qi-teraapia, Karina ja borrelioos

“Praktiseeri tänulikkust, kaastundlikkust, sõbralikkust ja häid tegusid kannatusi põhjustavate iha, viha ja rumaluse asemel. See treenib headusemuskleid, annab rahuliku meele ja muudab maailma paremaks paigaks. Ka alateadvusest hakkab siis üles tulema aina vähem negatiivset.”

 

Nii räägib oma paitaval häälel Eesti ainus meditsiinilise qigongi instruktor ja qi-massaaži terapeut KARINA TALTS (endise perenimega Laurits, 43). Mu lugu temaga sellest, kuidas ta valudest vaevatuna jõudis ise enda ravimiselt teraapiateni, mis mitte üksnes tervist ja enesetunnet tundmatuseni ei turguta, vaid ka meelt ja maailmapilti tohutult avardavad, ilmus ajakirja Tervis Pluss 2020. aasta veebruarinumbris. Jagan siin ka iseenda kogemust nii Karina meditsiinilise qigongi tunnist kui ka tema tehtud qi-massaaži seansist.

Karina on tohutult äge naine! Ehkki välimuselt väike, habras ja õhuline, on temas vägi ja julgus. Matkata pikki kilomeetreid suure seljakotiga, kanda juukseid vist küll kõikides vikerkaarevärvides või siis olla suisa kiilas. Tark ja stiilne on ta niikuinii.

Loodus on Karina jaoks imeline tervendaja ja tujutõstja.

Aastaid ida filosoofiat uurinuna lisab Karina loo sissejuhatuses öeldule: “Budismis on traditsioon leida igas päevas, isegi jamade keskel olles midagi, mille eest tunda tänulikkust. Veel õpetab see nägema kõiki olendeid kaastundliku pilguga ning tegema iga päev ühe heateo.

Õige tegu – ma ei tee kellelegi halba, õige sõna – kui head pole öelda, ära ütle midagi ja lõpuks kõige raskem – mitte kedagi kahjustav mõte.”

Idamaades kutsutakse seda kõike tahte kasvatamiseks. Ning kuna inimene hiinlaste uskumist mööda üksnes meeldivaid asju tehes ei arene, tuleks õpetada end ka ebamugavas olukorras tundma nii mugavalt kui võimalik, mitte klammerduma meeldiva külge ega vältima ebameeldivat. Elu on nii ehk naa pidevas muutumises, mistõttu oleks hea harjutada end olema muutuste suhtes paindlik.

“Ega tahet muudmoodi kasvatada saagi, kui iseendaga tööd tehes ning oma harjumusi samm-samm haaval muutes.

Kui me ei suuda muuta neist kõige lihtsamaidki – lõpetada näiteks õhtust kohvijoomist, sest see tekitab unehäireid, on meeleharjumusi muuta juba väga raske,” kinnitab Karina, kes on enda sõnutsi olnud nii oma kehalt kui meelelt üsna jäik ning end teadlikult inimeste ja olukordade suhtes leplikumaks õpetanud. Idamaise elufilosoofiani süvitsi nagu ka Hiina meditsiini ja qigongini jõudis ta aastaid tagasi aga hoopis “tänu” puukborrelioosile.


TEEKOND NÕELTENI
Tallinna Ülikoolis teatriteadusest doktoritööd kirjutades hakkas naise tervis ühel hetkel üles ütlema. Liigesevalud ja nädalaid kestnud radikuliit ei lasknud voodist tõusta, keskendumishäired tuhmistasid lugemist, kirjutamist ja maailmast arusaamist, fibromüalgia tõi kaasa lakkamatud lihase- ja närvivalud. Arst arvas olevat tegu psühhoemotsionaalsete probleemidega. Eks ta ka ise mõelnud, et põhjuseks üleõppimine, emotsionaalne stress ja nn doktorantuuri läbipõlemise sündroom.

“Antidepressante, mida arst soovitas, ma ei tahtnud. Ma polnud ju depressioonis! Mul oli valus! Lahendust otsides proovisin igasuguseid kummalisi teraapiaid, kui äkki turgatas – Hiina meditsiin, ehkki ma tollal sellest midagi ei teadnud. Kuna ma Rene Bürklandi vastuvõtule ei saanud, valusid aga enam kannatada ei suutnud, otsustasin ennast ise terveks ravida. “Suure Hiina meditsiini käsiraamatu” järgi diagnoosisin endal maksa qi puudulikkuse, ostsin akupunktuurinõelad, halvad ja suured, ent kuna mul on hea tunnetus, polnud punktide ülesleidmine ja nõelte panemine keeruline. Panin jalgadesse ja kätesse… ja siis taipasin, et ise ma neid enam kätte ei saa, sest need olid nii imelikes kohtades. Nõelad võttis välja abikaasa sõnadega, et nii pole enam võimalik ja ma pean õppima minema,” muigab Karina toonase kogemuse peale ega soovita seda kodus järele proovida.

