tervendav ahaa-efekt

Miks läheb inimene teraapiasse? Sest tal on valus.
Miks on ta hing haiget saanud? Sest tema elus ei voola armastus. Miks see nii on, aitab nähtavale tuua –
ja ka tervendada – konstellatsioonimeetod,
mille kohaselt on armastusel kolm seadust: kuuluvuse, hierarhia ja andmise-saamise tasakaalu seadus.

 

Mu lugu konstellatsioonimeetodist enam kui seitsmeaastase kogemusega konstellööri KRISTEL RANNAMEHEGA ilmus ajakirja Tervis Pluss 2020. aasta märtsinumbris. Konstellatsioonides assistendina käin ma aeg-ajalt ikka, sest see on põnev, ulmeline ja värskema pilguga oma elule vaatamist andev kogemus.

Kristel on ka psühholoogiline nõustaja ja koolitaja.

Konstellatsioon aitab näha ükskõik millise hetkel su elus olulise probleemi süvakihte ning mõista, miks see on tekkinud, kelle või millega see on seotud ning milline oleks parim võimalik lahendus. See võib olla nii logisev suhe partneri, laste või sugulastega kui ka muret tegev tervis, töö või elukoha valik, külluse ja rahulolu suurendamine, elu eesmärk, naiseks või meheks olemine, mis iganes. Nähtavaks saavad meid alateadlikult juhtivad varjatud jõud. Olgu need mahasurutud tunded, esivanematelt üle võetud käitumismustrid ja hoiakud, hirmud ja foobiad, põlvest põlve ilmnevad haigused.

Armastusest oma esivanemate vastu oleme me võtnud osa nende koormast enda kanda ning pannud sellega kinni omaenda elujõu ning armastuse ja rõõmu voolamise.

Õnneks on kõike seda võimalik muuta. Läbi taipamiste – ahaa-efekti, sest

see, mida sa teadvustad, seda saad sa ka tervendada.

Olen ise käinud assistendina mitmes perekonstellatsiooni töötoas ning seal ilmsiks tulnud seosed on mind iga kord pahviks löönud… Et ema ja tütar ei saa läbi sellepärast, mis on toimunud nende suguvõsas neli põlve tagasi elanud ema ja tütre vahel. Et tervisemurega tulnud noor mees saab teada, et tal on olnud lootena surnud kaksikvend. Et teismelisel on eluisu kadunud sellepärast, et vaar-vaar-vaarisa on saanud hakkama koletu teoga. Et kellegi ema ja isa ei olegi ta pärisvanemad. Seosed on olnud nii ulmelised ja uskumatud, et ise neid välja mõelda ei oskaks.


NÄHTAMATU SAAB NÄHTAVAKS

Konstellatsioon tähendab, et kokku tuleb rühm inimesi. Kaks neist – konstellöör ehk see, kes konstellatsiooni läbi viib ning klient ehk see, kellel on probleem, istuvad toolidel ning klient räägib kokkutulnuile lühidalt lahti oma mure ja nimetab ära ka tulemuse, mida ootab. Seejärel valib ta enda asemele kellegi, keda kutsutakse esindajaks või asendajaks ning viib ta selja tagant juhtides põrandal mingile kohale, mille tunneb sobivaima olema. Konstellöör palub teemast sõltuvalt paigutada ruumi teisigi esindajaid. Nad kõik võivad tund-poolteist kestva töö jooksul vastavalt oma sisetundele ruumis ringi liikuda, istuda, lamada, kössitada. Toda mõttelist ruumi, kus asjad toimuvad, kutsutakse  morfogeneetiliseks infoväljaks.

Toimetamine konstellatsiooniväljal võib välja näha nii.

