☼seitse päeva “Tiibetis”

Too “Tiibet”, millest loos juttu, asub Pärnumaal Jõõpres. Sealne seitsmepäevane noorendav paastulaager toimus aga tõepoolest ehtsate Tiibeti tarkuste järgi. Olemine Jõõpres oli õnnis nagu maal vanaema juures, laagripraktikad keha ja meele jaoks küll kõike muud, kui hellitav memmepai.

 

Mu pesa oli viiruki järele lõhnavas majakeses, mis muidu mõeldud pimeretriidi pidamiseks ning kus kõige kauem oldud 49 päeva jutti. Hommikuti sahistasin sealt paljajalu üle kastese muru, saatjaks naabrikuke kiremine… Heinalõhn, lõokeste lõõritamine, unelaulu laulmas kakk ja sookured… Mu lugu sellest meelele ja kehale nii uut- ja teistmoodi paastumisekogemusest ilmus ajakirja Tervis Pluss 2020. aasta septembrinumbris. Laagris käisin juunikuus.

Silva nunnumeeter Tuuliga mu koduks olnud pimemaja ees.

Tiibeti tervise- ja koolituskeskus Men Ling, mis tõlkes tähendab Meditsiini maad, on kaua otsitud ja kaua tehtud. Kunagise hoonelobudiku ja porimülgaste asemel toretsevad nüüd peamaja, teraapiamaja, pimemaja ning ürdi- ja lillepeenardega lopsakas aed. Jõõpre pererahvaks on Tiibeti meditsiini terapeudid
SILVA ja KAIDO SOOBIK, nende 14-aastane tütar Ellu ja 15-aastane poeg Uku ning kelgukoera ja mastifi segu nunnukas Tuuli. Oma õnnistuse on kohale andnud ka Soobikute õpetaja dr Nida Chenagtsang, kelle juures International Academy for Traditional Tibetan Medicine on nad õppinud viisteist aastat, Tiibeti vaimsete praktikatega tegelenud aga veel kauem. Nood viimased ning huvi tiibetlaste maailmakäsitluse ja arstikunsti vastu endise ajakirjaniku ja endise muusiku õigupoolest kokku viiski.

Chud len, nagu keha noorendavat, eluenergiat suurendavat, tervist tugevdavat ja pikka eluiga andvat meetodit kutsutakse, koosneb meditsiinilisest ja vaimsest poolest. Meditsiiniline Chud len tähendab paastumist, kus tahke toit asendatakse sujuvalt vedelaga ja ärajäänud toidukorrad Chud len pilliga, milles rakke toitvad ravimtaimed, mineraalid ja essentsid. Kommi asemel see ei maitse, sest on mõru.

“Kui kehale süüa üldse mitte anda, ajab see paigast temas oleva
tuule energia, mille tulemusena võivad hiljem välja lüüa või
ägeneda varjatud põletikud,”

ütleb selgituseks laagrit juhendanud, meil silma peal hoidnud ja Tiibeti teadmisi jaganud Silva. Vaimne Chud len tähendab aga füüsilisi ja vaimseid praktikaid ehk hingamisharjutusi, Tiibeti joogat ja kummardusi ning meditatsioone koos mantrate ja visualiseerimisega.

Silva ja Kaido – kaua õppinud Tiibeti terapeudid.


PAASTUMINE NOORENDAB, HINGAMINE VANUTAB

“Tiibeti pärimusmeditsiini kohaselt vanutavad inimest seedimine, hingamine ja ülemõtlemine, millega käivad kaasas liigsed emotsioonid. Sellepärast soovitataksegi keha vananemise vastu paastumist ning erinevaid joogaharjutusi ja vaimseid praktikaid,”

teab Silva. Nädalast Chud len paastu- ja noorenduslaagrit viis ta Jõõpres läbi teist korda, paastunädalavahetusi on nad Kaidoga teinud juba üheksa aastat.

“Seedimine, eriti kui süüa rohkem, kui kehal vaja, kulutab väga tugevalt. Paast seevastu annab kehale puhkust. On ju teadusuuringudki kinnitanud, et paastumise esimese ööpäeva jooksu hakkab keha tootma uusi kvaliteetseid tüvirakke, mis juba iseenesest noorendab.”

