☼iidne Gayatri mantra

foto: yogametaphysics.comGayatri, ka Savitri mantra on üks iidsemaid ja võimsamaid sanskritikeelseid mantraid… ja palveid. Selle loitsimine annab kaitse, toob teadlikkuse ja valgustumise, äratab intuitsiooni, puhastab meele, vähendab halbade tegude mõju, lisab elujõudu, viib teel suurema tarkuse ja hingekasvamise poole minema kõik takistused ning tervendab ka füüsiliselt, emotsionaalselt ja vaimselt.

 

Ma polnud Gayatri mantrast midagi kuulnud, aga ühes Facebooki postituses jagati, et kui on juhtunud õnnetus, siis lisaks kõigele muule “ärge unustage väekat Gayatri mantrat”. Hmm, mõtlesin… mis mantra see on, mis keeles, mis sõnad, mis tähendus? Siin lühidalt, mida ta kohta teada sain.

Om Bhur Bhuvah Svah
Tat Savitur Varenyam
Bhargo Devasya Dhimahi
Dhiyo Yo Nah Prachodayat

Vabatõlkes tähendab see: Saavutagu kõik olendid Maa peal valgustumise. Ent nagu teistegi mantrate puhul, pole sanskritikeelsete sõnade tähendus nii oluline kui õigel, veedades antud hääldamisel tekitatud vibratsioon kehas ja tšakrates. Seepärast ei soovitata Gayatri mantrat ka laulda, vaid ikka loitsida. Siin teeb seda Sathya Sai Baba – 2011. aastal surnud India guru ja filantroop, keda ta järgijad peavad avataaraks ehk maiseks olendiks kehastunud jumaluseks.

India kirjanduse iidsete pühade tekstide kogumike – veedade vanimast, “Rigvedast” pärit mantrat kutsutakse ka veedade mantraks. Veedad, mida peetakse ilmutuslikuks tekstiks ning anti edasi suuliselt, koosnevad neljast osast. “Rigveda” jaguneb 10 osaks ehk mandalaks ning sisaldab 1028 muinasindia jumalatele pühendatud hümni.

GAYATRI DEVI – teadmiste jumalanna ja nelja veeda kinkija on Gayatri mantra jumalus. Nagu pildil näha, istub ta küllust sümboliseerival punasel lootoseõiel, teda saatmas puhtuse sümbol valge luik. Kui Gayatri Devit kujutatakse kahe käega, hoiab ta ühes teadmiste sümbolit raamatut ja teises tervise sümbolit ravimianumat. Kui aga viie kätepaari ja viie peaga, hoiab ta oma kümnes käes kõiki jumalate Šiva, Višnu ja Brahma relvi. Tema viis pead aga tähendavad nelja veedat pluss Loojat ennast.

MILLAL? Nagu inimestes, nii on ka ajal kolm vaimulaadi ehk kvaliteeti: sattva, rajas ja tamas ehk vastavalt õndsus, kirg ja inertsus. Kell 4–8 hommikul ja 16–20 õhtul on sattvalik aeg, 8–16 on radžaslik ehk päevased tegemised ja kohustused ning 20–4 on tamaslik ehk põhiliselt uneaeg. Gayatri mantrat oleks suurepärane loitsida sattva-ajal, mis on parim heade ja üllate tegude, tänulikkuse ja palvete jaoks. Veedad soovitavad seda loitsida päikesetõusul ja päikeseloojangul, näoga päikese poole. Mõned allikad kolm korda päevas hommikul, keskpäeval ja õhtul.

MITU KORDA? Kolm korda järjest. Veel parem 108 korda. 108 on iidne ja sümboolne arv. Numbrite kombinatsioon 1, 0 ja 8 ilmneb pühades tekstides mitmel moel: 18 mahasiddhat ehk täiuslikkuseni jõudnud joogameistrit, 1008 jumala nime jne. Ka on joogid iidsetel aegadel sügaval meditatsioonis viibides saanud teadmise, et Maa kaugus Päikesest on 108 Päikese läbimõõtu. Et loitsimisel saaks keskenduda vaid mantrale, mitte kordade lugemisele, tasuks samal ajal sõrmitseda 108 palvehelmest koosnevat malat.

KUIDAS? Suletud silmadega ning tunnetada kogu loitsimise aja, kuidas Gayatrilt voolab sinusse valgust, puhtust ja tarkust. Hoia Gayatri kujutis kulmude vahel kolmanda silma punktis.

Ehkki parima tulemuse saab loitsides, on Gayatri mantrat ka lauluna ilus kuulata. Siin laulab seda Deva Premal, kellele isa oli juba ema kõhus seda mantrat laulnud.

 

Siin esitab seda India laulja ja laululooja Shekhar Ravjiani.

 

Ja siin ameerika lauljanna ja laululooja Wah!

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s