minu mitteakadeemiline haridus

Mu huvi vaimsust, tunnetust, arusaamist ja teadmisi avardavate teemade vastu sai alguse koolipõlves tänu isale – tema tundis silmale nähtamatut maailma. Eks mitteakadeemiline haridus ole muidugi ju ka kõik reisid, aga need panen kirja teine kord.

 

Mul on vedanud, sest paljudest siinsetest tegijatest sain kuulda ja sündmustest osa tänu ajakirjanikuks olemisele. Ent eks ma ole töötubadesse, retriitidele, laagritesse ja kursustele läinud ka ise suurest uudishimust. Nii ma siin siis üks päev mõtlesin, et paneks need mind mõjutanud tegemised-kogemised kirja. Iseendale mäluvärskenduseks ja ühte kohta. Aastate, toimumiskuu ja ürituste järjekorras. Koos kommentaaridega. Tore oli meelde tuletada ja meenutada. 

2022
• Üksilduseretriit
november – 3-päevane retriit ainult naistele “Üksildusest hoitusse” Koolimäe loomemajas Lahemaal.
See koosolemine oli pühendatud enda seest üksindus- ja üksildustunde ülesleidmisele ja ärasaatmisele. Me joonistasime oma üksindust, tegime psühhodraamat, jagasime valusaid ja ärapeidetud kogemusi, nutsime, lõkerdasime, olime, trummisime mere ääres ja kõndisime metsas. Ruumi hoidsid ja juhendasid psühhoterapeut, psühhodramaatik ja biblioterapeut Esther Avnon Iisraelist ning transpersonaalne psühhoterapeut ja leinanõustaja Meeli Laane. Osana teraapiast kirjutasime ka muinasjutu. Siin mu elu esimese muinaslugu Kiisust, kes igatseb mitte-üksindust onIgatsus.
• Naisteväeretriit
august – 2-päevane retriit ainult naistele “Naiselik iseolemine” Oanduaial Lahemaal.
Ohh, küll see naiste vägi on üks võimas vägi! Ja retriit Oanduaial oli üks imeline nädalavahetus. Mida me tegime? Jagasime. Rääkisime naistejutte naisteasjadest. Tantsisime paljajalu murul viite tantsu. Saunatasime. Joogatasime. Avastasime endas naiselikkust ja naiseks olemist. Kogesin oma elu esimest fotosessiooni professionaalse fotograafiga. Ruudu Rahumaru silm oskas piltidele võluda mu varjatud ja peidus ürgse poole. Ja ma tegin oma esimese akrüülmaali. No mida sa hing veel saad soovida! Täiuslik! Teed meie iseolemisel näitasid Aura Mengel, Karin Luts ja Elina Lilles. 
• Selgeltnägemisekursus
veebruar – IIKA  2-päevane algkursus “Mõtte salajane jõud – piiramatute võimaluste võti”.
IIKA 
ehk Inimese informatiivse arengu keskuse kodulehel on kirjas, et selgeltnägemist aetakse tihtipeale ekslikult segamini ennustamise, nõidumise või maagiaga, ent selgeltnägemises ei ole mingit müstikat või esoteerikat. Selgeltnägemine on informatsiooni vahetus sotsiaalses keskkonnas ja kogu kõiksuses. IIKA keskusest kuulsin esmakordselt Kirna mõisa peremehe Reimo käest, kes keskuse kursused läbi teinud. Ja et selgeltnägemine on hiiglama tore, sest sa ei tea mitte kunagi, mida teada saama-nägema hakkad, ja see teeb asja hästi põnevaks, käin keskuses aeg-ajalt ikka  selgeltnägemise treeningutel. Aga Reimo ja Kirna mõisa lugu Kirna mõisas väge ammutamas on siin. Ja IIKA koduleht siin.

2021
• Gongihelide retriit
juuni – 4-päevane gongi-, jooga- ja tantsulaager koos Kaia Karjatsega Kõpu poolsaarel Hiiumaal.
Ma käisin esimest korda Hiiumaal! Ja see oli üks tore käimine. Kaia gongid ja helikausid laulsid pehmelt, hommikujooga paljajalu murul oli virgutav ja tantsimine maani seelikus naisteringis vabastav. Ning muidugi Hiiumaa läänetipp Kõpu poolsaar, pealinn Kärla ja kogu see Hiiumaa. 
• Kiigujooga
mai – Pärnus Aura Mengeliga kiigujoogatamas, ja mitte ainult.
Oeh, oli see vast äge kogemus! Lapsepõlves pea alaspidi vaibakloppimispuudel kõikumine tuli meelde. Natukene kiigujoogast, rohkem aga mitmekülgsest Aurast endast sündis ka lugu Kogu aeg armunud.

2020
• Tiibeti noorendav paastulaager
juuni – 7-päevane laager Pärnumaal Jõõpres Tiibeti meditsiini ja tarkuste järgi.
Laagris oldud rõõmudest, katsumustest, kogemustest ja teadasaamistest sündis ka lugu Seitse päeva “Tiibetis”.

