüpstud piim
6. munad
Maa peal kasvavates köögiviljades on praanat rohkem kui maa-alustes. Muudest toiduainetest praanat ei saa.

Termiliselt töödeldud praanatoit tuleb ära süüa päeva jooksul. Üleöö hoides on see hommikuks surnud,  sest Kuu on sellest energia röövinud.

Parim ongi värske ja äsjavalmistatud toit. Mida aga tehakse? Süüakse palju suhkrut ja rafineeritud nisujahu, kooritud riisi, tšipse, popkorni. Need kõik, samuti banaan, on kõrge glükeemilise indeksiga GI, mis tõstab insuliinitaset.

MIDA TÄHENDAB ÕIGEL AJAL SÖÖMINE?
Kuni tegeliku keskpäevani peaksime me sööma ainult praanatoitu.

30–40 minutit enne ja pärast keskpäeva ei tohiks aga süüa üldse,
sest see on aeg, mil käivitub organismi nn antiviirusprogramm.

Pärast seda ei pea väga range olema, sest keha omastab siis ainult kasulikku. Kahjuliku, isegi kõrge GI-ga toidu, tõrjub ta välja. Pärast päikeseloojangut tuleb taas olla hoolas. Võib süüa piimatooteid, puuvilju, marju, seemneid, pähkleid, rafineerimata taimeõli, rohelist ja köögivilja, ent mitte kõrge GI-ga kartulit, porgandit, peeti.

Tegeliku keskpäeva leidmiseks tuleb päikestõusu ja -loojangu aeg
jagada pooleks.

MIKS SOOVITATE KORD NÄDALAS PAASTUMIST VÕI KOORMUSVABA PÄEVA?
Pikaajalised uuringud on näidanud, et see tõstab nn noorusehormoonide taset inimese vanusest sõltumata. Ühepäevast paastu, s.t veepäeva kord nädalas võiks pidada korrapäraselt. Kui tervis ei luba, võib paastumise asemel teha nädalas ühe koormusvaba päeva, mil juua vett ja värskelt pressitud mahlu ning süüa puu- ja köögivilju. Kindlasti ei tohi paastupidamisel muutuda fanaatikuks, ka ei ole hea pikalt nälgida, sest see on organismile stress, mitte aga rõõm, mis ta olema peaks.

Jooga on üks “igavese nooruse” neljast tugisambast. foto: kyrinhall.com.

“IGAVESE NOORUSE“ NELJAS TUGISAMMAS ON LIIKUMINE. MILLINE?
Niisugune füüsiline tegevus, mis meeldib. Uuringute järgi on kasvuhormooni tõstmiseks parim sörkjooks. Ent kehale on harmoonilisemad kõndimine, võimlemine, jooga, venitus- ja lõdvestusharjutused. Ajurveeda seisukohast on kehakultuur hea, tippsport aga mitte, sest maailmarekordite püstitamine on ülim pingutus, mis kulutab ojas-energiat.

MIS KUULUB TEIE ENDA PÄEVAKAVASSE JA TOIDULAUALE?
Mantrameditatsioon. Uurin ka vanu vaimseid kaanoneid, enamasti veedatekste. Kuna tegelesin palju aastaid võitluskunstidega, teen harjutusi, mis neile traditsioonidele toetuvad ja mulle enim sobivad. Ka toiduainetest valin mulle kõige rohkem sobivad. Tatra, basmati- ja metsiku riisi segu, sojatooted, kollased või punased läätsed kolm korda nädalas, piimatoodetest hapupiimatooted, rjaženka, valge mageda juustu, kollaseid sorte söön harva. Armastan suppe, seene-, hapukapsasuppi või sellist lihtsat, kus riis, lillkapsas, roheline hernes. 70% rasvainetest, mida kasutan, on ghee ja rafineerimata õlid, eriti päevalilleõli, sest see maitseb mulle. Söön salatit, kurki, tomatit. Puuvilju valin vastavalt hooajale. Talvel greip ja mandariin, sügisel õunad, pirnid, aprikoosid. Ja muidugi marjad, mida ma väga armastan.