Üsna samal ajal tehtud vereanalüüsi ning kahe ja poole aastase valudes piinlemise järel diagnoositi tal lõpuks puukborrelioos. Antibiootikumikuur hajutas hägu ajus, nii et Hiina meditsiini kursustele läks Karina aastal 2013 juba selge peaga. Käib Bürklandi loengutel senini, tõlgib Hiina meditsiini keskuses Tervise Alkeemia külalistohtrite loenguid ja peab neid ka ise. Hiina tervisevõimlemine qigong jõudis temani just sedakaudu.

Bangkoki Hiinalinnas qigongi tegemas.


TEEKOND HINGUSHARJUTUSTENI
“Tegin qigongi alguses raamatu ja youtube’i videode järgi. Mõnikord lausa neli tundi jutti, sest liigutades ei olnud mul valu. Ent kuna see kõik oli kuidagi poolik, otsustasin leida endale õpetaja.” Nad olid just hakanud abikaasa Peeter Lauritsaga Tais käima ja seal ta oma õpetajat – Hiina meditsiini arsti ja budistlikku meistrit Ajarn Tohi kohtaski ning tema juures nii meditsiinilist qigongi kui qi-massaži õppis. Teeb seda siiani. Juba kuus aastat käib Karina talviti Chiang Mais Ajarn Tohi kahekuulisel täiendkoolitusel ning suviti tema õpilase kahenädalasel instruktorite retriidil Prantsusmaal. “Kui mu põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja praegu näeks, et ma teen päevas kuus tundi trenni, ei usuks ta oma silmi. Nii vähe liikuvat inimest kui mina polnud olemas,” itsitab äsja Taist naasnud Karina.

Meditsiiniline qigong tähendab harjutustekompleksi, mis annab lõdvestamise kaudu õige rühi ja hoiaku. Trikk on leida iga keha jaoks üles õige joondus ning algab see jalataldadest, nõnda et kanna keskkoht ja teise, kolmanda varba vahe oleksid ühel joonel ja talla keskelt jookseks mõtteliselt läbi uisuraud.

Lisaks lõdvestamisele õpetab meditsiiniline qigong tegema õige kehahoiakuga ka kõige igapäevasemaid toimetamisi, olgu see hammaste pesemine, kohvitassi käeshoidmine, arvutihiire liigutamine või
kapi otsast asjade võtmine.

“Probleem võib olla küll kuklaluus, ent kogu töö hakkab pihta alt üles, jalataldadest ehk sellest, kuidas keharaskus taldades jaotunud on.

Täiesti sirgete ja lukkus põlvedega, nagu enamusel inimestel, on vere, toitainete ja energia liikumine kogu kehas kinni surutud.

Harjutusi tehes on jalatallad paigal, me juurdume ning liigume sealt rahu, tasakaalu ja teadlikkuse poole. Õige joonduse kättesaamine on küll pikk, ent kestvate tulemustega protsess. Nagu ütleb mu õpetaja on qigong see, mida inimene endaga alati kaasas kanda ja ise oma tervise heaks teha saab.”

Karina ja qigong voolavad, painduvad, nõtkuvad.

Et asi omal nahal järele proovida läksin trenni. Hakatuses tuli leida üles uisurauad, tunnetada taldade sise- ja väliskülge. Siis hõõrusime ja patsutasime kehas energia liikuma, hööritasime varbaid, astusime sõdalase sammudega, keerutasime teetassi, hoidsime käsi südamel. Mul kui aeroobikakaugel inimesel läksid koordinatsiooni nõudvad harjutused muidugi täiesti lappama. Muuga sain selle tunni aja jooksul enda arvates hakkama üsna talutavalt. Too rühi ja liigutuste filigraanseks lihvimine, oma keskme leidmine ja hoidmine, iseenda ja oma kehatunnetusega tuttavakssaamine meeldisid mulle väga.

Kel emotsionaalsed probleemid, neil keskendub keha trennis füüsilisele ning tuulutab pea tühjaks. Kel probleeme kehaga, neil kaob valu. Kel vaimsed huvid, nende jaoks ühendab meditsiiniline qigong hingamisharjutused, meditatiivse ja füüsilise praktika. Kel aga tõsisemad tervise- või meelehädad, neil oleks hea lisaks seitsme harjutuse äraõppimisele minna ka qi-massaaži.

Qi-tantsida saab kus iganes – parim on muidugi looduses.


