vaguralt võimas liblikatiiva puudutus

00www-massagedaylesford-comMu pepu- ja reielihased tuikasid päev hiljem nii, nagu tavaliselt pärast jõutrenni – toolile istuda ja sellelt tõusta oli valus, treppidest käia ka, ainult et… ma pole jõusaali jõudnud mitu kuud. Küll aga tehti mulle liblikmassaaži. Et õhkõrnad puudutused nõnda tõhusad võivad olla, tundub täitsa pöörane.

 

See toimus leebe bioenergeetika kursusel, mis on viis vabastada inimene pingetest ja valudest vägivallata ja vaikselt, justkui sibulat koorides, ikka ruttamata, kiht kihi haaval. “Leebe“ tähendab terapeudi leebeid puudutusi ja sõnu, “bioenergeetika“ tuleb molekulaarbioloogiast, kus tähistab energiavahetust rakkude vahel. Lugu ilmus ajakirja Üks 2013. aasta esimeses numbris.

massagedaylesford.com

Liblikmassaaž tervendab vaikselt, aga võimsalt.


LIBLIKATIIVAD PAITAVAD
Nimigi reedab, et liblikmassaaž käib pehmete puudutustega.

“Nagu hoiaksid sõrmede vahel liblikatiiba, ent nii õrnalt,
et sellele ei jää kübetki tiivatolmu –
minimaalne mõjutamine kutsub esile maksimaalse tulemuse,“

õpetab Leebe Bioenergeetika Instituudi direktor RICHARD OVERLY. Eestis on ta leebe bioenergeetika kursust läbi viimas seitsmendat korda. Mõtlen endamisi: Hmm, justkui homöopaatias, kus suurema lahjendusega ravim mõjub sügavamale või nagu mägedes, kus lumelaviini lahtipäästmiseks piisab hõikest.

Ka ajaliselt pikem protseduur ei tähenda paremat tulemust. Liblikmassaaž ise kestab 8–15 minutit. Terapeudi juures läheb muidugi kauem, sest puudutustele eelneb ja järgneb vestlus. Meil, algajail, võttis paarilise pealaest varbaotsteni eest- ja tagantpoolt läbimassaažitamine ehk kindlas järjekorras sõrmeotstega silitamine, leebelt ringitamine ja pehmelt raputamine mõistagi enam. Aga milline energia mus pärast seda voolas! Ning milline mõnus rammestus seda õnnistas, kui ma ise madratsil lamasin.

Ideaalis peavad liigutused kulgema sama sujuvalt ja kiirelt kui liblikalennu rütm. Jõudu kasutada ei tohi.

Leebed ja õrnad puudutused stimuleerivad närvilõpmeid,
avades ligipääsu rakkudes ja kudedes peidus olevatele mälestustele,
mis pärit lapsepõlvest või suisa sünnieelsest ajast.

Seda, mis sügaval, ei lahenda ühe korraga ja sellepärast soovitatakse liblikmassaažis käia kord nädalas kümme korda järjest. Et malbed puudutused saaksid panna eluenergia taas takistuseta voolama, lõdvestada, viia väsimuse, tervendada nii füüsiliste kui hingeliste traumade järel, sulatada tervikuks keha, meel ja vaim. Ekstraverti need rahustavad, uimasele annavad energiat, surijal kergendavad lahkumist ning kuna neid tehakse läbi riiete, sobivad hästi ka väärkoheldule.


SÜNNIKOGEMUS TERVENEB

Tulevasel emal aitab liblikmassaaž sünnitusel lõõgastuda, pärast sünnitust taastada energia, beebil leevendada sünnikogemust, rahustada hüperaktiivseid ning tervendada ja luua lastel, ka adopteerituil, vanematega tugevama sideme.

Sünnitushaiglast liblikmassaaž õigupoolest alguse saigi. Kui dr Eva Reich, kuulsa ja värvika Austria psühhoterapeudi ja -analüütiku Wilhelm Reichi tütar, 1950-ndail aastail New Yorgi Harlemi haiglas töötas, kasutas ta isa eeskujul enneaegsete laste turgutamiseks õrnu puudutusi, mis andsid vastsündinuile juurde energiat, aitasid neil paremini hingata, terveneda ja ellu jääda. Liblikapuudutusest kasvas välja liblikmassaaž, mida proua Reich ka vastsetele emadele õpetas.

gentlebioenergetics.gr

Eva Reich pisikest patsienti liblikapuudutamas.