2019
• Kohtumisõhtu Mada Eliza Dalianiga
oktoober – kohtumisõhtu Tallinnas kanadalannaga, kes on loonud Daliani meetodi, mis on segu teadvustamisest, hingamisest, tunnete või mõtete kõva häälega väljaütlemisest ja kogemisest.
• Joogaretriit ja joogatamine
2019 juuli – 5 päeva Hiiumaal Kõpus koos Inga Põldma joogatarkustega.
2021 kevad – Inga algajate joogakursusel.
Inga joogatundides käin ma füüsiliselt või video vahendusel senini, sest mulle meeldib, kuidas ta oma tunnid üles ehitab, joogatarkusi jagab ja su asana hoidmise kõiki nüansse lihvib. Ikka delikaatselt ja Ingalikult pehme häälega. Ka Inga jooganidra on imeline – lõdvestab kogu keha ja õpib tunnetama nii tema füüsilist kui metafüüsilist poolt.
Oi-oi, küll see oli intensiivne laager joogatamise, pranajaamade, meditatsioonide, vaikimispraktika ja osalise paastuga. Joogat oli iga päev umbes kuus tundi. Ent kehal on uskumatu kohanemisvõime. Kui mul esimestel päevadel valutasid küll puusad, pepu ja kogu keha, siis viimasel laagripäeval oli olemine juba väga mõnus. Ja koju jõudes kehal erakordselt hea toonuses ja trimmis tunne. Oo, ja see vaikusepraktika, kus me ei rääkinud, siniseid ekraane ei kasutanud ja välisilmast tulnud infot ei tarbinud. Sellest vaikusemullist poleks raatsinudki välja tulla, sest see oli nii kosutav ja keskmesse toov, justkui koguksid end maailma pealt taas kokku iseendasse. Nüüd üritaks nädalas, no kasvõi iga kahe nädala tagant tuua oma ellu ühe kosutava vaikuse-siniste ekraanide-välisinfost vaba päeva. Einoja muidugi Hiiumaa, kus käisin esimest korda elus: meri oma vahuste lainetega, vaikus, puhas õhk, kirgassinine taevas ja kingitusena veel kulli liuglemine kõrgel taevas nii mu saabumise kui lahkumise päeval.

• Pranajaamakursus
juuni – 2-päevane äärmiselt vajalik kursus äärmiselt vahva Kanada osteopaadi ja funktsionaalse anatoomia õppejõu Laurier-Pierre Desjardins’iga Lilleorus.
Pierre’ga kohtusin esimest korda aastal 2013, kui ta viis Eestis läbi kursust krija hatha jooga väest, praanast ja funktsionaalsest anatoomiast, mille kohta kirjutasin ka loo Müstiline sidekude. Seekord õpetas ta meile 9 pranajaamat – nii süsteemselt ja lahtiseletatult polnud ma pranajaamasid varem kogenud. Need hingamisharjutused ja palju muudki tarvilikku leiab Pierre’i eestikeelsest raamatust “Joogateraapia põhimõtted”.
• Teetarevendamine
mai – Tiia Lõokese juures teetatervendamise seansil, august – Tiia teetatervendamise kursusel.
Teetatervendamine on meetod, milles kasutatakse aju teetalaineid. Kui oled nii katki, et ei jaksa enda heaks mitte midagi teha, siis see on see, kuhu tervendamiseks minna. Sina lihtsalt istud, sõrmed terapeudi pihkudes, tema toimetab sinu alateadvusesse pugenud piiravate mustrite kustutamisega ja “laeb” sulle seda, mis su olemist toetab. Teetatervendamisest koos Tiiaga kirjutasin loo Piiravatest uskumustest priiks.
• Ajurveeda kevadpuhastuse laager

aprill – 3-päevane ülimõnus laager Viljandimaal Kaja Keili seltsis. Oktoober – Kaja 3-päevane sügispuhastuse laager Jõgevamaal. Sügis – Kaja jooganidra õhtutel Tallinnas lõõgastumas ja välja puhkamas.
Kaja on imelise väega naine, nagu on imeline ka ajurveeda. Sai joodud puhastavat ajurveeda teed, söödud Kaja valmistatud imemaitsvaid ja värskeid roogi, joogatatud, kuulatud loenguid, matkatud, magatud, saunatatud ja akusid laetud. Sügisel lähen uuesti – sügispuhastust tegema. Sest mulle nii meeldis Kaja seltsis. Mitte küll kehapuhastusest, aga ajurveeda tarkusest olen Kajaga teinud loo Talv maitseb magusalt.

2018
• Üliteadvuse kursus ja töötoad
jaanuar kuni detsember – Kristiina Raie üheksakuine üheksast moodulist koosnev kursus “Piiratud inimesest teadlikuks loojaks häälestumine” koos töötubadega.
Siin mu lugu ja intervjuu Kristiinaga koos linkidega tema üliteadvuse praktikaga meditatsioonide juurde Et soovid täide läheksid….