“Kvantfüüsikud ja raadioinsenerid oskavad selle välja olemuse hästi lahti seletada. Mina nii teaduslikult mitte,” naerab Kristel. “See on meie ja planeedi ümber olev nähtamatu väli, milles on talletunud kogu info meie ajaloost. Kõigest jääb ju maha jälg. Samasse välja logivad sisse ja seda loevad ka selgeltnägijad. Konstellatsioonis logivad sellesse kliendi loo esindajad, hakates vahendama sealset infot. Midagi keerulist selles pole, tuleb vaid usaldada tekkivaid seoseid, tundeid ja aistinguid oma kehas.”

Ja need pole, ausõna, sinu omad! Sa näed neid inimesi esimest korda, ei tea neist mitte midagi ega oska ka midagi ise välja mõelda, ent need seosed, tunded, aistingud, sõnad, reageeringud on nii päris. Kehastasin kord ühes loos vanaema, kui ühtäkki hakkas mul süda rinnus võdisema nagu tallesaba. Selgus, et vanaemal olid olnud südame rütmihäired. Teinekord olin neli põlve varem elanud perekonnapea, selline tugev ja mehine ilmasammas, ning püha müristus, ma lausa füüsiliselt tundsin, kuidas minust voolas tohutult armastust kõikidesse järeltulevate põlvede esindajatesse. Nood kogesid sama. Sa tunned seal väljal kahetsust, valet, hoolivust. Valad pisaraid ja jagad kallistusi. Mitte sinu, vaid sulle tundmatute inimeste omi. Kui lugu läbi, tänab klient sind ja vabastab su rollist.


TÄPNE OTSISÕNA
Kes teiste ees oma probleemi lahata ei taha, saab paluda pimekonstellatsiooni, mille puhul vaid klient ja konstellöör teavad, kes või mis – mõnikord pannakse väljale ka emotsioon või tunne – seal tegelased on. Või hoopis individuaalset konstellatsiooni, kus toimetataksegi kahekesi. Esindajaid asendavad kas paberilehed või mininukud ja info võtab vastu emb-kumb, kas konstellöör või klient ise. Viimasele on see muidugi keerulisem ning jätab võimaluse ka enesepettuseks. Kristel soovitab alati grupimeetodit, sest see on energeetiliselt kõige võimsam ning annab rohkem ja sõltumatumat infot. Veel on olemas personaalne disain, mis kestab umbes kolmandiku täispikast tööst ehk 10–15 minutit ning on hea juhuks, kui inimene seisab valikute ees. On saanud näiteks kolm tööpakkumist ega suuda ühegi kasuks otsustada.

See, milline saab olema konstellatsiooni tulemus, ei sõltu aga viisist, mil moel seda läbi viia, vaid kliendi valmisolekust võtta vastu tema jaoks uut infot. Ning kui inimene tunneb, et hetkel on tema jaoks kõike liialt palju, on seegi okei.

Kindlasti peaks aga teema, mida lahendama tullakse, olema sõnastatud võimalikult täpselt. Näiteks: suhe emaga on väga pingeline, suhe lapsega paigast ära või vaevab mingi haigussümptom või partnerlusteema. Ikka üks sasipundar korraga, mitte et tuled ja tahad pooleteise tunniga kogu oma elu jonksu saada. Ning kui jamasid nii palju, et ei tea, millest alustada, võib minna eravastuvõtule, sest Kristel töötab ka psühholoogilise nõustaja ja paariterapeudina. “Seda tuleb päris tihti ette, et inimene ei oska kõige pakilisemat hetketeemat valida. Koos leiame selle aga alati,” julgustab Rannamees. “Ma võrdlen morfogeneetilist infovälja naljatlevalt interneti otsingumootoriga. Mida täpsema otsingusõna sisestad, seda täpsema tulemuse saad.”

Naine, kellele meeldivad loodus, loomad ja reisimine.


ARMASTUSE KOLM SEADUST

Kõikjal, kus on kari – ka inimene elab karjas, mitte ihuüksinda kusagil koopas – valitseb hierarhia, meeldigu see meile või mitte. Ja kus on hierarhia, seal valitsevad omad reeglid. Kui neid ei täideta, on konfliktid kerged tekkima.

