☼vastupandamatu meigivõlur Karim Sattar

“Milline mees!” õhkab üks. “Kas tal tuju kunagi paha ka on?” üllatub teine. “Mind ei ole keegi nii paitavate komplimentidega veel kostitanud!” särab kolmas. Nii poetatakse mehe kohta, kellel on imeline oskus panna iga naine tundma end maailma kauneimana. Ja teda jäädakse igatsema maailma igas nurgas. Sest ta on nii päikeseline, naerusuine, rõõmsameelne ja… oma töös üliprofessionaalne.

See mees on Dr. Hauschka holistilise looduskosmeetika rahvusvaheline meigikunstnik KARIM SATTAR. Mu intervjuu tolle karismaatilise meigivõluriga ilmus ajakirjas Üks aastal 2013. Pärast Karimi esmakordset Tallinna külastust 2012. aasta lõpus. Nüüd on Karim käinud siin kordi, sest nagu ütleb, armastab ta Tallinna ja Eesti naisi jäägitult.

Karim ja mina aastal 2012 Tallinnas.


UNISTUSTE AMET
“Mul on unistuste amet! Kõrgemalt poolt saadetud! Esimest korda oma karjääri jooksul saan ma kollektsioonide loomisel kaasa rääkida, olla osa tootearendus-, müügi-, koolitus- ja turundustiimist,“ särab 37-aastane energiapomm. Dr. Hauschkas loodi rahvusvahelise meigikunstniku ametikoht 2012. aastal just Karimi jaoks. “Ent ma ei ole üks neid meigiproffe, kes juba 12-aastasena teadis, kelleks ta saada tahab. Alustasin hoopis soengute, mitte meikidega. Ühel hetkel aga tundsin juuste sättimisest küllastust ning kuna ma juuksuriks hakata ei tahtnud, valisingi jumestamise.“

Tegelikult tahtis ta kunagi minna hoopis sotsiaalteadusi tudeerima. Ülikooliõpingute rahastamiseks töökohta otsides sattus firma The Body Shop kauplusesse, kus uustulnukalt päriti, ega ta ehk jumestustoodete müümisega tegelda tahaks. Miks mitte? Juuksuriks ta ju saada ei tahtnud. Värve, kunsti, joonistamist ja maalimist armastas aga juba lapsena. Maalib praegugi, kui elus raske hetk või lihtsalt tuju tuleb ja mahti on.

Esmakohtusin Karimiga 2012. aasta suvel Dr. Hauschka tootjatehase WALA pressiüritusel.

Pea kaks aastakümmet tagasi tehtud valik lennutas mehe The Body Shopi rahvusvahelise meikarina mööda laia ilma, viis New Yorki jumestuskunsti õppima, pikemalt elama Inglismaale ja Kreekasse… Kuni aasta tagasi sündis otsus vahetada The Body Shop Dr. Hauschka vastu. “The Body Shopis demonstreerisin ma tõtt öelda seda, mille olid loonud teised. Dr. Hauschka uued meigitooted on aga kõik “mu oma lapsukesed“. Pealegi olen ma looduskosmeetika tööstuse köögipoole vastu alati huvi tundnud.“

Sotsiaalne närv pole teda ilumaailmas askeldades siiski hüljanud. Dr. Hauschka põhimõte teha head mitte ainult iseendale, vaid ka kogukonnale, kehtib Karimigi kohta. Nii on ta Lõuna-Aafrikas vabatahtlikuna löönud kuu aega kaasa ettevõtmistes, et aidata aidsihaigetel endaga paremini toime tulla. Euroopas on ta viinud läbi meigikursusi pimedatele.


VAHUTAB, EI VAHUTA

Uitame mööda Tallinna vanalinna, millest Karim, nagu kõigist kohatud eestlastestki, vaimustuses on. Lobiseme kosmeetikast, meikimisest, ilmast ja inimestest. “Loodustoodetega jumestamine oli minu jaoks alguses päris paras väljakutse, sest tavameigiga võrreldes on sel teistsugune tekstuur, mis tahab harjumist, ole sa profi- või kodumeikar. Sellega töötades võib mõnikord vaja minna rohkem nutikust, pingutamist ja toodet ennastki, ent tulemus ei tule karvavõrdki nadim või igavam,“ kinnitab pea paarikümneaastase kogemusega proff.

