Irje Karjus: Igal taimel on sõnum

Õunad puhastavad keha, pohlamarjad upitavad toonust, hõbedased taimed on võluväega, kibuvitsaõied kingivad joovastava tunde, kõrvitsa- ja nõgeseseemned tõstavad potentsi, kikkaputkejuur kaitseb väekalt, põldosi teeb head luustikule, nahale ja juustele. Metsamoor Irje Karjus õpetab taimedega suhtlema ja seeläbi iseendastki paremini aru saama.

 

Oma esimese loo Irjega, mil pealkirjaks Taimede salasõnumid, tegin ajakirja Üks 2012. aastal. Sestsaati usaldan ja kasutan ka Irje “nõiarohtusid”, nii tema 99 tõve rohtu kui energeetiliselt laetud raudrohu lillevett ja kavatsen neid lilleveesid ja muid eliksiire rohkemgi tundma õppida. Neli aastat hiljem kohtusin Irje ehk Metsamooriga taas – Triinu Tauli Hääleväelaagris Valgamaal. Siinne intervjuu ilmus aga ajakirja Sensa augustinumbris aastal 2017.

Sa oled kirjutanud raamatu “Armurohud. Eesti armutaimede teejuht“. Tutvusta mõnda neist.
Tegelikult on armuväe meeleolu olemas igas taimes. Et armastus aga rohkem hingeseisund, ei mõtle me palju, kuidas see füüsises avaldub… et käivitab hormoonid ja muud protsessid, nii et me arugi ei saa, miks äkki nii erksad oleme.

Olen kõige rohkem kasutanud metsiku kibuvitsa õisi, nii lõhna kui eeterlike õlide pärast. Need annavad energialaengu ja joovastava tunde. Naised on rääkinud, et kui pihustad metsiku armastuse lillevett peale, jooksevad mehed päev otsa sabas. Kibuvitsaõied tee või tinktuurina tõstavad ka naise suguelundite toonust.

Öeldakse, et kus kibuvitsapõõsas vohab, seal on armastuse vägi tugev.

Ka metsmaasikaürdi tõmmise joomine tõstab suguelundite toonust. Marjad on tal natuke südamekujulised, seemned pinnal. Sümboolselt aitavad need tuua tunded südamest väljapoole.

Aga armutaimed meestele?
Noored naised tulevad mu konsultatsioonile tihti murega, et meestel on potentsi- ja viljatuseprobleemid. Vaadates taimede sümboolikat, võiksid mehed sel puhul kasutada taimede seemneid, näiteks kõrvitsa- ja nõgeseseemneid. Kas süüa või juua tõmmisena.  Meie elujõu ja kestmajäämisega on seotud just kaks alumist energiakeskust.

Potentsi ja elujõudu tõstavad ka juured –
mädarõika-, võilille-, põdrakanepi-, nõgesejuured. 

Palun anna algajale nõu, millest taimedega suhtlemist alustada.
Kõigepealt tuleks mõelda, milline meel on inimesel kõige tundlikum. Millise meelega suudab ta kõige paremini taimede energiat ja signaale vastu võtta. On ta selgeltkuulaja, -nägija, -haistja, -kompaja. Seejärel vaadata looduses olles, millised taimed ja millega tähelepanu köidavad. On see värv, kuju, lõhn, õied, lehed.

Edasi võiks taime mõttes enda peale laotada, nii et juur jääb jalgade vahele ja õis üles pea peale ning tunnetada, millist osa sest taimest sa uurida tahaksid. Kui sind kõnetavad juured, peaksid ehk tegelema oma juurte otsimisega… kui lehed asetuvad hingamisteede ja hinge kohale, tuleks praegu tegelda hingeprobleemidega… kui kõige enam jääb silma õis, tähendab see kesknärvisüsteemi ja aju… kui taime söödavad osad ja marjad jäävad seedeelundite kohale, võiks mõelda, mida sa elus seedid või mitte.

Põhiline on jälgida iseennast ja taime. Mida taim sulle peegeldab? Kas kuuled mõttes, et keegi justkui kõnetaks? Luba alateadvusest tulla välja neil tunnetel ja mõtetel, mida taim su sees käivitab.

Vanasti mindi ju ka metsa lindude-loomade keeles rääkima. Rääkima tegelikult oma alateadvusega. Et kuulad ja siis tead, et sul on praegu üleval mingi teema, millega tegelda võiks.

