☼TRE – stressist vabaks väristades

Neid, keda stress ei kiusa, on imevähe. Neid, kellel napib oskusi stressiga toime tulla, aga omajagu. Kui tahad end oma kehas hästi tunda ja eluga helgelt edasi minna, tasub ära õppida seitse TRE-harjutust ja end väristama hakata.

 

Keha suudab end tervendada, miks ta seda siis ei tee? Miks on tasakaalus olemiseks vaja omandada mingeid tehnikaid, harjutusi? “Aga sellepärast, et meid on õpetatud olema sotsiaalselt külmunud ning oma emotsioone ära peitma ja alla suruma. Kui laps läheb klassi ette ja kardab, kas ta näitab seda välja? Ei, sest nii ei ole ilus, nõrk olla on häbiasi. Aga ega ärevuse, hirmu või muu tugeva emotsiooni tekitatud stress siis kuhugi kao,“ kinnitab psühholoog ja psühhoterapeut
TIIA LÕOKE, tänu kellele TRE meetod stressi ja traumade vabastamiseks 2011. aastal Eestisse jõudis. Lugu TRE-st ilmus ajakirja Tervis Pluss 2017. aasta veebruarinumbris.

TRE-värinaid ei saa kehale peale sundida, need tulevad ise.

“Tänapäeval räägitakse rakumälust, psühhoanalüütikud nimetavad seda alateadvuseks, kuhu on talletunud kõik inimese elus toimunud sündmused. Kaasa arvatud traumad ja stress. TRE on üks meetod rakumälus olevatele traumeerivatele kogemustele ligi pääseda ning läbi lõdvestumise need vabastada. Aga me peame oskama lõdvestuda.“


LASE KEHAL VÄRISEDA! MÕNUGA!
Mida teevad loomad pärast kisklemist? Värisevad, üle kere. Miks? Sest kui nad seda teha ei saaks, sureksid nad stressi kätte. Päriselt. Mida teeme meie, inimeseloomad? Oleme kombekalt kuss, sest

jube totter on kukkuda värisema, ehkki keha, kui talle vaid võimalus antaks, hakkaks ise seda trauma väljasaamiseks tegema.

Tiia räägib endaga juhtunud õnnelikust õnnetusest, kui aastaid tagasi ta autole paremalt poolt sisse sõideti. “Mul värisesid jalad nii, et ei saanud autostki välja. Tollal ma ei teadnud, et see on keha automaatne reaktsioon ehmatusest ja šokist jagu saamiseks.“ Ent läbielatu jäi kehamällu ning iga kord, kui naine silmanurgastki paremalt poolt mõnd autot lähenemas nägi, pingestus jalg iseenest ja vajus pidurile. Nüüd, pärast aastaid tre-tamist on Tiia samas olukorras rahu ise.

Keha tahab väriseda pärast operatsiooni, õnnetust, vägivaldsete sündmuste ja muude koleduste kogemist või nägemist. TRE looja, USA traumatreener ja psühhoterapeut dr David Berceli pani Lähis-Idas ja Aafrikas töötades tähele, et sõjaolukorda sattunud inimesed hakkasid pärast ohtliku sündmuse möödumist värisema. Keha-, bioenergeetika- ja massaažiterapeudina ühendas ta nähtu seitsmeks TRE harjutuseks, mis keha võbelema, vibreerima, vappuma, voogama – keda kuidas – panevad. Neid värinaid ei saa tahtlikult tekitada, need tulevad ise.


NAERU JA NUTTU, ORGASMI JA OHKEID
Tänu energia liikuma hakkamisele saavad ilmsiks tulla ka pinged, trauma ja stress. Olemine läheb helgemaks, mõni nutab kergendusest, mõni lagistab naerda, mõni saab orgasmi, sest seni allasurutud rõõm ja seksuaalsus pääsevad valla.

Terapeut Tiia Lõoke – TRE Eestisse tooja.

