Tiibeti meditsiin ja Ku Nye massaaž

foto: tibetanmassagevt.com.Tiibeti Ku Nye massaaž ei ole Tiibeti hoolitsus, mida spaades ja salongides riidest kotikestega tehakse. See on midagi hoopis muud. Sind hõõrutakse, muditakse ja silutakse juukseotstest jalataldadeni sisse sooja seesamiõliga, kõrvadesse pannakse kuuma õlisse kastetud jumalikud vatitupsud ning sõrme ja varba ümber seotakse rituaalne punalõng.

Lugu mu kohtumisest Tiibeti meditsiini, kolmetunnise Ku Nye massaaži ja Polina Kallasega ilmus ajakirjas Üks 2012. aastal.

Mind tervitas ülisuur kollane matt põrandal. See on vist mõne ühistreeningu tarvis, mõtlesin. Selgus, et ainuüksi terapeut Polina Kallase ja minu jaoks. Tiibeti Ku Nye massaaži tehakse traditsiooniliselt põrandal ja minu asemele võib sattuda kogukas mees, kelle ümber Polina toimetama peab ruumima.

Tiibeti traditsioonilise meditsiini juured ulatuvad pea 4000 aasta taha. foto: tibetanmassagevt.com.

Sättisin end matile selili, jalas vaid püksikud. Kui olin kollaste rätikute all peidus, sõlmis Polina mu mõlema sõrmusesõrme ja neljanda varba ümber rituaalse punase lõngajupi, et kaitsta mu elujõudu. Ja siis algas 3-tunnine jumalik rännak rahustava viirukiaroomi ja Tiibeti muusika saatel mõnudemaale. Sain juukseotstest jalataldadeni sisse hõõrutud, muditud, muljutud ja silutud sooja seesamiõliga, kuhu olid lisatud minu tüübile sobivad ravimtaimede pulbrid. Ka pani Polina mu kõrvadesse kuuma õlisse kastetud vatitupsud – jummel, kui mõnus see oli – ja silmadele rätiku, et väline maailm mind segama ei pääseks.


KU NYE
MASSAAŽ

Lõõgastavas, sügava toimega ja mitmekülgses Ku Nye massaažis haiget ei tehta, ehkki masseeritakse tugevalt. Ebameeldivalt valus ei tohi olla, et kehasse pinget juurde ei tuleks. Enne aga, kui ma üldse teraapiatuppa saan, tuleb kindlaks määrata mu energiatüüp. Selle järgi valitakse õli, massaaži tegemise intensiivsus ja ka sobiv teraapia. “Kas sul on pigem soe või külm? Võtad sa kaalus kergesti juurde? Kas magad hästi?“ uurib Polina muu hulgas.

Tiibeti meditsiini süsteemis on kolm energiatüüpi:
tuul – rLung
sapp – mKhrispa

lima – Badkan.

Meis on nende kõigi omadusi, enamasti on keha omadused aga ühest, meelelaad teisest tüübist. Tuule tüübile, nagu mina ja suurem osa kontorirotte, sobivad muskaatpähkli- ja aniisipulber, sapi tüübile safran, lima tüübile ingver ja kardemon, mida ka õlides kasutatakse.

Ku ehk keha võidmine õliga ja nye ehk lihaste, kõõluste, kanalite ja punktide massaaži eesmärk on meis olevad kolm energiat tasakaalu viia.

See aastatuhandeid kasutusel olnud leebe, ent sügava ja kauakestva toimega teraapia teeb head haigele ja kurnatud kehale, rahutule meelele, leevendab stressi, lõõgastab, parandab und, suurendab elujõudu, vaigistab valusid, aitab taastuda traumadest ja viia välja kehasse kogunenud mürgid.

Rituaalne punane lõngajupp kaitseb elujõudu. foto: ayurveda124.com.ua.

Ku Nyed tehakse kolmes järgus:
I Et keha soojeneks ja lõdvestuks, hõõrutakse ihule kõigepealt soe õli. Alguses leebelt, siis üha tugevamini.
II Teises järgus hakatakse liigestes energia ringlema saamiseks neid soojendama ja liigutama. Polina painutas ja ringitas leebelt läbi kõik mu liigesed ning surus esmalt ühe, seejärel teise jala rinnale, koos hingasime seda tehes sisse ja välja. Pärast lühikest ühisvõimlemist oli kord lihaste ja punktide töötlemise ehk kolmanda järgu käes.
III Näo- ja peapunktid mudis ta kõik läbi, sest see aitab rahustada meelt ja tasakaalustada energiaid peas. Seljal, abaluude taga ja vahel leidis aga töötlemiseks üles need kõige hellemad kohad. Keerasin end vahepeal mitu korda seljalt kõhuli ja jälle tagasi. Mu külmetavad jalad-käed said peale soojendavad kivid. Lõpus lebasin veel hellitava muusika paituses. Õli oli nahka imendunud tilgatumalt, nii et riiete määrimise ohtu polnud ollagi.