2017
• Toitumisloengud
november – “Seedesüsteemi funktsioneerimine ja ainevahetus”, oktoober – “Närvisüsteemi toetamine läbi toitumise”.
Toitumisloenguid pidav Kadi Helme on äärmiselt tark ja väga hea esinemisoskusega noor arst, kes näeb inimest tervikuna ja seletab lihtsalt lahti ka kõige keerulisemad keha toimimise mehhanismid. Kutsun teda endamisi nooreks Riina Raudsikuks. Soovitan Kadi loenguid tõesti kõigile… Et saada iseenda kohta targemaks. Siis oskad ennast ka paremini hoida ja armastada.
• Kohtumisõhtu Raba Valvega
2017 mai – Raba Valve üleilmsest kruvireeglist, valguskaitsest ja muust.
2019 märts – käisin Valve juures kodus tal külas.
Olin vaid kuulnud, et kuskil Jäneda kandis raba ääres elab üks teadjanaine. Ja oi, kuidas ta mulle meeldis! Kui mõned ennast teadjaks pidavad naised külvavad hirmu või on kurjad ja järsu ütlemisega, siis Raba Valve on helge sõnumiga ja laheda huumorisoonega. Vanust on tal kuskil 80 ringis. Ning õpetusi andis ta väga lihtsaid ja tarvilikke. Kui olen Valvelt saanud nõusoleku, et tema tarkusi ka jagada tohin, postitan neist siia loo, seniks aga tema antud lihtne viis end valgusega kaitsta. Loodan, et Valve ei pahanda. Ütle endale ja tunne ka: valgus on mu ees, valgus minu sees, valgus minu ümber ja mina valguse sees. Kui vihastad või keegi su ümber lipitseb, valguskaitse kaob ja see tuleb endale uuesti peale panna. Ise püüan mitte unustada seda endale igal hommikul öelda. Või miks mitte ka õhtul enne magamaminemist.
• Kanaldus kaitsevaimult
märts – Eestit oma teiseks koduks pidava mehhiklanna Maria Rosi kanaldus mulle tema kaitsevaimult.
Mitte keegi polnud mulle kunagi pakkunud vahendada vaimuilmast kellegi sõnumit. Nii et kui Maria, kellega ma olen teinud loo ja kelle kursustel käinud, küsis, kas tahaksin, et ta kanaldab mulle sõnumit oma kaitsevaimult, olin elevil nõus. Jah, oli pisaraid silma toovat äratundmist, et kuidas üks Mehhiko spiritual protector, kes kohtub minuga esmakordselt, teab mu kohta mulle nii olulisi ja vaid mu enda teada asju. Aga noh, muidu poleks ta ju tegelane vaimuilmast!
• Helimassaaž
veebruar – kohtumisõhtu Lilia Märtmaa ja Denis Vinogradoviga Tervendavate helide keskusest.
See oli vahva ja turvaline rännak kosmiliste helide seltsis. Lilia ja Denis laulsid, häälisid ning mängisid gonge ja erinevaid pille. Ülimõnus oli! aastal 2018 tegin Lilia ja Denisiga loo Heli on võimas tegelane.

2016
• Human Design
detsember – kohtumisõhtu, kus Ott Karp tutvustas Human Designi.
Aivar Haller, tänu kellele see kohtumine teoks sai, ütleb Human Designi kohta nii: “
See on üks suurepärane töövahend nn inimhinge inseneridele, väga praktiline liides reaalsuse ja müstika vahel. See nõuab küll kümne minuti täpsusega andmeid inimese sünniaja kohta, aga vastu annab võimaluse mõista oma terviklikku olemust. Human Designi süsteem on üdini holistiline ehk terviklik ja hõlmab nii inimese füsioloogilis-bioloogilist, energeetilist kui ka psühholoogilist poolt. See, mida ma enda kohta teada sain, jahmatas mind täielikult, sest konkreetsuse aste oli üle ootuste kõrge ning kui hakkasime sügavuti minema, siis neid kihte tekkis aina juurde. Ei kujuta ette, mis siis saab, kui lõpuni jõuan.”
• TimeWaver
august ja september – tutvumislõuna TimeWaveri infoväljateraapiaga
ja seansid TimeWaveri aparaadi seltsis.
TimeWaverist kuulsin ma esimest korda oma hambakirurgilt 
Kristi Ottilt, kes on üks väga eriline hambaarst. Tema oli see, kelle käest kuulsin 
esimest korda Silva meetodist, auratervendamisest, reikist, Neal Donald Walschist ja ka Human Designist. Ja kui ta juurde lähen, on ta taas avastanud midagi põnevat. Aivar Haller aga, kes on ka TimeWaver Eesti Keskuse mentor, ütleb TimeWaveri kohta nii: “Geniaalne liides füüsilise maailma ja teadvuse vaheliste seoste avastamiseks ning korrastamiseks. Selle abil on võimalik leida üles need psühhosomaatilised põhjused, mis mõjutavad konkreetse inimese energeetikat ja kutsuvad esile mingeid füüsilisi ilminguid.”  
• Hääleväelaager
august –
3-päevane laager Triinu Tauli koduses Torupillitalus Valgamaal.
See oli supernädalavahetus, kus ma tundsin end võhivõõraste inmestega nagu oma pere keskel. Me elame teineteise tegemistele tänaseni kaasa. Ooo, ja need hääle-, jutu-, hingamise- ja joogavestjad, kes laagris meile oma tarkusi jagasid: häälehaldjas Triinu ise, veedahaldjas Viktoria Luhaste, taimehaldjas Metsamoor Irje Karjus, tantsuhaldjas Margit Foht, metsavaim Valdur Mikita, superhingamisvaim Alar Tamming ja joogavaim Peeter Põllupüü.
• Koputamine 