“Tegelikult oleme me ajupestuna unustanud kosmeetika juures kõige tähtsama – selle, mida ta peaks tegema su nahale, mitte mismoodi tunduma su sõrmedele.

Arvame, et näopiim, šampoon, dušigeel või hambapasta peavad hullult vahutama, sest ainult siis saad puhtaks, ega tunne huvi, mis asi nad üldse vahutama paneb. Need on sünteetilised tensiidid, nagu näiteks naatriumlaurüülsulfaat või muud enamasti naftast saadud vahutavad pesuained. Neid on toota odavam, ent nad võivad ärritada nahka ja silmi ning tekitada ülitundlikkust.“

Meister tööhoos, nautimas iga pintslitõmmet.

Eks oli alguses temalgi võõras kasutada suure-vahu-vabu tooteid, nüüd enam mitte. Pealegi vahutab ju looduskosmeetikagi. Küll vähem, sest pruugib pesuainetena suhkrust saadud tensiide või taimeõlist valmistatud ühendeid, ent on see-eest
naha-, keha- ja juuksesõbralik ning peseb puhtaks ülihästi.

“Suurim erinevus öko- ja tavakosmeetika vahel on tootja, mitte kasutaja jaoks. Inimesed ei kujuta ette, kui töömahukas ja peen kunst on mahekosmeetika valmistamine!“ hüüab ta emotsionaalselt käsi laiutades.

Peab oskama prognoosida toorainekoguseid aasta ette, sest kui midagi otsa saab, pole võimalik puuduvat lihtsalt kokku segada, vaid tuleb oodata, mil taimed taas kasvu alustavad. Lisaks äärmiselt range sertifitseerimine ökomärgi saamiseks, mis käib nii taimede kasvatamise ja kogumise, koostisainete töötlemise nagu ka tootmise kohta.

Dr. Hauschka juures meeldib Karimile lisaks muule seegi, et firma hangib vajaminevad koostisained vaid jätkusuutlikult, see tähendab kas tehase enda biodünaamilisest ravimtaimeaiast või farmist, metsikust loodusest säästlikult kogudes või oma pikaajalistelt koostööpartnereilt Etioopias, Lõuna-Aafrikas, Burkina Fasos, Afganistanis, Iraanis, Indias. Ning last, but not least – tema jaoks on tähtis teada, mida ta oma näole paneb, sest kosmeetika imendub ju naha kaudu organismi.

Meikimine see on puhas lust ja rõõm.


PUHAS LUST
Mida ütled neile, kes on loodusliku meigi suhtes skeptilised, et see ei püsi, ei kata, jääb lahja? “Ma natuke kahtlen, kas need, kes niisugust juttu räägivad, looduslikku meiki ise ikka proovinud on. See on samasugune eelarvamus, kui et vahutavad tooted pesevad puhtamaks. Looduslikku jumestust kasutavad meigikunstnikud filmis ja teatris, ajakirjade kaanefotodel ja moeetendustel. Boonusena teeb see ka nahale head, tavakosmeetika paraku alati mitte.“

Karim ei kutsu üles jumaldama Dr. Hauschkat kui kultusbrändi. Igal kaubamärgil on seda, mis meeldib ja mis mitte.

