☼Janika Veski: ajurveedast

“Ma olin vaimustuses sellest, et ajurveeda, mingi süsteem, iidne süsteem, ravib haigusi, mis lääne meditsiinile on üle jõu, mis on kuulutatud kroonilisteks,” ütleb Janika, keda ajurveeda nõnda huvitama hakkas, et ta Indiasse selle järele… hääletas. Siinses videos räägib Janika kolmest doshast, kolmest gunast, seitsmest dhatust, enda õndsaks söömisest ja muust.

 

Kui füüsilise keha tasandil on meil kolm, sünniga kaasa saadud bioloogilist baasenergiat doshat – vata, pitta, kapha – mis määravad meie kehatüübi ning elu jooksul ei muutu, siis vaimses plaanis, meele tasandil, on meil kolm gunat ehk vaimulaadi, mis väljenduvad meele omadustena. Need ei ole sünniga kaasa antud.

Sattva – õndsus, puhtus, teadvus. Sattvalik inimene on rahulik, leebe, tasakaalus, vaimses ja intellektuaalses mõttes kõrgelt arenenud, tundlik teiste suhtes ning teab, et ta on vaimne olend. Ta tegutseb suurema hüvangu nimel.
Rajas – kirg. Radžaslik inimene on tugeva egoga, materialistlik, tegutseja. Tema toimetab ainult iseenda hüvanguks.
Tamas – inertsus. Tamaslik inimene on laisk, lodev, lohakas, letargiline, tihti depressiivne. Teda ei huvita mitte mingisugune areng, ainult söök, seks ja magamine. Ta ei tegutse üldse.

Seda, milline guna inimeses valitseb, mõjutab väga suuresti dieet, mis ei tähenda ainult sööki ja jooki, vaid ka muljeid. Inimene võib süüa ennast õndsaks, samas panna tamasliku rämpstoiduga endal vaimse kanali kinni. Haigus on seisund, kui kolm energiat, doshat, on tasakaalust väljas. Tasakaalust välja lähevad nad valest elustiilist ja toitumisest. Kui füüsilise keha tervis sõltub kolme dosha tasakaalust, siis selleks, et meel oleks terve, on vaja tõsta sattva gunat. Haigusi põhjustavad ainult rajas ja tamas.

7 kudet ehk dhatut on moodustumise järjekorras: lümf, veri, lihased, rasvkude, luustik, luuüdi ja viimasena sugurakud.

Kui numbritest veel, siis:
ajurveeda lähtub kogu universumi aluseks olevast 5 algelemendist – eetrist või ruumist (akasha), õhust (vayu), tulest (agni), veest (jala) ja maast (prithvi).
• ajurveeda ravis on 4 sammast: arst, abiline, patsient, meditsiin.
 ajurveedas on 3 tüüpi ravimeid: mõistusel põhinevad (taimed, puhastusvõtted, ravitoitumine, elustiil), pühadusel põhinevad (mantrate loitsimine, rituaalsed palved, jumalatele ohvriandide pakkumine puja, paastumine, patukahetsus, palverännak) ja heal iseloomul põhinevad (halbadest mõjutustest eemalehoidmine, stimulantidest hoidumine, moraalsete omaduste tugevdamine, meelejõu arendamine).
ajurveeda meditsiin jaguneb 8 haruks: sisehaiguste ravi, üld- ja plastiline kirurgia, geriaatria, kõrva-nina-kurguhaigused, toksikoloogia, sünnitusabi ja günekoloogia, pediaatria, noorendav teraapia.

Foto: Janika Veski Facebooki lehelt, tehtud Istanbulis turule minnes, autor
Eneli Torstenberg. 

Kui tahad ajurveedast teada rohkem, loe siitsamast blogist:
Talv maitseb magusalt /lugu Kaja Keiliga/
☼India iidne eluteadus ajurveeda vol II /lugu Aivar Kisantiga/
Ajurveedameditsiin – eluteadus Indiast vol I
 /lugu Igor Vetroviga/

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s