2016 märts – Kreet Rosin-Pindmaa TFT õpituba “Koputades lõhkuvatest tunnetest vabaks” talvisel joogafestivalil.
2017 mai ja oktoober – EFT õpitoad Eva Kuusega.
Mis vahe on TFT-l ja EFT-l ning koputamisest üldse tegin Evaga loo Koputades terveks ja terviklikuks.
• Uue ühiskonna konverents
veebruar – järjekorras kolmas konverents.
Sellel väga väärt ja vajalikul ettevõtmisel rääkisid Riina Raudsik energiast kui terve olemise ja isetervenemise võtmest, Kristjan Puusild oma keha eest vastutuse võtmisest,
Ülo Vooglaid eeldustest Eesti püsima jäämiseks, Rait Kondor pangandusmaastiku muutmise olulisusest, Saale Kareda paralleelstruktuuride loomisest muutuvas ühiskonnas ning Janika Veski ja Merili Kukushkin MMS-i laimukampaania tagamaadest.

• Eluülesanne
jaanuar – kohtumisõhtu Marja-Liisa Tallermanniga teemal “Mis on minu eluülesanne?”. märts – minu Akashi kroonikate lugemine koos Marja-Liisaga.

2015
• Perekonstellatsioonid
oktoober kuni november – Kristel Rannamehe 5-osaline praktiline loengusari, millele lisaks olen järgnevatel aastatel osalenud nii Kristeli kui Maire Taska konstellatsioonidel.
Perekonstellatsioonid on väga põnev teema ja need praktilised tööd, mis me neil loengutel läbi tegime, olid kohati täiesti ulmelised. Selles mõttes, et tõded taas, mismoodi väljas su ümber on olemas info ja vastused, mille ma kas ise või keegi teine selles tekkinud ruumis lihtsalt üles noppis. Perekonstellatsioonidel käimise kogemusest kirjutasin loo Tervendav ahaa-efekt.
• Meditatsiooniõhtu David Browniga
oktoober.
Inglise meediumi ja Krayoni kanaldaja David Browni meditatsiooniõhtul oma sisemise naise ja sisemise mehe omavahelisest läbisaamisest on natukene lugeda loos
Palveasend – iidne, väekas, imelihtne.
• Kristallid
2015 mai – kristalliseanss Liis Ugandiga Kristallikoja kristallkambris.
Mida ma kristalliseansil kogesin, kuidas kristallkamber sündis ja Liis kristallideni jõudis, on juttu siin Jumala sõrmejälgede puudutus
2015 november – Kristallimaagia kursus ehk 8 tundi kristallide ja Ketlin Kaljasega.
2017 jaanuar – kohtumisõhtu kristallide, Leie ja Kalev Klaariga Klaarsusest.
Leie on erakordselt eeterlik ning see, kuidas ja kui suure armastusega ta kristallidest räägib, on hingel kuulata nii kosutav.
• Vestlusring ja trummirännak Heie Tuliga
märts.
See oli õhtu, kus õppisime ennast tunnetama mina-tasandist Linnutee-tasandini. Mina-tundes olla oli ebamugav, ühisväljas mitte. Heielt kuulsin sama, mida oli paar aastat varem öelnud ka tervendaja Tea Raasuke – aga info ühisväljas ongi ju üks, lihtsalt igaüks sellele ligi ei pääse – et ilma sinu antud korralduseta ei saa ega tohi inglid teha su heaks mitte midagi… Ja siis läksime trummirännakule. See oli ülivõimas ja šamaanitrumm laulis mitmehäälselt nagu ühendkoor laulupeol. Ühtäkki olin tumeda taeva ja kirgaste tähtedega kosmoses. Ja siis Linnuteel, mis polnud mitte säbruline pilvekogum nagu teda kujutatakse, vaid koosnes hoopis ovaalsetest erineva jämedusega pilvematerjalist rõngastest… Tollelt kohtumiselt olen pannud kirja taotluse – mõtle end suure portaali ette, mille uksele koputad, selle avanedes sisse astud ja ütled: Tere! Mu teejuht, palun näita mulle ennast, saame tuttavaks. Palun juhata mind mu teekonnal minu, Emakese Maa, Linnutee ja kõikide kõige suuremaks hüvanguks. Aitäh!
• Naadilehtede lugemine
veebruar – Indias, juuni – Lilleorus.
Naadilehed, mis välimuselt meenutavad eestlaste sirvilaudu, on
iidsetele palmüürapalmilehtedele kirjutatud tamilikeelseid ürikud, mille sisu andsid tuhandeid aastaid tagasi inimkonnale siddhad – valgustunud pühakud. Siddha traditsiooni hoitakse elus Indias Tamil Nadu osariigis. Lisaks muudele teadmistele valdasid siddhad ka astroloogiat, suutes ette näha, kes, kuhu, mis planeetide mõju all sünnib, mis nime kannab, milline on tema elukäik, haridus, töö, pereelu, rikkus, tervis ja muu ning mida inimene oma tervise ja elujärje parandamiseks ette võtta saab. Erinevaid peatükke on inimese kohta palmilehtedel kirjas 14, neile lisaks 9 eripeatükki. Mina käisin Indias Chennais, kus mulle loeti naadikeskuses ette kolm nn sissejuhatavat peatükki, milles kirjas ülevaatlikult mu elukäik ning tegevused, mida ma oma karma parandamiseks teha saan. Pool aastat hiljem lasksin, juba siin Eestis, lugeda endale kolme lisapeatükki, mille teemadeks ema, kodu ja lõbud; isa, rikkus, õnn ja heateod ning elukutse ja asukohavahetus. Siddhadest ja veidi ka naadilehtedest saab lugeda mu loos Siddhameditsiin – hästi hoitud saladus. Ettemääratusest ja karmast loos Karma – kallistab või karistab? Ja mu India-reisist, ehkki mitte naadilugemisest ja templitekülastamisest, küll aga palverännakust Velliangiri mäele loos Indias, armastuse ja ahastusega.