KUIDAS SAI TEIST AJURVEEDAARST?
Pealtnäha justkui juhuslikult. Tegelikult tahtsin saada kriminaaljuristiks, ent kolm kuud enne keskkooli lõppu kohtusin vaimse kogukonnaga, kes oli seotud hare krišna liikumisega. Nende vaimsete praktikatega tegeldes hakkasin mõtlema, et ma ei saa ju töötada kurjategijatega ja kogu selle mustusega… Mu sõjaväearstist isa unistas, et valiksin tema elukutse. Läksingi sõjaväeakadeemiasse. Kui aga lähenes sõdurivande andmise aeg, tundsin, et ei taha seda teha. Võtsin oma dokumendid välja ja viisin Peterburi 1. meditsiiniinstituuti. Seal sain tuttavaks ühe Korea tudengiga, kes pani nõelu ja tundis ravimtaimi. Mind hakkas see asi huvitama. Läksin akupunktuurikursusele. Pärast instituudi lõpetamist kiirabis töötades tutvusin meister Liga Hiinast, kelle juures õppisin Hiina ja Tiibeti meditsiini. Tema mulle “ennustaski“, et hakkan tegelema ajurveedaga, millest olin küll kuulnud, ent eriti midagi ei teadnud.

Ajurveeda ravivahendid. foto: anviwellness.com.

SAABUSITE INDIAST SAI BABA JUUREST. MILLAL TE ÜLDSE ESMAKORDSELT AJURVEEDA SÜNNIMAAL KÄISITE?
Aastal 1990. Enne seda KGB mind krišnaiitidega liitumise pärast välismaale ei lubanud. Õpetaja Li soovitusel suhtlesin seal siis ka nendega, kes end ajurveedaarstideks kutsusid. Pettusin sügavalt. Tagasi jõudes teatasin, et ei hakka kunagi ajurveedaga tegelema, sest see on minu jaoks liiga primitiivne. Õpetaja Li sõnul olin sattunud kokku petistega. Järgmine kord minnes oli mul taskus soovituskiri tema sõbra – tõelise Meistri – juurde, kelle kliinikus ma ajurveedat õppisin. Olin korraga mitu kuud järjest, tihti mitu korda aastaski. Viimased 10–12 aastat olen Indias käinud palju, suhelnud sealsete meistrite ja pühakutega. Nende käest palju uurinud ja teada saanud.

TULETE MAIS TAAS TALLINNASSE, ET VIIA LÄBI 10-PÄEVANE SEMINAR AJURVEEDARAVIST. MILLEST RÄÄGITE JA KELLELE SEE MÕELDUD ON?
Juttu tuleb nii ajurveeda ravimeetoditest, kui haiguste staadiumidest ja peenematest põhjustest, sest ilma neid mõistmata pole ka paranemist. Räägime ateroskleroosist, vähktõvest, kõrgest vererõhust, diabeedist ja teistest levinumatest kroonilistest haigustest, samuti ajurveeda ja lääne meditsiini erinevustest. Seminar on mõeldud mitte ainult meditsiinitöötajatele, vaid kõigile, kel sügavam huvi ajurveedameditsiini vastu.

KUIDAS PÜSIDA TERVE JA TEGUS?
Tegutsege ja elage südametunnistuse, mitte riiklike seaduste järgi. Olge lihtne, siiras, aus, avatud, spontaanne ja kaastundlik, ent ärge muutuge kaaskannatajaks. Lõhkuge stereotüüpe.

Tehke omakasupüüdmatult ja mitte midagi vastutasuks tahtmata head võhivõõrastele. Head teod avavad energiakanalid ja võimaluse liikuda kõrgemale arengutasandile, mil hakkad mõistma ja nägema praegusest tuhat korda enam.

*

Ajurveedast veel saad lugeda siinsamas:
Talv maitseb magusalt /lugu Kaja Keiliga/
☼India iidne eluteadus ajurveeda vol II /lugu Aivar Kisantiga/
☼Janika Veski: Ajurveedast.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s