Ka armastusel on omad reeglid. Kui see põlvkondade või partnerite vahel ei voola, saavad tema puudumisest alguse paljud valud, ängistused ja füüsilised haigused.

Ent… nagu ütles konstellatsioonimeetodi looja Bert Hellinger: “Kõigepealt on kord, siis tuleb armastus.”

I Kuuluvuse seadus tähendab, et igal inimesel on õigus kuuluda perekonda, suguvõssa, ametisse. Kui laps on kasvanud üksivanemaga või vanem keelab tal suhelda teise vanema ja tolle suguvõsaga, on kuuluvuse seadust rikutud ning inimesel juurtest pool justkui ära lõigatud. “Iseäranis karm on lugu lastekodulastega. Lapsel on tunne, et tal nagu polegi õigust kuuluda ühtegi perekonda. Kes on lapsendatud ja saab selle teada näiteks konstellatsiooni käigus, siis esialgsele šokile järgneb reeglina kergendus – ahaa, nüüd ma saan aru, miks mul oli kogu aeg imelik olemine, et midagi on valesti,” selgitab konstellöör. Kristeli sõnul jõuab sellise kogemusega inimesi konstellatsioonidele üha enam.

II Hierarhia seadus tähendab, et ükskõik millisesse süsteemi sa ei sisene, olgu see suguvõsa, kuhu sünnid, organisatsioon, kuhu tööle lähed, uus riik, kuhu elama asud, pead sa austama sealset hierarhiat ja olemasolevaid reegleid. See tähendab austada neid, kes olid enne. Vägivaldsete (esi)vanemate puhul on see mõistagi raske. Ent austamine ei tähenda nõustumist nende ebaeetiliste tegudega, vaid tänulikkust selle eest, et nad on andnud sulle elu.

Ka tasub oma saatusega ära leppida. Juba sellepärast, et suhtumine lapsepõlve ja vanematesse mõjutab kõiki meie suhteid olgu see partneri, abikaasa, laste, sõprade või töökaaslastega.

Äraleppimine tähendab nõustumist, et vanemad on sellised nagu on ja sellel on olnud mu elule teatud mõju, mis on mind vorminud just selliseks nagu ma täna olen. Küll on meil aga alati õigus teada anda – mitte etteheiteid tehes –, kuidas nende öeldud sõnad ja tehtud teod on meile mõjunud. See avameelsus ei tähenda, et me neid ei armasta või neist ei hooli.

“Enne, kui inimene ei aktsepteeri saadud kogemusi ja nende mõju oma elule, ei ole võimalik terveneda ega hingerahu saada. Võitlemine millegi vastu, mis on juba olnud, kulutab metsikult energiat,” tõdeb Kristel. “Jah, hingetraumad on valusad, ent need tuleb läbi töötada, et saaks oma eluga edasi minna.” 

Nii-öelda pere- ja suguvõsa karja, kui selle juht sulle ei meeldi, ei saa sa muidugi valida. Töökollektiivis on asi lihtsam, lähed otsid uue karja. Ja taas – inimesel on õigus öelda välja oma arvamus, küll aga mitte õõnestada juhi autoriteeti.

III Andmise-saamise tasakaalu seadus tähendab, et keegi ei kasuta kedagi ära ning kedagi ei kohelda ebaõiglaselt. Meile on antud südametunnistus, välja arvatud psühhopaatidele, mille järgi me tajume, kas andmine ja saamine süsteemi liikmete vahel on tasakaalus ja õiglane.

Miks mõne inimese puhul tundub, et ta muudkui annab, vastu ei saa aga midagi? “Tihtipeale ei suuda see inimene ise vastu võtta. Põhjuseks võib olla häbi- või süütunne, et ma ei kõlba, pole väärt, piisavalt hea. Sellistel juhtudel on taustal alati mingid enesehinnanguga seotud lood, mis ulatuvad kas elu varasemasse aega või lausa eelnevatesse põlvedesse.

