heli on võimas tegelane

Helid suudavad vaigistada meelt, rahustada
emotsioone, tervendada keha ja nihutada paigast isegi kivimürakaid – nii võimsad on need nähtamatud lained. Koos heliga moel või teisel võnkumine on hingamise kõrval üks lihtsamaid meditatsioone, mis suudab su tänu ajulainete sageduse aeglustumisele viia meditatiivsesse vaikusesse, kus hakkad kuulma iseennast. 

 

Mu lugu helimassaaži seansil kogetust ning kohtumisest kahe helivõluri –
LILIA MÄRTMAA ja DENIS VINOGRADOVIGA – ilmus ajakirja Tervis Pluss
2018. aasta detsembrinumbris.

Helivõlurid Lilia Märtmaa ja Denis Vinogradov.

Buda mungad Tiibetis on üksnes helide abiga liigutanud kivilahmakaid. Kolmteist erinevas suuruses trummi ja kuus kolmemeetrist pasunat, paigutatuna rahnust poolkaares ja täpselt väljamõõdetult 250 meetri kaugusele koos munkadekoori lauldud mantratega tõstsid müraka nelja minutiga õhku ja “hõljutasid” mäekünkale. Nii kirjeldab seda pea sada aastat tagasi kogetud ja tänapäeva füüsikale tundmatut levitatsioonitehnoloogiat pealtnägija (parema ettekujutuse saamiseks vaata pilti loo lõpus). Mina käisin helisid kogemas helimassaaži kujul tunduvalt lähemal, Tallinna vanalinnas.


HELIDE VÄGI

Nagu öeldud, suudavad helid toimetada ka nii peenel tasandil nagu aju. “Muusikat kuulates või mängides toimub ajus hulk keemilisi protsesse, mis mõjutavad organismi taastumise eest hoolitsevat parasümpaatilist närvisüsteemi, vähendades stressihormoone ning tõstes heaolutunde ja naudingute eest vastutava serotoniini, valu vaigistava endorfiini või une ja mälu tööga seotud dopamiini taset,” seletab heliterapeut Denis Vinogradov Tervendavate Helide keskusest.

“Heli on meditatsiooni üks lihtsamaid vorme, mis aeglustab ajulainete sageduse meditatiivsesse seisundisse. Selles vaikuses hakkab inimene kuulma iseennast. Vaikus, paus pärast kõla on väga oluline heli puhulgi,” täiendab keskuse teine looja ja heliterapeut Lilia Märtmaa.

Muusika- ja heliteraapiat kasutatakse aina enam ka taastusravis. Helimassaaž on võrreldes tavamassaažiga leebe, samas sügavalt puhastava ja tasakaalustava toimega, pealegi pääseb sellega ligi sinna, kuhu massööri sõrmed ei ulatu. Mõistagi pole ei Tiibeti kausid, gongid ega muudki pillid imerohi, kui inimene pole valmis korrastama oma mõtteid ja eluviisi. “Meie õpetaja tähendas, et looduses võib gaasi lõhna kausi heliga küll hajutada, kui gaas aga juba plahvatanud ja mets maha põlenud on, siis ainult kausist enam ei piisa,” muheleb Lilia. Tema sõnul võiks käia helimassaažis kuurina 5–10 korda või korrapäraselt kord-kaks kuus.

Esimesel korral lõdvestuvad keha ja meel, edasi paranevad enesetunne ja tervis ning siis võivad hakata su ellu ilmuma olukorrad, tänu millele lahenevad sõlme läinud suhted ja muudki jamad.


TUNNIKE TEISTMOODI TEGELIKKUSES

Et saada mitmetine kogemus, olin nii rühma- kui eraseansil. Rühmaseansil võib inimesi koos olla nii palju, kui ruumi parajalt mahub, eraseansil on ruum ja heliterapeut ainuüksi sinu päralt. Rühmaseansil kuuled ära kõik pillid, eraseansil soleerivad Tiibeti helikausid. Rühmaseansil lüüakse Tiibeti kauss su keha peal vibreerima lühikeseks ajaks, üksinda olles võngub ta su kehal kogu seansi.