“Lojaalsus peaks olema kinni naise väärtushinnangutes,
tulema tema sisemisest vajadusest,“ mõtiskleb ta

ning lisab siis juba muigelsui: “Kes armastab jalgrattaga tööle sõita ja ka ripsmeid värvida, peab valima, kas värvib silmi siis, kui on juba tööle jõudnud või kasutab mõne muu firma toodet, sest Dr. Hauschkal veekindlat ripsmetušši pole. Meikimist ei maksaks üleüldse võtta ülemäära tõsiselt, see on puhas lust ja rõõm, kus puuduvad õige ja vale. Kes tavalise ripsmetuši siiski veekindlamaks muuta tahab, kandku ripsmetele kiht tušši, vajutagu neile õrnalt Dr. Hauschka siidi kehapuudrit ja tušitagu veel kord.“


NIPPE KUI KÜLLUSESARVEST

Oma lemmikilutoote – päikesepuudri kohta ütleb ta, et selle mõte ei ole teha sind mitme tooni jagu pruunimaks, vaid lisada jumele värskust, mis põhja-eurooplastel talvisel ajal kahkjaks kisub. Ning et tulemus loomulik jääks, annab nõu kanda päikesepuudrit näole pintslit keerutades ja suunaga ülevalt alla. Samamoodi, ehk laubalt lõua poole, tuleks palele tõmmata ka jumestuskreemi ja näopuudrit. Vastupidi tehes lükkad näokarvad lihtsalt turri.

Veel annab rõõmust pakatav meikar nõu soetada endale kvaliteetsed töövahendid, sest kui oled hulga raha kulutanud jumestustoodete peale, võiksid veel natukene kulutada ka pintslitele. Ja meigisvammile, sest muidu imevad näljased näpud endasse kõik looduslikus meigis olevad väärtuslikud koostisaineid, nii et sõrmedel jõuavad näonahale vaid värvipigmendid.

Meiginippe jagama pole Karim kitsi.

Meiginippe tuleb sel energiapommil kui idamaisest küllusesarvest. Aga eks ta ju idamaine mees ole. Isa poolt iraaklane, ema poolt sakslane. Lapsena mõned aastad Iraagiski elanud, üles kasvanud aga Kesk-Saksamaal ema ja kasuisa biodünaamilises puuviljafarmis. Kosmopoliitne on nende pere igas mõttes. Karim on usutunnistuselt moslem, tema abikaasa kreeka õigeusku, vanem vend ja õde judaismi pooldajad, noorem vend ja õde katoliiklased. See ei sega neil olemast üks suur ja sõbralik pere, sest nagu meigivõlur kinnitab:

“Kõige tähtsam saab alguse seestpoolt.
Kui sul on kaunis hing ja hea iseloom, oled sa ilus alati.“


4 KÜSIMUST
Mida tähendab sinu jaoks ilu?
Sallivust, austust, kõike seda, mida tunned inimeses olevat, aga ei oska sõnadesse panna… ning kõiki varjundeid, mis sinna vahele jäävad. Pole tähtis, kui vapustavat kleiti või imelist lauvärvi sa kannad. Kõige tähtsam saab alguse seestpoolt. Kui sul on kaunis hing ja hea iseloom, oled sa ilus alati.

Kunstniku töölaud. Pintslid, pintslid ja veelkord pintslid.

Aga kui meikimiseks on aega vaid minut?
Kasuta üht toodet mitmel moel. Põsepuna sobib hästi ka lau- ja huulevärviks. Huulepliiatsiga saab edukalt värvida kogu huulepinna. See on huulepulgast puudrisem, kreemisem ja püsivam, niisutab hästi, ei imbu huulekortsukestesse ja kestab huulepulgast kauem. Oma suurt lemmikut päikesepuudrit kasutan ma nii põsepunana, laugudel kui huultel, pealegi sobib see ühtviisi hästi nii naistele kui meestele.

Suurimad vead, mida jumestamisel tehakse?
Valitakse oma loomuliku nahatooni jaoks liiga tume jumestuskreem või huulepulga jaoks liiga tume huulepliiats. Ka ülemäära palju peitepliiatsit silmade ümber on üks levinud viga. Seda pruugi vaid seal, kus midagi vaja varjata. Ka ei kasuta ma
20-aastasel mitte kunagi matti lauvärvi, sest see teeb vanemaks ega küpses eas daami silmanurkades sädelust, sest see toob välja kortsud.