Tegelikult on liblikmassaaž üks pea kolmekümnest Eva Reichi loodud leebe bioenergeetika tehnikast. Seda on lihtne õppida ning oma laste ja lähedaste toetamiseks kasutada. Või õpetada perekoolides tulevastele emadele-isadele?

Leebe bioenergeetika teised tehnikad on näiteks Brasiilia varbamassaaž valude ja unehäirete leevendamiseks, sünni psühhodraama, ajupesu neutraliseerimine, trauma elujoon, tervendav palve, metamorfoos sünnieelsete kehamälestuste tervendamiseks, psühhofooniline hingamine ja palju muud.


ELUENERGIA VOOLAB

Keskseks mõisteks leebes bioenergeetikas on eluenergia. Wilhelm Reich kutsus seda orgone, India veedades on see prana, hiinlastel chi, jaapanlastel ki. See eluenergia pulseerib me sees kas siis väljapoole avardudes või sissepoole kokku tõmbudes. Meie kogeme seda emotsioonidena, mis õigupoolest ongi energia liikumine.

Nii väljendavad rõõm ja viha väljapoole kiirgamist, hirm ja valu kokkutõmbumist. Armastus on aga puhas eluenergia pulseerimine.

Positiivseid või negatiivseid emotsioone leebe bioenergeetika jaoks pole, sest ka valu tunda on vajalik. Samuti kurbusest nutta ja joovastusest hõisata, et emotsioon ei jääks kehasse kinni. Aga mida teeme meie? Nutame silmad kinni, valu tundes pigistame hambad kokku, hirmu varjame. Lapsed karjuvad valu, lusti ja kurbuse välja… Ja kohe on platsis täiskasvanud oma mantratega: ole kuss, kannata ära, no mis sa tönnid nagu memmekas. Oma tervise ja heaolu huvides võiksid nüüdsest alates

nutta silmad lahti ja häälega, valu puhul kiljatada kõvasti,
rääkida häbenemata oma kurbusest ja hirmust. Rõõm ja õnn kilka aga endast välja nagu laps ning hoia seksideski silmad lahti.

Veel räägitakse leebes bioenergeetikas traumadest ja turvistest. Juba eostamisest alates, ja vanemate kaudu enne sedagi, kogeme me väiksemaid või suuremaid traumasid ning tõmbame endale piltlikult öeldes ümber turvise, et tulevikus end traumade eest hoida või siis nende kordumisel mitte enam valu tunda.

butterflytouchtherapies.com

Paitus silitab sünnitrauma olematuks.

Tõsi, too kaitserüü aitab elus toime tulla, ent jätab mälestuse traumast kehasse. Kui väikelapsele on turvis pärast traumat vajalik emotsioonidega toimetulemiseks, siis täiskasvanul takistab see eluenergia vaba voolamist ja elu täiel rinnal nautimist. Turvise olemasolust annavad aimu vilets tervis, jäigad käitumismustrid, pinges lihased, energiapuudus, tunne, et sa pole kellelegi vajalik, ei kasuta oma võimeid täielikult, oled eluaeg depressioonis olnud.

Kuna turvis on kogusumma kõigest, millega inimene end kaitseb, ei tohi seda jõuliste meetoditega vägivaldselt maha murda, vaid leebelt lahti sulatada, et traumaatilised kehamälestused saaksid tervenema ja eluenergia taas vabalt voolama hakata.


INTERVJUU RICHARD OVERLY’GA

virgobooks.pl

Teoloog ja psühhoterapeut Richard Overly.

Richard Overly on inimeste toetamise ja tervendamisega tegelenud enam kui poole oma elust, viimased paarkümmend aastat juhendanud leebe bioenergeetika kursusi USA-s, Aasias, Euroopas, kaasa arvatud Eestis.