Kui tihti ja pikalt paastuda, reeglid puuduvad. Silva sõnul poleks paha võtta kevadel ette üks 3- või 7-päevane, suviti pidada üht paastupäeva nädalas ning sügisel teha veel üks 3-päevane. Paastuda ei tohi
hilissügisel ja talvel,

sest siis on seedetuli kõige tugevam ning kui jätta see tööta, hakkab ta ründama keha ennast. Ka peavad paastu sisenemine ja sealt väljatulemine kestma sama pikalt, kui paast ise. “Kolmepäevane paast tähendab, et oled kolm päeva ilma tahke toiduta ehk jood köögiviljamahla ja -puljongit, mitte ei laksi keefiri sisse,” teatab terapeut, kes lõpetanud ka Tartu Tervishoiukõrgkooli toitumisnõustajana. “Ühepäevast paastu tehes sööd eelmisel päeval tahket toitu korra-kaks ja peotäie suuruse portsu. Päev pärast paastu samamoodi. Paastu järel kohe ohtralt sööma hakates keerad mao energeetika tuksi ja pikemas perspektiivis vananed kiiremini.”

Mis hingamisse puutub, siis seda teeme me enamasti kehavaenulikult ehk pinnapealselt ainult kopsu ülemise osaga, pinges diafragmaga ja kiiresti. Laagris hingasime vähem – sest Tiibeti joogaharjutusi tehakse hingepeetusega, ning ka aeglasemalt – sest mantraid lugedes hingadki rahulikumalt. Ning et mediteerida-visualiseerida ei saa pea laiali otsas, uitas mõtteidki vähem.

Selles saalis toimusid meie tubased tegemised.


VÄLJAKUTSUVAD LAAGRIPRAKTIKAD
Budismis, ka Tiibeti omas, on kõikide tegude aluseks isetus – self-less-ness – me teeme asju mitte iseenda, vaid teiste hüvanguks. Ka pingutame ja kannatame teiste hüvanguks. Mida me siis tegime?

• 9 puhastavat hingamist. Nendega algasid me hommikud. Väljakutseks polnud hingamine ise, vaid ebamugav kotkaasend, kus tuleb rusikas käed pöörata randmest sissepoole ja siis kubemepiirkonda surudes lükata käed küünarnukist nõnda sirgeks, et pea ülestõstetud õlgade vahele jääb. Ebaloomulik, tõsi, aga lõpuks polnud selle tegemine nii ilmvõimatu ühti! Sisse hingates tuli kujustada puhast, välja hingates määrdunud energiat koos viha, rumaluse, laiskuse ja klammerdumisega.

• Tiibeti jooga. Kõiki harjutusi tegime tollessamas algasendis samal ajal hinge kinni hoides ja vaagnapõhjalihaseid kokku surudes. Laagri lõpuks kasvatasime harjutuste arvu 24-ni. No kes oleks osanud arvata, et

väljaaetud keele üles-alla ja paremale-vasakule loksutamine võib parandada mälu, kaenlaaluste masseerimine rahustada silmi,
pealae hõõrumine kergendada jäsemete jäikust või sääremarjade mudimine peletada hirme.

Mõni harjutus, nagu kümme minutit kõhuringitamist naba kohal asuva kujuteldava hernetera ümber ei meeldinud meist eriti kellelegi. Preemiaks andsid tuikavad kõhulihased aga teada oma olemasolust, nii et kuuspakk, varsti oled sa minu!

• Elementide meditatsioon. Idamaiste filosoofiate järgi koosneb kõik, olgu universum või meie keha viiest elemendist. Need on ruum, mis teistele elementidele keskkonna annab ning tuul, tuli, vesi ja maa.

• Pika eluea mantrapraktika. Ehkki naised on multitaskingus meistrid, oli mitut asja korraga teha täiega keeruline: lugeda palvehelmeid lükkides tiibetikeelset mantrat ja visualiseerida samal ajal pea kohale pikaealisuse buda Amitajuse kuju, kes kogub ilmaruumist kokku su kaotatud eluenergia, mis sinusse valgudes keha ja rakud täidab.