“Kes TRE-d teevad, on väga julged, sest lasevad oma kehal väriseda ning vanadel pingetel väljumiseks ja lahustumiseks esile tulla,“ kiidab TRE teise taseme juhendaja. “Inimesed ju kardavad emotsionaalse ja kehalise kontrolli kaotamist, ehkki TRE-d tehes on see kogu aeg sinu käes ja ka sa ise täielikult kohal.“

Kuna tegu siiski puhastumisega, ei pruugi protsess kõigi jaoks esiotsa mugav olla – liikuma pääsevad ju ka toksiinid kehas. Võib saabuda pohmelliga sarnane seisund, pea valutab, süda on paha. “See kõik on okei. Tähtis on mõista, et tegemist on minevikukogemusega, millele tuleb anda aega keha seest välja tulla.

Tervenemine ei tähenda ju, et kui oled aastate jooksul kuhjanud endasse stressi ja mürke, tuleb kohe rõõmus meel.

Alternatiivteraapiaid sellepärast tehaksegi, et halb enda seest välja saada, mitte maha suruda,“ julgustab tervendaja.

TRE-d võiks harrastada 2–3 korda nädalas. Siis on temast kasu.

Alguses võivad tre-tades imbuda välja kolmesugused reaktsioonid: külmumine, ülevoolamine ja eemaldumine. Esimene tähendab seda, et keha muutub enne pehmenemist veel jäigemaks ning esimestel kordadel ei pruugi mingeid märgatavaid värinaid tulla. Ka ülevoolamine, kui keha väga tormiliselt liikuma hakkab, võib ära ehmatada. Aga sellel hoiab silma peal juhendaja. Eemaldumise puhul inimene harjutust küll teeb, aga mõtted uitavad tal hoopis mujal. Siis pole muud, kui seda märgata, tagasi tulla ja rahulikult jätkata.

TRE puhul pole tervenemiseks vaja urgitseda valusates mälestustes või teada, millest ja millal trauma tekkis või mõistatada, mida keha sulle öelda tahab. Ta teab ise, millest vabaneda.


PEREGA, PAARITI, ÜKSI
Üks pluss on TRE-l veel – see on väga hea lõdvestumistehnika. Lõdvestunud meel suudab paremini keskenduda ning juhtida sind rahusse ja vaikusesse enda sees. Niisuguse seisundi elus hoidmiseks peakski korrapäraselt harrastama mõnd praktikat, mis lõdvestuda aitab, olgu see mediteerimine, jooga, TRE või muu. Et tavameel ohje taas enda kätte haarata ning su elu juhtima ei saaks hakata.

TRE-d on õppinud ja teinud ka USA sõjaväelased.

“TRE-d on kasutatud ka USA sõjaväes, aga see projekt läks vett vedama, sest sõjaväelased ei tahtnud enam sõdida,“ muheleb Tiia, kes on töötanud pikalt nii suhtlemistreeneri, stressi- kui kriisinõustajana.

“Kui inimene on pinges, allub ta kuulekalt käsklustele. Lõdvestunult leiad aga kontakti oma vaimuga, su loovmõtlemine hakkab paremini tööle, sa saad rohkem iseendaks. Ja kui oled rohkem ise, ei lase sa ennast ka kamandada.“

TRE-d on õpetatud pääste- ja sotsiaaltöötajaile, Jaapanis tsunamist pääsenutele, samuti Nepali maavärinaohvritele ning tänavalastele Mehhikos ja erinevates Aafrika riikides, et aidata ka vaesemal elanikkonnal kriisidega toime tulla. Traumade kehast väljaprovotseerimise meetodeid on teisigi, ent need on kallid individuaalteraapiad. TRE on taskukohane, seda saab õppida hõlpsasti ja hulgakesi koos ning teha kus iganes.

Tiia ja teiste meie juhendajate juurde tullakse koolitusele perega, paariti ja üksi. On olnud 70–80-aastaseid ja päris haigeidki. Algajal soovitatakse käia paaritunnises töötoas või individuaalseansil kolm korda ning siis pole muud, kui praktiseerima. Ning kui tekivad küsimused, saab alati tagasi tulla.


7 HARJUTUST
Kõik seitse harjutust on selleks, et keha aktiveerida, peast ehk mõtete vadast kehasse tulla, luua ruum, kust stress ja traumad saaksid hakata välja voolama. Hingamine ja lõdvestumine harjutuste ajal on väga oluline.

Viimane harjutus, kus värisemine kõige ägedam.