2014
• Lugude dojo
november – oma hingeloo äratundmise ja jutustamise 2-päevane kursus
Kati Oravaga.
Kui ausalt üles tunnistada, siis minu lugu ei ole aasta 2022 seisuga veel tõelisuseks saanud.
• Kundalini jooga
2014 september kuni oktoober – algajate kursus 8 korda, õpetaja Egle Koppel.
2015 aprill – algajate kursus 3 korda, õpetaja Sukhdev Kaur Khalsa.
2015 juuli – 3-päevane laager Hatu mõisas, õpetajad Sigrid Õnnis, Terri Mang,
Jagat Joti.
2015 detsember – 1-päevane töötuba, õpetaja Kartha Singh Khalsa Prantsusmaalt.
2016 jaanuar – Karam kriya 2-päevane numeroloogiakursus, õpetaja Sohan Kaur Saksamaalt.
2016 aprill – õpetajatekoolituse 2-päevane esimene moodul, õpetaja Aardas Singh Hispaaniast.
Juulis 2014 käisin ma esimest korda joogafestivalil Haapsalus, kus kogesin päikesetõusul imelist varahommikust kundalini jooga sadhanad. Nii imelist, et selle lõpus mul pisarad õnnetundest voolasid. See oli üks täiuslikumaid hommikuid mu elus… pääsukesed vidistamas kirgassinises taevas, tõusev päike piilumas mind puuvõra vahelt. Kundalini joogast ei teadnud ma suurt midagi… kuni kohtusin augustis Maria Rosi tantsuteraapiakursusel Eglega, kelle algajate kursusele septembris rõõmuga sammud seadsin. Ja sealt läks asi edasi. Kuni aprillini 2016, mil võtsin füüsiliselt kundalini joogast pausi, südames on ta mul endiselt, kuni tuleb uus ärkamine…
• Koolitus Asko Taluga 
2014 september kuni 2015 juuni.
Asko käest kuulsin Heie Tuli nime kandvast astroloogist, kelle paari ja väga huvitavat videot ma siis juutuubist vaatasin ja keda ka kuulama läksin. Viimasel Askoga  kohtumisel tegime endale wish boardi ehk sooviseina, mille jaoks oli Asko toonud hulga ajakirju, kust igaüks siis teda kõige enam kõnetavad pildid ja sõnumid välja rebis ja paberile kleepis. Tegime selle aastaks 2018 – eks ma siis aasta lõpus vaata, kas, mis ja kui palju mu soovidest täide läks.
• Bioenergeetika töötuba Maria Rosiga
august – mehhiklanna Maria Rosi õpituba.
Sel õhtul kangastus mulle üht-teist tuttavat paar aastat varem toimunud liblikmassaaži kursuselt, ent see, mis pärast mu kehaga kodus toimus, oli küll esmakordne kogemus. Puusad ja pepulihased valutasid kaks päeva nii, et ma ei saanud istuda, astuda ega magada, ehkki me ei rassinud üldse pööraselt. Oeh, see oli päris ebameeldiv kogemine, aga ikkagi kogemus!