Esimesed päevad lugesin mantrat paberilt ning avastasin korduvalt, et olen tukkuma jäänud. Amitajuse ja minusse voolava energia kujustamisest ei tulnud välja miskit. Ühtäkki aga, nii kui mantra huulilt sosistama hakkas, ilmus ka valge kuju mu pea kohale. Silva soovitas seda praktikat teha iseäranis siis, kui oled väsinud, haigustest räsitud või vurts kadunud.

• Kummardused. (ingl k. prostration) Ooo, need oli julmad! Kujuta ette, et libistad keha käte abil põlviliasendist põrandat mööda sirgeks ja siis püsti tõused. Samal ajal visualiseerid oma halbade tegude tagajärgede äraandmist, isa- ja emaliini sugulasi, vaenlasi ning meditsiinibuda sinist valgust enda peale voolamas. Seda kõike kiirusega 101 kummardust 20 minuti sees.

Mul peksis süda rinnus ja kurguaugus, vahepeal panin tuima ehk tegin ainult kummardusi ilma visualiseerimata. Kuna see aga veel eriti mõttetu tundus, võtsin tempo maha, et saaks kummarduse teha korralikult – väljasirutus põrandal koos oma sisemise sodi äraandmisega oli mõnus – ning tunda endal ka tervendavat sinist paitust. Pealegi trimmivad kummardused lihaseid, tugevdavad südant ja liigeseid, rahustavad emotsioone ja kasvatavad isetust.

• Kora. Nii kutsuvad tiibetlased palverännakut. Kõndisime erksal sammul, kujustades paremale käele meditsiinibuda ja tema sinise tervendava valguse, lugedes tema mantrat ja lükkides malal samal ajal 108 palvehelmest.

• Aurukapsel ja õlimassaaž. Keha kosutamiseks ja meele rahustamiseks masseerisime õhtuti üksteist sooja seesamiõliga või istusime aurukapslis, pea väljas, keha ravimtaimedeauru hellituses.

Toidulaud oli kasin, aga tervislik.


TIIBETILIK LAAGRINÄDAL
1. päev: Saabumine
Silva võttis meid, 11 laagrilist, ette kehatüübi ja terviseseisundi hindamiseks, vaadates keelt, katsudes mõlema käe pulssi ja uurides hommikust uriini. “Sa oled puhas tuul. Natuke näitab tuld ka, mis sinu puhul tähendab vindunud põletikku. Veel näitab mingeid vanu asju, mille oled endas nii ära pakkinud, et see ei tee südamele head. Koputa ja masseeri rinna keskel olevat punkti. See vabastab. Sama teevad kõik rinnapiirkonnale mõeldud joogaharjutused. Keedetud soe vesi, köögiviljapuljong ja
ghee on sinu rida,” sain enda kohta teada.

Tiibeti meditsiin jagab inimesed kehatüüpideks. Tuule tüüp on sale, hea suhtleja, kiire taibuga, kartlik ja muretsev. Sapi tüüp on atleetlik, kärsitu, äkkvihaga ja sihikindel. Lima tüüp on ülekaaluline, heasüdamlik,
laisk rääkima ja tegutsema
.

Tegime tutvust algasendi, Amitajuse praktika ja kummardustega. Päeva lõpetasid õlimassaaž ja aurukapsel. Lõunaks saime kibeimalat taimepulbrit, hernepüreesuppi ja pooliku ahjuõuna mandlitega. Õhtuks Chud len pilli ja pool tassi köögiviljapuljongit.

2. päev: Reied ja tagumik eilsetest kummardustest valusad
Kell 9 hommikul hingamis- ja joogaharjutused. Hommikusöögiks kamajahu meenutav tsampa ehk röstitud odratangudest jahvatatud jahu, mille igaüks kuuma veega pudruks segas ning selitatud või
ghee, kaneeli, soola, seesami-, kõrvitsa- ja granatõunaseemnetega maitsestas. Kõrvale kaks kuivatatud musta ploomi ja kolm vutimuna. Elementide ja Amitajuse meditatsioon, kummardused. Lõunaks taimepulber, läätse-kinoa roog ja pool ahjuõuna. Paus. Amitajuse meditatsioon ja õues 10 koraringi. Õhtusöök ja toimingud samad, mis eile.