Gongid – Lilia üks lemmikpille.

Istusime mattidel, igaühel jalge juures Tiibeti kauss. Hakatuses ütlesid Lilia ja Denis, et mõnikord võib heli vabastada aastatega kogunenud pingeid ning tuua kaasa ebamugavustunde, kurbuse, ärevuse, ärrituse, hirmu. Sel juhul tasub sügavalt hingata, end liigutada ning emotsiooniga mitte kaasa minna, vaid püüda jääda kõrvaltvaatajaks. Ning et helimassaažil valla pääsevat energiat mitte tuulde lasta, soovitasid nad keskenduda mingile teemale oma elus, mis lahenemist, vastust või toetust vajab ning öelda mõttes oma taotlus. Olevikus ja jaatavas vormis.

Keerasin kõhuli ja nautisin kosmilise hangi kõma, siis hakkasid helisema gongid ning siis tõstis keegi mu jalataldadele võnkuma kausi. Kumisev kauss libises pehmelt mööda mu selga kaela ja turjani ning võngutas mõlemast õlast välja pinged. Kui kauss kehalt ära võeti, pöörasin selili, mähkusin pleedi ja suikusin kuhugile… kuni ebamääraselt ebameeldiv olemine mind äratas. Ei saanudki aru oli see hirm, kõhedus, kaitsmatuse tunne. Hingasin sügavalt ja kui gongid eriti valjult kõlama hakkasid, rõõmustasin, et nüüd saab painaja mu seest välja pekstud. Keha lõi kuumaks ja võnkumine puges kõhtu. Mõnusalt. Hmmm? Ja siis meenus mulle, et kõhus asub ju inimese teine aju, ju otsustasid helid toimetada sealtkaudu.

Kui gongide torm möödas, hakkas tilisema kellamäng. Ojakene vulises, päike tuli välja, õhk oli selge nagu pärast suvist vihma… Nautisin ülemhelilaulu, klaveriklahvide puudutusi ja mingi pasuna ülimadalat jorinat. Lõpuks juhatasid Lilia ja Denisi sumedad hääled meid siia maailma tagasi. Veel koduteelgi voolas mu sees sügav ja koduselt turvaline rahuruum.

Nii näeb välja vibroakustiline helimassaaž.


TIIBETI KAUSS KEHAL
Eraseansil sõlmisin kõigepealt ümber mõlema eelviimase varba punase lõnga. Denis sidus need ka mu sõrmusesõrmede ümber. Tal endalgi oli samamoodi. Tiibeti traditsioonis hoiab see energial lekkimast. Kui algupäraselt kasutatakse vibroakustilises helimassaažis ühte kaussi, mis kehal pehmelt võnkuma lüüakse, siis Lilia ja Denis asetavad kolm veel põrandale kaares su pea ümber.

Hingasin sisse palo santo lõhna, mille eeterlikku õli Denis mu randmetele tilgutas. Lõuna- ja Kesk-Ameerikas on šamaanid sadu aastaid kasutanud rituaalidel piparmündiselt vaiguse aroomiga püha bursera puud inimese ja ruumi puhastamiseks ning energeetilise kaitse loomiseks.

Alustasime mõned minutid vaikuses põrandal istudes. Mina keskendumas oma taotlusele, Denis seansile ja mu energiaväljale.

Siis pani ta kausi mulle mütsina kummuli pähe ja lõi helisema.
See kõlas ulmeliselt nagu oleksin kirikukella tila.

Pöörasin kõhuli ja seejärel selili. Võnkuva kausiga libistas Denis mitmeid kordi üle kogu mu keha kaelast varvasteni ja tagasi, kausid pea ümber kumisesid. Olin üleni helide embuses. Reaalsusesse naasma kutsus mind taas imeline kellamäng. Ka see tunniajane rännak teistmoodi tegelikkusesse oli möödunud linnutiivul.

Nad on sõbrad enam kui saja pilliga.