Millal ja kuidas te oma õpetaja Eva Reichiga kohtusite?
See oli aastal 1985. Olin just lahku läinud ja mul soovitati minna Eva psühhodraama kursusele. Sattusin aga kuulama hoopis tema leebet bioenergeetikat, mis mulle nii sügava mulje jättis, et võtsin leebe bioenergeetika tehnikad kohe kasutusele ka oma erapraksises. Olin USA-s üks väheseid, kes leebet bioenergeetikat oma töös kasutas. Enamus õppis seda enesearenguks ja lähedaste aitamiseks. Poole aasta pärast läksin Eva juurde tagasi küsimustega, käisin igal ta sissejuhataval kursusel, sest õppisin seal alati midagi uut. Kui Eva kuulis, et ma tahaksin ka ise kunagi seda õpetama hakata, kutsus ta mu endale assistendiks. Nii meie 15 aastat kestnud koostöö alguse saigi. 

Kaua te ise terapeuditööd teinud olete?
Aitasin inimesi juba teoloogina 1968. aastal, sest minu jaoks tähendas see töö ka tervendamist. Pärast olin ametis perenõuandlas, töötasin nii laste, teismeliste kui täiskasvanutega. Seejärel õppisin gestaltteraapiat, kuni ma 1981. aastal oma erapraksise avasin. Nii et enne Evaga kohtumist olin teinud terapeuditööd pea 17 aastat. Eva oli tollal üks vähestest, kes pidas tervendamisel tähtsaks mitte ainult füüsises, vaid ka inimese hinges ja mõtetes toimuvat. 

Milline oli Eva Reich ja milline teie koostöö?
Me kohtusime silmast silma kaks korda aastas kursustel USA-s. Kui ta Euroopas ja Lõuna-Ameerikas kursusi ja terapeuditööd tegema hakkas, suhtlesime rohkem telefoni ja arvuti teel. Pärast 1990-ndate alguses saadud insulte jäi ta paikseks ja elas oma mahefarmis Maine’i osariigis Hancockis. 1995 töötasime kaks nädalat koos, et panna kirja raamatu Gentle Bio-Energetics Tools and Theory for Everyone materjal, et säiliks see, mille ta loonud oli. Eva armastas ja oskas elada siin ja praegu. Ka juba invaliidina. Ta oli terava ütlemise ja äkkvihagagi, ent alati tulvil üllatusi ning leebes bioenergeetikas tõeline meister. Ta toimetas justkui inimese sees, mitte tema kehal. Mõnikord lihtsalt istus abivajaja kõrval, teinekord puudutas teda kergelt. 

Kas keegi teda insultide järel aidata poleks saanud?
Kui ma teda Maine’is vaatamas käisin, kasutasin mõnesid ta enda õpetatud tehnikaid. Minu jaoks oli see väga emotsionaalne kogemus… näha, et see, mida ta õpetanud oli, töötas niivõrd hästi ka ta enda puhul. Läksin pärast seanssi jalutama ja poetasin mõned pisaradki. Aga ma siiski ei usu, et teda oleks väga aidata saanud. Tegelikult oli ta oma olukorraga üsna rahul. Vaim oli tal endiselt terav, lihtsalt füüsiline keha oli üles ütlemas. 

On energiatöid, mida tehes aitab teraapiategija ka iseennnast. Kuidas on leebe bioenergeetika puhul?
Seda praktiseerides pole vaja muretseda, et võtad kelleltki energiat või annad ära enda oma. See on energiavahetus, energia liigub jumalalt läbi meie inimestele, ega saa otsa. 

Leebes bioenergeetikas on mõisted trauma ja turvis. Trauma järel tõmbame endale alateadlikult ümber kaitserüü. Palun tooge mõned näited.
Näiteks näitavad seedeprobleemid, et trauma on läinud sügavale silelihastesse.

Kui lastel on seedimisega muret, tähendab see, et neil on palju stressi ja survet ning nad on õppinud oma soove alla neelama.

Kel lõuad pinges ja suu kramplikult kinni, neid on lapsena löödud vastu tagumikku. Täiskasvanul võib lihaspinge tuharate piirkonnas tuua kaasa hemorroidid, diski paigaltnihkumise, samuti seksuaalprobleemid.

Selle juured, mis inimesega täiskasvanuna juhtub,
on varases lapsepõlves.

Lihasturvise lahustudes saab eluenergia taas liikuma. Teraapia eesmärk ongi avada inimese jaoks võimalus reageerida teisiti, kui ta käitumismustrile omane on olnud. 