Kuue esimese tegemiseks kulub 15–40 minutit. Seitsmendat harjutust, mille nimel eelnev ettevalmistus toimub ja mis keha kõige tugevamalt värisema paneb, tehakse selili lamades vähemalt viis minutit ning edasi nii kaua, kui aega ja tahtmist on. Kasu on tre-tamisest siis, kui harrastada seda vähemalt 2–3 korda nädalas. Ning kel TRE juba päris käpas, need võivad soojendusharjutused asendada oma tavapärase trenniga ning lõpetada väristamisega.

Ma ise olen TRE harjutused korra läbi teinud – need on päris füüsilised. Aga kui inimene neid õnnetuse või operatsiooni tõttu nii, nagu peaks, teha ei saa või kui ta lihastes pole lõpuharjutuse poolsilla hoidmiseks piisavalt jõudu? “See ei sega,“ rahustab terapeut. “Igal harjutusel on kohandatud variant. Kui on põlveprobleemid, saab harjutust teha sirgete jalgadega. Kui kummardada raske, võib end ettepoole painutada nii palju kui saab ning lõpuharjutuses teha kolme osa asemel kahte viimast.“


SALADUSLIK HINGELIHAS

See roosakaspunane on niude-nimme ehk psoas- ehk ellujäämis- ehk võitle-või-põgene-lihas.

TRE saladuse võti on niude-nimme lihases, mida inglise keele järgi ka psoas-lihasena teatakse, mõnikord ellujäämis- või võitle-või-põgene-, joogas aga hingelihaseks kutsutakse. See koosneb kolmest lilhasest, mis ühendavad alakeha ülakehaga ning millele on ligi pääseda äärmiselt raske, sest need on peidus sügaval keha sees. Tiia Lõokese sõnul tantramassaažis küll õpetatakse puusadel teatud punkte leidma, ent teisel inimesel seda lihast mõjutada on siiski väga keeruline.

Küll on hingelihase lõdvestamisele suunatud paljud joogaasendid,
otsetee temani on aga TRE viimane harjutus.

Stressis olles, hirmu tundes, vägivalda kogedes tõmbub niude-nimme lihas kokku meie tahtest sõltumata. Võitle-või-põgene olukorras on see enesekaitseks või ohu eest pagemiseks hädavajalik. Kui risk möödas, tuleb ta aga lõdvestada, nagu seda oskavad loomad ennast väristades, inimene paraku mitte.

Veel on hingelihas seotud aju kõige vanema osa, ajutüvega – meie instinktide ja ellujäämiskeskusega. Enamus psühhoteraapiaid mõjub aju keskmisele osale, meie emotsioonidele. Õnnetusjuhtumist või traumast rääkimine toimib meie intellektuaalse tegevuse asupaiga, ajukoore tasandil. Trauma puhul pole sellest ajuosast suurt abi. Ka ei suuda see kontrollida emotsioone, ammugi mitte ajutüves toimuvat.

TRE-st kasusaamiseks ei pea olema kogenud koledaid asju. Et keha on aga osav mätsima kokku ja peitma seda, mis meid segab, võid harjutades üllatusega avastada, et oled vabanenud millestki nähtamatust, mis on sind senini takistanud looma oma ellu midagi suuremat, ilusamat ja õilsamat – TRE toetab ju ligipääsu kõrgematele teadvuse seisunditele.


MIS ON TRE?
TRE – Tension, Stress and Trauma Release Exercises, on harjutusteseeria pinge, stressi ja trauma vabastamiseks, mis eesti keeleruumiski TRE-na tuntud. Tegemist on enam kui 30 aastat maailma eri paigus traumasid uurinud ja tervendanud USA doktori David Berceli loodud seitsme kindlas järjekorras tehtava harjutusega, mis kehas iseeneslikke lihasvärinaid tekitades suudavad välja päästa meisse kogunenud üleelamised, õnnetused, vägivalla, kuritarvitamised, stressi. Harjutusi saab teha iseseisvalt kus iganes.


SOBIB
Maandab igapäevaelu stressi, alandab pingeid, toetab pere- ja töösuhteid, muudab emotsionaalselt vastupidavamaks, vähendab tõsiste ja krooniliste haigustega seotud ärevust, õpetab sügavalt lõdvestuma, paneb tööle keha enesetervendava võime, annab energiat, parandab und, puhastab keha toksiinidest, kiirendab ainevahetust, leevendab lihas- ja seljavalu, teeb painduvamaks, toetab pärast operatsioone ja õnnetusjuhtumeid.
EI SOBI
Kui sul on kõrge vererõhk, ootad last, arst on sulle keelanud füüsilised harjutused. Tugevamate psüühikahäirete korral tuleks valida TRE individuaalteraapia.