2013
• Tervendavad seansid Tea Raasukesega
septembris kaks korda.
Käisin Tea juures end energeetiliselt puhastamas ja tervendamas ning sain ta käest kaasa toetavaid tarkusi. Esimese seansi järel magasin 14 tundi jutti ning ärgates
valutasid mu parema õla lihased nii, nagu oleks eelmisel päeval pööraselt trenni teha vihtunud. Erinevaid valusid ja torkeid tundsin mujalgi. Tea tarkus #1: su valgusolendid, su teejuht on nõus sind kogu aeg aitama, aga nad ei saa seda teha, nad ei saa tulla sinu ellu sinu eest asju tegema, kui sa ei küsi. Ka ei saa nad asju sinu eest ära, küll aga leebemaks teha. #2: kui sa oled valinud tulemiseks selle hetke, siis oled sa kogu pildi juba ennem paika pannud ega saa mõnda asja viia ellu näiteks viis aastat enne, kui sellele tuleb universumilt toetus. Sa võidki teatud mõttes valmis olla, aga kõigel on oma ajastus. #3: soov antakse sellepärast, et muidu sa ei hakkaks iialgi tegelema takistuste eemaldamise, puhastamise, korrastamise, avardumisega.
• Funktsionaalne anatoomia
märts – Laurer-Pierre Desjardins’i 3-päevane kursus krija hatha jooga väest, praanast ja funktsionaalsest anatoomiast.
Oi appi, ehkki see teema polnud kergete killast, oli Pierre lihtsalt nii äge – etendas meile pantomiimi, viskas nalja ning tegi asja selgeks puust ja punaseks. Temaga kohtumine oli taas üks väga toredatest kingitustest. Mu lugu nii kursusest kui Pierre’lt kuuldud tarkuseteradega on siin – Müstiline sidekude.

2012
• Liblikmassaaž
november – Richard Overly nädalavahetusekursus bioenergeetikast ja liblikmassaažist.
Lugu seal 
kogetust ja kuuldust  Vaguralt võimas liblikatiiva puudutus.
• Tantsuteraapiakursus Maria Rosiga
2012 september – 2-päevane kursus.
Perepõhjustel ei saanud ma seda lõpuni küll kaasa teha, ent sellest fantastilisest kursusest ja Mariast sündis lugu Maria Mehhiko vihmametsast. Kogu kursuse tegin läbi kaks aastat hiljem.
2014 august – 2-päevane kursus.
Sellist naiste väge nagu neil kahel päeval, pole ma tundnud vist kunagi. Ja ohh, kuidas me tantsisime… ehkki ma kõike täiega ei saanud 
kaasa teha aprillis juhtunud vasaku põlvemurru pärast. Maria ütles, et vasak jalg on seotud emateema ja naiseksolemisega, et mida ma endale keelan ja mida oleks mul täiuslikuks naiseksolemiseks vaja. Maria õpetas meid oma emotsioone vaatama ja tunnetama: pane emotsioon enda ette, käi ta ümber ringiratast ja vaata teda, sule silmad ja tunneta teda, mida ta tahab, et sa temaga teeksid. Ja tee seda. Ja veel tee ennast kas siis sama suureks või väikseks kui tema on. Vaata ja kuula ta sõnumit seni, kuni teda enam pole. See tehnika toimib täiega! Emotsioonid on ju tegelikult osake meist ja nad ei taha tegelikult midagi muud, kui et me neid armastaksime. Veel õpetas Maria lisaks paljule muule aru saama valu sõnumist: pane käed valutavale kohale, mine valu sisse ja kuula, mida ta sulle öelda tahab.
• Quantum Entrainment
märts – QE põhikursus QE looja Frank Kinslow’ga.
QE põhitehnika, triangulatsiooni, jaoks tuleb partneri seljal puudutada imeõrnalt esmalt üht punkti ja seejärel imeõrnalt teist punkti, keskenduda siis mõlemile punktile korraga, lasta oma mõte vabaks ja meel uitama ning oodata nn helgetundelise  juufiilingu ehk Eufeelingu ehk puhta teadlikkuse ilmumist.