Millised on need meie sisse kinni jäänud traumad?
Väga-väga erinevad: kui oled mittesoovitud laps, probleemid eostamisel, emaüsas, emal raseduse ajal või sünnitusel, keisrilõige, vanematepoolne helluse puudumine, operatsioonid, vigastused, haigused, šokk, teadvusetaolek, alkoholi või narkootikumide kuritarvitamine, lähedase surm ja lein, nagu ka igasugune seksuaalne, füüsiline, emotsionaalne või hingeline väärkohtlemine. 

Leebe bioenergeetika tegeleb rohkelt lapsepõlves salvestunud kehamustrite sulatamisega. Ega te pole mõelnud kirjutada lapsevanematele raamatut sellest, mismoodi nad saaksid ära hoida oma järeltulijatele lisatraumade tekitamise – paljus on ju tegu just teadmatusega?
Raamatu kirjutamine ei ole mu tugevaim külg. Ka ei usu ma, et saaksin õpetada kedagi olema lapsevanem. Seda ei saa õpetada, see peab tulema inimese seest. Muidugi on olemas asju, mida ma jagada võiksin: kuidas töötada oma emotsioonidega, kuidas mitte teha vigu, mida mina oma lastega teinud olen. Aga ma pean enda jaoks väga oluliseks märgiks, kui mu kolm tütart mulle kinnitavad, et me teame, et sa oled meie jaoks olemas ja meid armastad. Ka olen ma oma lapsi alati kohelnud mõttega, et nad teavad minust rohkem, on minust targemad ja jõuavad minust kaugemale. Mul pole vaja nendega ei konkureerida ega neid nende teelt tagasi hoida. Täpselt samamoodi suhtuvad mu tütred ka oma lastesse –
kahte 4-, ühte 16- ja 18-aastasesse. 

Olete Leebe Bioenergeetika Instituudi direktor. Millega see instituut tegeleb?
See on mittetulunduslik ühendus, mille me 1997. aastal mõttekaaslastega Põhja-Carolinasse Asheville’i rajasime. Instituudi eesmärk on aidata inimestel vanusest sõltumata tulla toime oma füüsiliste, emotsionaalsete ja hingetraumadega, õpetada leebe bioenergeetika looja dr Eva Reichi võimsaid tervendamistehnikaid kõigile, kes neist huvitatud on ning hoida alles tema pärand sellisel kujul, nagu ta selle meile jättis. Ehkki mulle endale meeldiks õpetada ja terapeute koolitada – sest seda oskan ma kõige paremini – tuleb mul siiski tegelda ka instituudi administratiivse köögipoolega.

Richard Overly täna: Eestis ta liblikmassaaži ja leebet bioenergeetikat viimastel aastatel õpetamas ei ole käinud. Küll saab seda teha tema juhendamisel aga Lätis. Kel huvi, kiigaku info saamiseks Gentle Bio-Energetics Institute’i kodulehele.


MIS ON LEEBE BIOENERGEETIKA?

gentlebioenergetics.gr

Leebe bioenergeetika looja Eva Reich.

Inglise keeles Gentle Bio-Energetics on kehapsühhoteraapia, mille töötas välja Austria-Ameerika arst Eva Reich (1924–2008) oma isa Wilhelm Reichi tööde põhjal. Leebe bioenergeetika eesmärk on taastada loomulik eluenergia vool kehas, tervendada traumaatilisi kehamälestusi, s.t traumasid ja mälestusi, mis kehasse salvestununa põhjustavad nii emotsionaalseid kui füüsilisi tervisehäireid.


LIBLIKMASSAAŽ JA LEEBE BIOENERGEETIKA EESTIS

Ly Lobjakas teeb ja õpetab liblikmassaaži.

Eestis õpetab ja teeb liblikmassaaži leebe bioenergeetika, Algallika protsessi ja hingamistöö terapeut LY LOBJAKAS, kes ka Richard Overly siia kutsus.
Ly juurde Tartu hingamistuppa saab minna lisaks veel leebe bioenergeetika ja hüpnoteraapia individuaalseansile või vabastava hingamise individuaal- ja rühmaseansile.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s