PILLIDE PILLERKAAR
Eesti Muusikaakadeemia muusikaterapeudina lõpetanud Lilia ning DJ ja produtsent Denis mängivad erinevaid pille, on heli- ja vibroakustilise massaaži sertifitseeritud terapeudid ning ülemhelide häälijad. Kohtusid nad kümme aastat tagasi taiji kursustel, kus Tiibeti kaussidega helimassaaži tegev Lilia kutsus Denisi endale seltsi trumme mängima. Nüüdseks on koos musitseeritud üheksa aastat. Neli aastat tagasi rajasid nad Okasroosikese lossiks kutsutavasse majja Tallinna vanalinnas Tervendavate Helide keskuse, mille kogus on pille üle saja. Lilia naerab, et kui mõni naine tahab kasukat ja teemante, siis temal on vaja uut gongi.

 

Tiibeti kauss ja tingša – Tiibeti kell.

Tiibeti helikausse on neil 30. Nagu kirikukellad, on needki tehtud pronksist. Käsitsi meistri sepistatud on ebaühtlase pinnaga ja vibreerivad kaua. Tehases masinaga lihvitud on siledad ja kirka kõlaga, mis aga ruttu otsa saab ning kuna ei võngu, siis ka vibroakustilises helimassaažis kehale asetamiseks ei sobi. Tiibeti kaussi kingiks ostes annab Lilia nõu usaldada intuitsiooni. Sulgeda silmad ja kuulata kausi häält.

Veel on kogus tänapäevased kvartsist kristallkausid, erinevas suuruses gongid ja trummid, flöödid, ksülofonid, keelpillid, ka klaver ja orel. Too muinasjutulise heliga kellamäng on aga väga täpselt häälestatud tuulekell, millel lastakse kõlada just seansi lõpus, et rusuvad kogemused minema võluda. Madalalt jorisevat didžeriduud kasutavad Austraalia aborigeenid nii tseremooniatel kui tervendamiseks. Iseäranis müstiline nii kõlalt kui mängimise viisilt oli aga Hiina veekauss. Tolle madala, veega täidetud vasest anuma kahte sanga märgade pihkudega kiiresti hõõrudes hakkab vesi kausis suisa “keema”. Ja see heli… sügav ja ürgne, nagu tuleks otse maaema üsast.

Lahkusin Okasroosikese lossist kaasas oma elu esimene Tiibeti kauss, mida ma nüüd enda sees ja ümber helgema ruumi loomiseks  iga päev helistan.

Denisi käes on müstiliselt madalat jorinat ajav didžeriduu.


MIS ON MIS?
• Helimassaaž
on süntees omaloomingust ning Tiibeti, Nepali, India, Hiina, Vene, Austraalia ja teiste traditsiooniliste helitervenduskoolkondade tarkusest, mis toob tänu pillide ja hääle võngetele emotsionaalse tasakaalu, lõdvestab ja käivitab organismi enesetervendava jõu. See mõjub hästi stressi, kroonilise väsimuse, hirmude, ärevuse, unehäirete puhul, taastab kadunud meeleselguse, korrastab hingamist, ajutegevust ja seedimist.
• Vibroakustiline helimassaaž teeb sama, ent kuna selle puhul on keha otseses kokkupuutes Tiibeti helikausi vibratsiooniga, mis aktiveerib erinevad protsessid sügavamalt, on see vastunäidustatud, kui probleeme südamega, rasked haigused või psüühikahäired. Neile sobib helimassaaž, kus heli võngub mitte keha, vaid õhu kaudu.

Tervendavate Helide keskuse koduleht ja Facebooki leht. Mõlemalt leiad infot ka toimuvate helispaade, gongiööde ja kontsertide kohta.

NB! Täna ei ole Tervendavate Helide keskuse kodu omaniku vahetuse tõttu enam Tallinna vanalinnas Okasroosikese lossis, vaid tantsustuudio Koit saalis
Pärnu mnt 69 ja ka mujal. Kus täpselt, saad teada kodu- või FB lehelt. 

 

Siin skeem kivimürakate helivõngetega “lennutamisest” Tiibetis.

Fotod: Tervendavate Helide keskuse FB leht, Tiibeti kauss ja tingšad – Thamelmart, kivide leviteerimine – internet.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s