3. päev: Alaselg valus, pea paks, kõht tühi
Hingamine ja jooga. Hommikusöök nagu eile. Elementide ja Amitajuse meditatsioon. Kummardusi tegime koos Kaidoga, kes meile trummi saatel mantraid laulis. Lõunaks pulber,
Chud len kuulike ja pool pokaali värskelt pressitud porgandi-peedimahla. Tunnike puhkust. Kõhuringitamine, elementide ja Amitajuse meditatsioon, koraringid õues. Õhtuks kuulike, teelusikatäis ghee-vürtsipastat, pool tassi köögiviljapuljongit ning massaaž ja aurukapsel.

4. päev: Olemine hea ja värske
Hingamine ja joogatamine. Kaks korda elementide ja Amitajuse meditatsiooni ja 101 kummardust, üks kord kõhuringitamist. Kora õues. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök ning -protseduurid nagu eile.

5. päev: Keha tuim ja tuikab
Hingamine, jooga, kõhuringitamine. Hommikusöögiks
Chud len kuulike. Kõik, sest tänasest tahket toitu enam ei saa. Kaks korda elementide ja Amitajuse meditatsiooni ja 101 kummardust, üks kord kõhuringitamist. Kora 3,5 km kaugusele paisjärve äärde. Väike suplus ja tagasi vabas tempos. Lõuna- ja õhtusöök ning -toimetused nagu eile.

6. päev: Olemine roidunud ja tülpinud
Nii keha kui meel. Põrandal istumast tõustes käis pea ringi. Hingamine ja jooga. Kaks korda elementide ja Amitajuse meditatsiooni, 101 kummardust ja kõhuringitamist. Kora Valgerannas. Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök ning -toimetused nagu eile.

7. päev: Värskus, ja siis ühtäkki kudemine
Olemine eilsest värskem ning et ilm oli ilus, hingasime, joogatasime ja kõhuringitasime õues. Elementide ja Amitajuse meditatsioon. Pärast hingetõmbepausi tabas mind aga totaalne energiaauk. Kummardusi tegin omas tempos. Hommiku- ja lõunasöök nagu eile. Olin nii kudenud, et ei jaksanud lõpus sõnakestki muljetada. Mina, kellele meeldib rääkida.


ELU ON LILL
Kuna mul kodus kaalu pole, ei tea, kas kergemaks jäin. Puusadelt ja reitelt haihtus sentimeeter, vöökohalt kaks. Andsin endale koju jõudes aega kosuda, siis hakkasin tasapisi joogatama, otsa elementide ja Amitajuse meditatsioon, sest need toovad olemisse mõnusa rahu. Natuke olen kummardusi ja korat ka teinud. Söömisega lood nii ladusad pole, sest mulle ei meeldi näljatunne. Veel olen mõtisklenud Silva räägitu üle:

emotsioonidest mürgitavad meid kõige rohkem iha, viha ja ignorantsus… praktikaid tehes hakkavad tänu klaaristuvale meelele hajuma ka takistused… eluea pikendamine pole mitte selleks, et kauem elada,
vaid et sa teisi kauem teenida saaksid… kõik on püsitu.

Vaid kolm päeva pärast laagrit, ja ma usun, et tänu laagrile, tundsin ootamatult kogu iseendaga, et elu on lill. Polnud niimoodi tundnud väga-väga kaua.

SILVA NÕUANDED TERVE JA TASAKAALUS OLEMISEKS
• Maga end välja. Pimedas ja vaikses toas.
• Jalavann seesamiõliga maandab, eriti tuule tüüpi. Tee õli soojaks ja vala kaussi nii, et ka pahkluud oleksid õli sees. Õli korduvkasuta.
• Muskaatpähkel näpuotsatäis jahvatatuna klaasis kuumas tees või piimas on hea unerohi.
• Mesi ja kadakamarjad on eestimaised noorendava väega Chud len essentsid.
3 x päevas 3–4 tumesinist marja koos 1/2 tl meega.
• Joo sooja keedetud vett – see on kehale ja seedimisele külmast ja toorest hulga kasulikum.
• Raudrohutee on eestimaine espresso.
• Masenduses olles anna kehale und ning lõõgastavaid ja soojendavaid teraapiaid. Kui keha saab tagasi tasakaalu, tuleb ka meel järele. Alles siis on sul jaksu võtta ette meelepraktikad.

Fotod: avafoto – Aivar Kullamaa, ülejäänud Men Lingi kodu- ja Facebooki lehelt.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s