Meel ei julge lõdvestuda isegi nii palju, et komplimente vastu võtta,” ütleb konstellöör, kelle sõnul võiks tervenemist alustada kasvõi oma käitumismustrite märkamisest. Kui keegi tahab sulle teha välja tassi kohvi, lase sel süümepiinu tundmata sündida, sest sul on õigus vastu võtta.

Kristel oskab luua toetava ja turvalise olemise.

Andmine-saamine võib sageli olla tasakaalust väljas ka paarisuhtes, kus võimuvõitlus käib selle ümber, kes kui palju annab. Iseäranis selle poolt, kes peres rohkem materiaalse külluse loomisega tegeleb, jättes hindamata teise poole panuse kodu ja laste eest hoolitsemisel. Konstellatsioonides tuleb palju ette sedagi, et ema on kade või vihane oma: lapse, enamasti tütre peale stiilis: ma olen sinu heaks nii palju teinud, ohverdanud oma nooruse ja ilu ja sina nüüd… Lapses süütunnet tekitada on ülekohtune.

“Lõpuks taandub kõik ikkagi sellele, kui õnnelikuna me suudame hetkel oma elu elada. Kas väärtustame ennast piisavalt, anname piisavalt, oskame vastu võtta piisavalt, oleme piisavalt empaatilised ja mõistvad,” mõtiskleb Kristel.


SEITSME PÕLVKONNA MÕJU

Igal põlvkonnal on oma saatus, ülesanne, kogemus ja järgnevatele põlvkondadele kingitus. Iga järgnev põlvkond teenib tasa ja tasakaalustab eelmiste tegemisi. Mida kaugemas põlvkonnas on juhtunud mingi jama, millele järgmised põlved pole reageerinud, seda suuremaks lumepall järgneva põlvkonna jaoks muutub.

I põlvkond. Need oleme meie ise.
II põlvkond. Need on meie vanemad, kes annavad meile edasi suhtlemisoskused sõprade, partnerite, ühiskonnaga.
III põlvkond. Need on meie vanavanemad, kes pärandavad meile anded, oskused… või panevad need lukku. Isa-isa vastutab annete eest eriti. Isa-ema kaudu antakse edasi materiaalne heaolu, jõukus või selle puudumine. Ema-isa mõjutab järglaste abielusid. Ema-ema annab edasi intuitsiooni ja salajased teadmised, aga ka hirmud, kahtlused, foobiad.
IV põlvkond. Neilt tuleb tahtejõud või selle puudumine. Isa-isa-isa on peresüsteemis kõige tähtsam, sest tema on suguvõsa nime kandja, temalt tuleb kaitse ja majale n-ö katus peale.
V põlvkond. Neilt saame seadusekuulekuse või ebaseaduslikud teod, eetilisuse.
VI põlvkond. Neilt tuleb meie ettemääratus läbi kõrgema tasandi. Saatus, karma, sügavam vaimne harmoonia või selle puudumine.
VII põlvkond. Nendega on seotud tervendav vägi, õnnistamine. Kui see põlvkond on elanud harmooniliselt, saab I põlvkond elada jõus ja väes.
VIII põlvkond. I põlvkond on selle põlvkonna kordus.

Konstellatsioonimeetodi looja Bert Hellinger.


MIS ON KONSTELLATSIOONIMEETOD?