Mõnus rammestus surises kehas,
tüütud mõtted olid jäänud kaugustesse –
keha ja meel olid kosutuse eest tõeliselt tänulikud.

Kes vähegi saab, võiks ülejäänud päeva puhata, olla rahus ja soojas ning juua leiget keedetud vett või taimeteed, et liikuma saanud jääkained kehast välja uhtuda. Neil, keda kimbutavad pikemaajalised hädad, oleks Polina sõnul hea käia teraapias alguses sagedamini, kuu või paari vältel umbes 4–7-päevaste vahedega, ja edasi juba kord paari nädala või kuu aja tagant, et asi kontrolli all püsiks.

“Ainult massaažist ja teraapiast jääb aga väheks, kui jätkata endist eluviisi, mis probleemi süvendab. Oluline on mõista, et tasakaalutus,
mis on tekkinud aastate jooksul, ei kao üleöö,”

lisab Polina. Kuna tervenemine saab toimuda vaid koos toitumise ja eluviiside muutmisega, on see hästi palju inimeses endas kinni.


TIIBETI TERAAPIAKESKUS LHAMO

Tiibeti meditsiini on mõjutanud nii India kuluur kui ajurveeda meditsiin. foto: Lhamo FB lehelt.

Tiibeti välispidiseid teraapiaid pakkuv Lhamo on esimene omataoline Tallinnas. Siin valitsevad Tiibeti hõng ja värvid: sinine, purpurpunane ja kollane, hubane meeleolu ning kaks malbe olemisega naist – Polina Kallas ja Riina Järvela. Ku Nye massaaži ja Tiibeti teraapiaid on nad õppinud meie oma “tiibetlase“, Eesti ainukese diplomeeritud Tiibeti traditsioonilise meditsiini arsti Anu Rootalu juures, nüüd jätkuvad õpingud Rahvusvahelises Tiibeti Traditsioonilise Meditsiini Akadeemias tiibetlasest arsti doktor Nida Chenagtsangi käe all. Tema, Lhasas Tiibeti Meditsiini Ülikooli lõpetanud mees, oli ka see, kes keskusele nime Lhamo – naisjumalus, andis.


SOOVITUSED TUULE-, SAPI- JA LIMA-TÜÜBILE

Sarnaselt siddha- ja ajurveedameditsiiniga kasutab ravimtaimi ka Tiibeti meditsiin. foto: topchinatravel.com.

Tuule tüüp. Sain Polinalt kaasa nõuanded, mida ma tuule tüübina enda heaks teha saan: loobuda kohvist, süüa korrapäraselt ja sooja toitu, õhtul kaua mitte üleval olla, viibida rahulikus keskkonnas, käia värskes õhus jalutamas. Külm tuul, ülemäärane lobisemine, liialdamine spordi ja seksiga pole head, sest tõstavad tuult.

Tuul on seotud mõtlemise, emotsioonide ja ihadega

ning kuna tänapäeva inimene liigub vähe, toitub ebaregulaarselt, kasutab liigselt arvutit ja vaatab palju telekat, siis tuule energia temas kasvab, sestap on ka emotsionaalseid probleeme palju.

Sapi tüüp. Sapi tüüpigi esineb terapeudi sõnul rohkelt. Just meeste seas.

See on keskmist kasvu, atleetlik ärimehe tüüp – lähen, teen, võitlen, saan.

Kuna ta on impulsiivne ja äkkvihaga, sobiksid talle rahustavad tegevused ning jahutavad ja vedelamad toidud. Hoiduda tuleks alkoholist, ülesöömisest, liigsest sportimisest, füüsilisest tööst täis kõhu ja kuuma ilmaga ning nälja- ja janutundest, mis ta vihaseks ajab.

Lima tüüp. Tema on rahuliku meelega, heasüdamlik, tugev ja ülekaaluline. Talle teeb head igasugune liigutamine, sest see paneb energia käima.

“Arvatakse, et kui sööd salatilehte ja jood külma vett, siis oled hästi sale.

Lima tüüp peaks toorest ja külmast söögist-joogist loobuma, sest tal on kuumust, millega toitu seedida, niigi vähe. Soe söök, mitte liiga palju ega õhtul hilja,“ on terapeudi soovitus.

Polina Ku Nye massaaži tegemas. foto: Lhamo FB lehelt.

PS! Polina enam Lhamos ei tööta ja käib Eestiski vaid aeg-ajalt. Riina Järvela aga küll ning on oivaline terapeut. Ka Lhamo ise on uude kohta, Kadrioru veerele kolinud. Lisaks Ku Nye massaažile saab seal Riina käe all kogeda endiselt hugaliselt tõhusaid Tiibeti teraapiaid. Nende ja Tiibeti traditsioonilise meditsiini kohta on Lhamo kodulehel lugeda nii mõndagi põnevat.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s