2011
• Tšakrate aktiveerimine ja tervendamine
mai – joogameister Rudra Šivananda 2-päevane kursus.
Pikalt ma ei kommenteeri, lugu kursusel kuuldust koos intervjuuga on siin Tšakraid tervendades terveks.
• Intuitsiooni arendamine
aprill – Anne Jirschi 2-päevane kursus intuitsiooni arendamisest ja kosmilise energia kasutamisest.
Sellele kursusele jõudsin taas tänu ajakirjale Üks. Mina tollal lugu ei teinud, aga intuitsioonist rohkem ning seda, kas olen selgelt kuulja, nägija, teadja või tunnetaja, sain teada küll. Olen selgelt teadja-tunnetaja, pilte ma väga ei näe ja helisid ei kuule üldse. See oli aeg, mil Andrus Veerpalut süüdistati dopingu kasutamises ja me siis kogu saaliga tunnetasime… see oli lausa füüsiliselt valus kurbus, mis tema sees oli. Ja seda tunnetasid ühtemoodi kõik osalejad.
• Homöopaatia
märts – 3-osaline kursus, mida juhendas Elin Langron.
No homöopaatiaga olin ma tuttav juba enne, aga see kursus andis mulle veidikenegi põhjalikumad teadmised. Kui mul ravimeid vaja tarvitada, kasutan senini ainult homöopaatilisi. Okei, välja arvatud peavalutablett Tsitramon, millest ma paremat pole leidnud. Tänavu tegin homöopaatiast ka loo, Merle Martinsoniga – Homöopaatia – tillukeste terade tarkus….
• Qigong
veebruar – I astme 15-tunnine kursus, õpetajaks Ulvi Ratasepp.
Ulvi Ratasepp Rapla Taiji Qigongi Klubist on väga hea õpetaja ning temalt õpitud Hiina psühhofüüsilise treeningu Zhong Yuan qigongi nelja ettevalmistavat harjutust teen ma tänaseni. Kui tubli olen, siis igal hommikul. Loksutab keha ja energiad leebel, aga tõhusal moel lahti ja voolama.
• Inimelu fenomenid
veebruar – 2-päevane Peterburi ajurveedaarsti Igor Vetrovi seminar.
See oli erakordselt huvitav ja minu jaoks kohati väga keeruline seminar, kus dr Vetrov jutustas sellest, mida India iidsetes veedades nii siinse kui ka teiste maailmade kohta räägitud on, mis toimub unedes ja elude vahelisel ajal, kuidas töötab aju ja paljust muust. Mitte sellest, küll aga ajurveedast, on lugu temaga siin 
Ajurveedameditsiin – eluteadus Indiast vol I.

2010
• Ingvar Villido kursused
september – 3-päevane kursus “Enesemuutmise kunst – emotsioonide valdamine”.
Lugu kursusel kuuldust Kes su elu juhib – sina või emotsioonid?
november – 3-päevane kursus “Enesemuutmise kunst – kontseptsioonidest vabanemine”.
Veel Ingvari soovitusi nii emotsioonide kui mõtete ohjamiseks nagu ka muud tarkust saab lugeda intervjuust, mille tegin möödnud aastal. Ingvar Villido: Absoluutset rahulikkust.
• Maagiline Matrix
2010 juuli – 2-päevane kursus Arvo Soometsa ja Heli Tennosaare juhendamisel.
2011 november – Heli Tennosaare 1-päevane töötuba.
Maagilise Matrixi kursusele sattusin, nagu paljudele teistelegi meeli ja vaimsust avardavatele koosolemistele, tänu ajakirjale Üks, kuhu tegin kursusel kogetust loo Maagiline Matrix – uute mustrite loojaOi, küll see oli üks hullupööra lahe ja lustakas nädalavahetus! MM-i põhitehnikaks ehk pointimiseks paned ühe käe sõrme kehal mingile punktile, teise jaoks otsid kas kehal või kus iganes õhus punkti, mis tundub olevat esimesega ühendatud, kukutad selle ühenduse siis kokku ja koged igasugu vahvaid asju: kukkumist, naeru, värinaid. Kes kuidas ja mida.
• Michelle Kareni astroloogiaseminarid
2010 veebruar ja 2011 veebruar.
Michelle rääkis 2012 ülestõusmise astroloogiast ja maiade kalendrist. Lasksin tal teha endale ka sünnikaardi ja selle lahti rääkida. Michelle on vägev selle poolest, et ta ei aja sünnikaardil näpuga järge, vaid tunnetab selles olevat infot ja sind. Ja mina usaldan tunnetust alati rohkem. Veel teeb ta igal sügisel reisi Peruusse ja Boliiviasse inkade väepaikadesse ja q’ero meisteršamaanide juurde. Kas läheksin? Lennates. Miks ma siis ei lähe? Selle jaoks peaks mu sissetulek olema läänemaailma elanikuga sarnane.
• Mai-Agate Väljataga loengud
2010 jaanuar kuni märts – “Kelle lauda me katame?”, “Maiade kalender”, “Kuidas me valime endale kogemusi?”, “Surm”.
2011 – “Sinu igavene elu”.
2012 – “Galaktiline nihe”, “Maailmalõpp”.
Mai-Agate Väljataga loengutele juhtusin pärast seda, kui olin temaga teinud loo, mis siin lugemiseks – Elu ülesanded ja õppetunnid.

2009
• Indiaanilaager Lilleorus
juuli – 3-päevane laager Lendava Kotka ehk Rupert Encinasega.
Lugu sellest imelisest kolmest päevast Lilleorus, seal kogetust ja indiaanitarkusi jagavast Rupertist on siin Ahou-elamus indiaanilaagrist.