Kui oleksid naine, mis ei puuduks su meigikotist mitte kunagi?
Päikesepuuder, pruun laupuuder kulmude joonistamiseks ja näotoonik meigile püsivuse andmiseks. Võib-olla ka ripsmetušš ja peitepliiats iluvigade või tumedate silmaaluste varjamiseks.

Meik oma uhiuue lapsukese, täiesti “teisest dimensioonist” pärit 2017. aasta meigisarjaga.


KARIMI AJATUD MEIGINIPID
Puhasta. Enne jumestamist puhasta ja kreemita nägu, sest puhtale nahale on meigitooteid kanda lihtsam.
Ülevalt alla. Jumestuskreemi ja puudrit kanna näole suunaga ülevalt alla ehk laubalt lõua poole. Vastupidi tehes lükkad näokarvad turri.
Õige toon. Sobivat tooni jumestuskreemi valimiseks tõmba põsele lõua lähedal vatipulgaga erinevat tooni jumestuskreemide püstised triibud. Su oma nahatoonile kõige sarnasem on õige valik.
Keeruta. Päikesepuudrit, mille mõte on teha sind jumekamaks, mitte mitme tooni võrra pruunimaks, kanna näole pintslit keerutades ja suunaga ülevalt alla. Nii jääb tulemus loomulik.
Neelata. Kui silmameiki tehes pisarad silma tulevad, neelata mõned korrad.
Värskust. Jume võlub värskemaks ja silmad suuremaks, kui tõmbad kulmu viimasel kolmandikul kulmuluule sama tooni ruuži, mida põskedele.
Vigade parandus. Kui jumestades midagi untsu läheb, paranda viga kas meigisvammile või vatipulgale võetud jumestuskreemi, mitte vee või silmameigi eemaldajaga – need pühivad tehtu olematuks.
Pintslid. Vaid kvaliteetsed töövahendid annavad täiusliku lõpptulemuse.
Vanus. Ära unustada meikides oma vanust. See, mis sobib noorele, ei pruugi sobida küpses eas daamile. Ja vastupidi.


MINERAALSED VÄRVIPIGMENDID
Berliini sinine ehk Preisi sinine on sinist tooni andev rauapigment.
Kroomoksiid lisab oliivirohelist, seda saadakse eskolaiidimineraalist.
Mangaan annab violetset värvitooni ja saadakse samanimelisest mineraalainest mangaanist.
Pärlvalge kingib mineraalmeigile valget pärlmuttertooni. Saadakse hõbehalli roosaka helgiga vismuti maakmineraalist.
Raudoksiidid lisavad toone kollasest punakaspruuni ja mustani välja ning on looduslikus dekoratiivkosmeetikas kõige levinumad mineraalsed värvipigmendid. Neid, juba iidsete koopamaalijate poolt kasutatud pigmente, saadakse rauamaagist.
Tinaoksiid annab hõbedase läike, saadakse tinamaagist.
Titaandioksiid annab meigile valge läbipaistva kuma ning nahale loodusliku kaitse nii päikese UVA- kui ka UVB-kiirte eest. Kasutatakse toiduvärvinagi.
Tsinkoksiid lisab valget tooni, kaitseb nahka ja peegeldab päikesekiiri nahalt tagasi.
Ultramariin annab erk-, rohekas-, punakas- või lillakassinist tooni. Saadakse poolvääriskivi lasuriidist.
Vilgukivi kingib hõbedase läike ning tänu rohkele kvartsisisaldusele, ka elustab nahka.

Kuidas sünnivad võluri pintsli all ahvatlevad ja kauapüsivad punahuuled, vaata ja kuula siitsamast.

Fotod: Dr. Hauschka. Enamuse neist on pildistanud Ardo Kaljuvee. Tema tegi ka klõpsu Karimist ja minust. Karim hobusega on minu tehtud.

 

2 thoughts on “☼vastupandamatu meigivõlur Karim Sattar

  1. Nii mõnus ja põhjalik lugu. Vajan veel tassikest teed, et see mõttega läbi töötada. Karim elab tõesti kõigi meie südames, kellega ta siin Eestis kohtunud on 🙂

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s