Kas sa ise saad taimi tunnetades mingi pildi, teadmise, sõnumi või keskendud hoopis mingile küsimusele?
Ma lasen tulla sellel, mis tuleb. Mu terav meel on haistmine, ma haistan taimi. Mul tekivad tavaliselt kohe seosed mõne inimesega. Näiteks kui keegi on kurtnud oma muret, tunnen intuitiivselt, milline taim mind kõnetab, millise taime ma talle valin. Ma püüan läbi taime saada aru sellest energiast, mis inimeses on.

Oled öelnud, et taimemaailmas on igaühel teisikud. Kes on sinu omad?
Need teisikud muutuvad vastavalt sellele, mis minu sees toimub. Mul väljendub see sügava huvi tekkimises mingi taime vastu. Leian igal aastal endale mõne, keda ma pole varem korjanud. Eelmisel aastal oli see koirohi. 

Hõbedased taimed on üldse võluväega, natuke hallutsinogeensed,
aitavad muuta teadvuse seisundit.

Ka koirohi, nii tossutades, kui lillevee või teena. Teine hõbedaste lehtedega taim on üheksavägine, keda teatakse olema tugev ja vägev, ent temas on nii paljut mitte ainult füüsilisel tasandil kasutamiseks. Ta on seotud eneseväärikuse ja enesekehtestamisega. Olen temast teinud energeetilisi õietilku ja kasutanud neid enne mõnd loengut, kus mul on vaja end kehtestada. Ja sellesse seisundisse püsima jääda.

Viimasel ajal on mind hakanud huvitama, milliseid taimi võiks koos kasutada, et inimene läheks mõtlemistasandilt üle tunnetustasandile. Olen oma rännakutes, mõtisklustes, meditatsioonides ja ka vabastavat hingamist tehes püüdnud sellele küsimusele vastust leida. Ning seganud taimi kokku tunnetuse järgi.

Nii nagu on igal taimel armu-, on tal ka tervendav vägi. Ometi kutsutakse osasid ravimtaimedeks, ülejäänuid lihtsalt taimedeks?
Minu arust on kõik taimed ravimtaimed. Kuna taimed on võimelised tervendama iseennast, võime ju öelda, et nad on ravimtaimed. Lihtsalt mõned taimed mõjutavad rohkem inimesi, teised loomi, putukaid. Samamoodi võib öelda, et iga inimene on iseenda kõige suurem arst.

Terminid on praegu muudetud nii ametlikuks. Ravimtaimi võib müüa apteegis, ülejäänud on lihtsalt ürdid. Kummaline ja segadusttekitav suhtumine! Et kas meliss on ravimtaim või lihtsalt mingi teeürt? On ju tehtud hulgaliselt katseid,

et kui seeme käib inimese peost enne mulda pistmist läbi, saab ta selle inimese jaoks juurde energiat või et mida rohkem inimene taimega suhestub, seda väekamaks taim muutub või et kõige mõjusam on inimese jaoks see taim, kelle ta ise on korjanud.

Mida me ravimise all mõistame? Kas seda, kui ma taime söön ja temast teed joon või on ravimine ka see, kui ma taime vaadates jõuan iseendas selgusele ja lahendan ära mingi oma eluprobleemi… Lihtsalt sellest, et märkasin üht taime, kes saatis mulle mingil moel mingi sõnumi.

On august. Keda me looduse varasalvest koguda võiksime?
Kanarbikku, kes on väga maagiline taim. Seotud informatsiooni ja veega. Temaga nõiuti vanasti vihma välja. Inimesel puhastab ta põit ja erituselundeid. Söö õuna, milles olev naturaalne õunhape on tugeva puhastava toimega ning kindlasti söö ära ka joodi sisaldavad seemned. Pohlamarjad on Eestimaine ženšenn, imeline toonikum. Ränirohke põldosi puhastab neerusid ning on hea luustikule, nahale ja juustele.

Enda tervendamiseks tasub kasutada kogu taime. Ja kui taimede maapealne osa on kuivanud, saab koguda juuri. Äärmiselt võimsa toimega on kalmusejuur. Varemerohujuurest saab tinktuuri ja salvi. Kikkaputkejuur on tuntud afrodisiaakumina, toniseerib tugevalt seksuaalorganeid ja seda tunnet ka. Ta on lisaks vägev kaitsja – ladinakeelne nimetus Angelica archangelica ütleb juba ise, et tegu on väeka taimega.