2008
• Reiki
2008 oktoober – I aste, Jaan Jääts. 2008 november – II aste, Jaan Jääts.
2009 november – II astme kordus, Jaan Jääts.
Jaan on minu jaoks Õpetaja suure algustähega. Sest ta ei räägi raamatutest loetud ja õpitud teksti, vaid annab edasi elavat, läbitunnetatud ja iga kord täiesti uut infot. Ta julgustab usaldama ja kasutama intuitsiooni ning kasvama iseseisvaks, mitte jääma temast kui õpetajast sõltuvaks. Reiki on minuga tänaseni. Mulle meeldib, et õigesti reikitades ei saa mitte kellelegi kurja teha ega ka iseenda energiat ära anda. Sina ju vaid vahendad universumi tervendavat energiat kõikide suurimaks hüvanguks. Ja see on vägev! Mu lugu reikist on siin Reiki – igal tasandil tervendaja.
• Silva meetod
jaanuar – Silva meetodi põhikursus, õpetajaks Kersti Kracht. aprill – Silva Graduate kursus, õpetajaks Riitta Vuorela. september – Silva Ultra kursus, õpetajaks Eva Mere.
Kõige vägevam neist kolmest oli Eva Mere kursus. Kuna Kersti Krachti oma oli minu jaoks selline säästuržiimil tehtud kähkukas, aga Silva meetod iseenesest huvitav, millega mu tuttavad olid enda ellu võlunud imelisi asju, tegin kodus Jose Silva ja Philip Miele raamatu “Meelekontroll Silva meetodil” järgi läbi seal kirjeldatud praktikad. Üks nägemus oli küll täitsa ulmelisest vallast… kui see kunagi tõeks saab, siis räägin. 

2007
• Kaja Jakobsoni kursused 
juuli – “Rakenda oma varjatud võimed”. august – “Karma ja selle parandamine”.
Neist kahest kursusest algas mu teadlik kulgemine vaimse enesearengu teel. No eks ma teadsin üht-teist juba koolipõlves, tänu isale – Atlantisest, UFO-dest, joogast, kätega ravimisest ja silmale nähtamatust maailmast, ent teadlikult hakkasin huvituma just sellest suvest alates. Ja seal kursusel… no ma olin ikka täielik tummahammas. Kuulasin suu ammuli, kui teised pärast meditatsiooni rääkisid värvikaid jutte sellest, mida nad nägid, kus kulgesid ja keda kohtasid. Ma ei näinud, tundnud ega kuulnud ööd ega mütsi, mis mu indu õnneks siiski ei kahandanud.

2004
• Hiina meditsiini loengud 
2004 märts – “Sissejuhatus Hiina meditsiini”, Toomas Tiik.
2009 veebruar – “Lihtsamate haiguste ravi Hiina meditsiiniga”, Rene Bürkland.
2014 sügis – “Hiina meditsiini diagnostika ja ravi”, Rene Bürkland.
Hiina meditsiini ja Rene Bürklandi tarkuste kohta saad rohkem lugeda siit Neljas iidne – Hiina meditsiin.

2003
• Islami alused ja kultuur
oktoober kuni november – Kattri Ezzoubi.
Ma arvan, et läksin sellele kursusele aasta varem Türgis, Kemeris reisiesindajana töötamise mõjul, sest kogu see islami kultuur tundus nii põnev, et temast rohkem teada. Ja Kattri Ezzoubi oli muidugi ka väga värvikas õpetaja.

2002
• Reisiesindaja koolitus
juuli kuni august – Wris Toursi teoreetiline ja praktiline koolitus.
Nädalasele teoreetilisele kursusele Tallinnas järgnes nädalane praktiline koolitus Türgis, Marmarises, mis oli mu esimene välis
reis “eksootilisse” riiki. 
• Feng Shui algajatele
veebruar kuni juuli – Rein Weberi juhendatud tubane kursus + 3-päevane suvelaager Paunkülas koos pendeldamisega.
Paunkülas oli lahe, tohutult võimsa energia ja vahva rahvaga koosolemine. Kas ma feng shuid või pendeldamist kasutan? Ei.

2001
• Hispaania keel
2001 oktoober kuni veebruar – Tallinna kultuuriülikool, õpetaja Janne Kukk.
2002 juuli – nädalane intensiivkursus, Mare Mandre keeltekool, aga selle väga hea õpetaja nime pole ma endale kirja pannud.
2006 jaanuar kuni aprill – Tallinna kultuuriülikool, superõpetaja Juan Carlos Monroy.
Ent… kui keelt tema elavas keskkonnas ei kasuta, siis sa seda ka rääkima ei õpi. M.o.t.t.

Akadeemiliselt hariduselt olen ma Moskva ülikooli lõpetanud ajakirjanik ja
Tartu ülikooli lõpetanud inglise filoloog.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s