LOOD ELUST ENESEST
 
Anu lugu
Olen oma elu pühendanud professionaalsele tantsule, tantsides, õpetades ja tantsu luues. Olles 20 aastat pidevalt töötanud suure koormusega, olin saanud raskekujulise puusaliigese trauma. Puus oli liigesest väljas, liikumine oli valulik, lonkasin. Jõudsin TRE juurde 2011. aastal. Õppides instruktoriks ja praktiseerides TRE-d järjepidevalt, tundsin, et vanad kuhjunud pinged kehas ja pidev stress hakkasid pehmenema ning lahustuma. 2013. aastal aga juhtus sõna tõsises mõttes ime. Mu puusaliiges vajus harjutusi tehes omale kohale. Jah, ma lonkan veidi ka praegu, sest trauma on jätnud jälje, kuid enesetunne on kindlam, kõndimine stabiilsem ja ma ei piinle valudes.
Kaja lugu
Jõudsin TREni läbi sügavalt isikliku kogemuse. Mu pojal diagnoositi sündides Klippel-Trenaunay-Weberi sündroom. 17 aastat elasime siiski suhteliselt normaalset elu. Kuus aastat tagasi sai Karl aga halvatuse, mille tagajärjel ta ei jaksanud ennast voodis isegi keerata. 2012 olin koos temaga peaaegu neli kuud haigla intensiivraviosakonnas. Pärast poja eluohtliku seisundi möödumist ei saanud ma aga endaga enam hakkama. Ma ei suutnud abi otsida ka psühholoogidelt või nõustajatelt, sest mul ei olnud jõudu rääkida oma olukorrast ning ma ei saanudki täpselt aru, millises olukorras ma olen. 2012 õnnestus mul osaleda TRE-d tutvustaval kursusel. TRE-st sai mu eneseabi päästerõngas. Ka mu abikaasa hakkas regulaarselt TRE harjutusi tegema. Praegu olen koolitatud ja sertifitseeritud TRE õpetaja. Karli füüsiline tervis ei ole paranenud, kuid meie viieliikmeline pere on rahulikum, pingevabam ja avatuma meelega.
Kristiine lugu
2011. aastal otsustasin osa võtta TRE-d tutvustavast õpitoast. Sellest päevast sai alguse elu, millest ma klišeelikult öeldes enam unistadagi ei söandanud. Maadlesin tohutu nõrkuse ja jõuetusega, südame piirkonnas ja kogu vasakut kätt hõlmav valu oli igapäevane kaaslane, söögiisu oli pea olematu ning öine uni katkendlik ja habras. Esimest korda harjutusteseeriat läbi tehes valdas mind kummaline, justkui jääst ülessulamise tunne. Teadsin sisemuses, et olen jõudnud koju. Ja see oli väga hea tunne! Järgmised kolm kuud värisesin igal nädalal, muutused paranemise suunas aga algasid juba esimesest päevast. Uni muutus sügavamaks, südamepitsitus hakkas järgi andma, jõuetusest sai jõud ja tehatahtmine. Tundsin, kuidas aastatega kogunenud üleelamised minust lahkuvad, et asenduda seesmise pehmuse ja selgusega. Kõige suuremaks võiduks pean aga seda, et pea kümme aastat valutanud puusaliiges lõpetas piinatekitamise. Praeguseks on TRE harjutused saanud mulle abistavaks, pingeid maandavaks vahendiks ajahetkedel, mil elu oma kiiremat palet näitab.

Lood on lühendatud ja kohandatud TRE Eesti kodulehelt.
TRE looja David Berceli koduleht.
Tiia Lõokese koduleht.

Selles videos seletab David Berceli lühidalt lahti TRE toimimise läbi niude-nimmelihase.

Fotode allikad/autorid: 1 – verminderstress.com, 2 – Tiia Lõokese foto on teinud Aivar Kullamaa, 3 – trebrighton.co.uk, 4 – BlogTalkRadio, 5 – tre-danmark.dk,
6 – EasyFlexibility

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s