Sa valmistad erinevaid energeetilisi lilleveesid, mikstuure, tinktuure, salve, taimeteesid, ürdisoolasid, kuuseokkakomme? Kuidas sa nende tegemiseni jõudsid?
Lilleveeni jõudsin nii, et sattusin kunagi ühele sündmusele, kus näidati selle tegemist ja see hakkas mind huvitama. Teiste asjadega on nii, et Veetka tallu tulles taheti midagi neist taimedest, kellest ma rääkinud olin, kaasa osta.

Kõige keerulisem on lillevee tegemine. Mitte ainult see spetsiaalses potis valmistamine, vaid ka see, mis pärast järgneb…
vee laadimine ja kaitsmine, et ta ei rikneks ja hea energiaga oleks.

Üks ema rääkis mulle kord sellise loo: ta 8-aastane poeg kukkus rattaga sõites kraavi, nii et leistangi ots surus otse huule alla. Koju jõudes oli kogu suu verine ja tursunud. Ema pihustas kannatada saanud kohale kohe raudrohu lillevett – hommikuks polnud traumast jälgegi, nii et koju tulnud isa ei saanud arugi, et poisiga midagi juhtunud oli.

Lilleveed on energeetilised. Saad sa sellest laadimise protseduurist rohkem rääkida? 
Ei saa. See ongi see, mis teeb mu lilleveed eriliseks. Nii palju võin öelda, et nad seisavad mul loitsukeldris, aga mis nendega seal toimub, on väga eriline protseduur… lisaks sellele, et nad on loitsitud.

Millal kasutada taimeteed, millal mikstuuri, millal tinktuuri?
Teed, tõmmised ja leotised toimivad läbi seedesüsteemi, tinktuuridläbi kesknärvisüsteemi. Lisaks sellele tulevad mängu inimese element ja tähemärk. Lillevesi on väga mitmekülgne, sest selles on koos vesi ja tuli, maa ja õhk, teda saab sisse hingata, ta toimib meeltele.

Vee märkidele sobib kõige rohkem see, mis veega tehtud ehk teed, tõmmised, vannid. Õhu märkidele see, mida saab sisse hingata ehk eeterlikud õlid, tossud. Maa märkidele see, mida saab süüa. Tule märkidele see, mida tehakse tulivee ehk alkoholi sisse, lisaks psühholoogilised tehnikad, meditatsioonid. 

Sa kasutad hästi armsat sõna – “energel”. Mida see tähendab?
Sõna tšakra ei kõla eestipäraselt. Hakkasime siis kodus nuputama, mis võiks olla selle asemel ja nii see “energel” tuli. See on eestikeelne vaste sõnale “tšakra”.

METSAMOOR IRJE KARJUS (49)
Karula rahvuspargis, Võrumaa laante ja kuplite vahele peidetud Veetka talu perenaist tuntakse ka Metsamoorina. Selle nime võttis ta endale paar aastakümmet tagasi lastele laagreid tehes. Hundinuiaparukas peas nuputas Irje, mis ta nimi võiks olla. Kunksmoor mitte, aga elab ju metsas. No siis Metsamoor.

Taimi on ta läbi iseenda ja oma pere kogemuste õppinud tundma veerandsada aastat. Mismoodi aga üks tartlanna 1991. aastal maanaiseks hakkas, võib lugeda Irje viimasest, mullu ilmunud raamatust “Veetka talu lugu ehk kuidas linnatüdrukust Metsamoor sai”. Taimede tarkusest, sõnumitest, olemusest ja väest ning taimemaailma ja inimloomuse energeetilisest sidemest on Irje ühtekokku kirjutanud enam kui kümme raamatut. Sellest räägib ta oma laagrites, elamusretkedel ja loengutes ning õpetab enda loodud Herbaatika ja holistilise fütoteraapia koolis.

Irje on tegus naine. Rajanud Võrumaale kodusesse Kaika kanti Metsamoori Perepargi, puhunud elu sisse läbinisti eestimaisel toorainel põhinevale loodustoodete ettevõttele “Tervise Kodu”. Tartu Ülikoolist on tal folkloristikutse, Iirimaa Rahvuslikust Ülikoolist maaeluarengu spetsialisti diplom, Viljandi Kultuurikoolis on ta õppinud näitejuhtimist, Tartu Waldorfkooli Õpetajate Seminaris õpetajaametit ning Tampere Homöopaatia Akadeemia õppekava järgi mõistagi homöopaatiat.

Foto: Argo Ingver

 

2 thoughts on “Irje Karjus: Igal taimel on sõnum

  1. Nii mônus ja huvitav lugemine, tekkis kohe soov mõnd Irje raamatutest lugeda, talle külla minna ja lilleveedega tutvust teha 💖

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s