See on mullu 93-aastasena surnud Saksa psühholoogi ja terapeudi Bert Hellingeri loodud teraapiline grupimeetod, mille puhul toob probleemidele lahenduse tegelikkuse nähtavaks saamine ning selle vastuvõtmine. Taipamine, ahaa-efekt ehk uus vaatenurk, millega vanu asju uutmoodi näha ja seeläbi tervendama hakata. Seda kutsutakse ka fenomenoloogiliseks meetodiks, fenomen tähendades midagi hämmastavat, imelist, ootamatut, üllatavat, mida konstellatsiooni tulemus reeglina ka on.
• Perekonstellatsioon keskendub peres ja suguvõsas toimunule kuni seitse põlve tagasi, aidates teadvustada suuremat pilti suguvõsa mõjudest oma isiksusele, näidata alateadlikke sidemeid oma esivanematega, teha nähtavaks seoseid erinevates suhetes.
• Struktuurne konstellatsioon aitab inimesel näha oma sisemaailma toimimist, kuidas tema isiksuse erinevad osad omavahel suhestuvad või kas mõnes elundis või kehasüsteemis võib olla tasakaalutus ning kui on, siis mida ette võtta.
• Organisatsioonikonstellatsioon tegeleb ettevõtte struktuuri, osakondade, töökollektiiviga, aidates näha parimaid valikuid selle eesmärkidele, struktuuriuuendustele, suhetele erinevate üksuste vahel või valida kasvõi sobivaimaid töötajaid.
• Ühiskondlik konstellatsioon tehakse riikidevahelistele suhetele, riigi sisestruktuuridele, ökokeskonnale jm ning nende mõjule.

Eesti keeles on konstellatsiooni kohta ilmunud Tiiu Bolzmanni raamat “Perekonna varjatud seadused” ning Wilfried Nellesi “Tegelikkuse tervendav jõud”.

Siiri Sisask /temast kirjutatud lugu saad lugeda siit/ – naine, kelle sügavust, annet ja tunnetust ma tohutult naudin ja austan, kutsub Eesti juurtega Tiiu Bolzmanni valgeks indiaanlaseks. Siiri kohtus tollal Argentinas elava Tiiuga 2013. aastal, mil too tema Argentina kontserte korraldas. Bolzmann on perekonstellatsiooni õppinud Bert Hellingerilt endalt. Naised rääkisid palju nii elust, inimestest, kui ka andeksandmisest ja andekspalumisest. Vanematele andestamise kohta oli Tiiu öelnud, et meil pole selleks mingit õigust: “Su vanemad olid siin enne sind ja sa ei tea, millest neil tuli läbi närida. Nii et sina ei saa neile ka andeksandja olla! Parem mine oma ema või isa juurde ja ütle talle puhtast südamest, et sul on kahju selle pärast, mis sa tegid.”

Mõtteid konstellöör Maire Taska konstellatsioonilt
• 
Teismeliseiga on hädavajalik täiskasvanuks saamiseks, nabanööri läbilõikamiseks, iseseisvumiseks, piiride lõhkumiseks.
• Partnerlussuhtesse suudab ainult naine luua vürtsi. Mees sellega ei tegele.
Tütrel on vaja saada endasse meesenergiat. Viiendast eluaastast kuni menstruatsiooni alguseni peab tüdruk minema ise mõju alla. Kui hakkavad päevad, tuleb tütar jäädavalt ema juurde tagasi.
Suguvõsa ja iseenda energiate tervendamiseks tunne 21 päeva (nii kaua midagi tehes jõuab asi rakutasandile) hommikul ja õhtul oma selja taga soojust – suguvõsa armastust.
Areng toimub läbi kukkumiste. Kukud, oled mõnda aega augus, tõused üles ja jõuad veidi kõrgemale tasandile.
/konstellatsiooni töötoas käisin oktoobrs 2021/

• 

Loe ja uuri lisa Kristeli kodulehelt sisemineareng.ee. Kristeli konstellatsioonidega seotud tegemisi saad jälgida facebookilehelt Konstellatsioonid.

Fotod: Aivar Kullamaa, hobusega – Kristeli facebooki lehelt, Bert Hellinger – Wikipedia, figuurid – Sonja Filitz.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s