LÕDVESTUSE KAUDU QI-MASSAAŽINI
Qi-massaaž, mida Karina on nüüdseks pakkunud pea neli aastat, on isemoodi – see ei tee haiget, ehkki mõjutab keha näiteks klassikalisest massaažist sügavamalt. Sellepärast sobib see eriti hästi neile, kel keha valust tundlik. “Qi-massaaž oli ainus, mida mu fibromüalgiavaludes keha talus. Kudedel on omadus, et mida jäigemaks nad muutuvad, seda vähem tahavad nad puudutamist ja inimene massaaži, sest see teeb haiget,” selgitab Karina.

“Ma ei vajuta ega suru, vaid vajun oma keharaskusega just nii sügavale, kui koed lubavad. Vahel pole haiget kohta, mille pärast inimene tuleb, puudutada üldse võimalik, sest koed ei lase ligi.

Teinekord on need muutunud jäigaks ja kõvaks, justkui oleks naha all plaaditükk või kude tugevalt kilesse tõmmatud.” Traumakohaga tegeleb Karina tihtipeale alles teisel või kolmandal korral, kui keha ja meel on suutnud piisavalt lõdvestuda. Just lõdvestumine on selle massaaži puhul ülioluline. Mõni jääb magama või vajub poolunne, mõni näeb pilte, värve ja lugusid… Mu isu uue kogemuse järele aina kasvab.

Karina kodustuudio on kui õdus ja roheline oaas.

Karina stuudios Kalamajas on kodune, vaikne ja turvaline. Võtan riided küll seljast, ent massaaž toimub läbi õhukese kanga. Vajutusi kehal ei tunne ma üldse, küll aga tajun, kuidas keha minuga jutustab. Kas keerleb mingi võdin spiraalikujuliselt mööda säärt või ilmuvad pihkudesse valged energiapallid või hakkab kõhus soojalt surisema. Eriti sürreaalne on see, et Karina tajus täpselt samu asju mida mina, ehkki alguses mõtlesin, et kujutan endale kõike lihtsalt ette. Massaažilaualt tõustes voogas mus energia leebelt nagu memme pai ja ma tundsin end nii plastilisena, et oleks võinud vabalt jala kaela taha panna või spagaati teha. “Sul on tore puna põskedel… tähendab energia liigub.” Veel saan kuulda, et mu keha pole kinni.

No eks ma olen püüdnud keha paindlikuna hoidmise kõrval ka oma meelt paindlikumaks kasvatada, eriti mis puudutab hinnangute andmist, sest kui sa suurt pilti ei näe, võid nendega väga puusse panna. Valest teost, sõnast ja mõttest rääkimata.

See, kuidas keegi end massaažijärgselt tunneb, sõltub inimesest. Pinges kehas võivad koed ajutiselt veel rohkem kokku tõmbuda ja valusadki olla. Ning nagu iga teraapia, ei pruugi seegi kõigile sobida.

“Ma olen väga rõõmus, et qi-massaaži ja meditsiinilise qigongi otsa “komistasin” – need on mulle palju õpetanud. Sügavat austust ja kaastunnet inimeste kannatuste suhtes, vabaksandmist, aktsepteerimist, oskust rahuseisundisse minna, olla kohal siin ja praegu,” poetab Karina tänulikult. Üks pisike unistus on tal ka – et meiegi tööandjad võimaldaksid oma töötajatel veeta lõunapausist pool tunnikest töö juures trenni tehes. Paljudes maades on see tavaline praktika. Karina käiks lõunavaheajal erinevates firmades õpetamas qigongi lihtsaid harjutusi, mis aitavad turgutada kontorilaua taga istumisest kangeks jäänud keha, arvutiklahvide toksimisest valusaks jäänud randmeid, sundasendist tekkinud vale kehahoiakut, väsinud pead ja tülpinud meelt.

Vaikuses iseendaga.


7 IGAPÄEVAPRAKTIKAT
1. Ütle igal õhtul välja või kirjuta üles see, mille eest sa täna tänulik saad olla.
2. Tee päevas vähemalt üks heategu, sest see õpetab sind teisi märkama.
3. Veeda 5 minutit vaikuses iseendaga, et puhastada oma mõtteid ja olemust. Istu või lama, suletud või lahtiste silmadega.
4. Tunne rahulolu isegi väikestest asjadest.
5. Ära tee iseennast ega teisi kahjustavaid tegusid.
6. Puuduta ennast. Silita, mudi, koputa ja patsuta hommikul läbi nägu, kõrvad, pea, kukal, käed, jalad, pepu.
7. Tee õhtuti sooja jalavanni ja masseeri jalataldu, eriti valulisi kohti kanna all ja ümber. Mudi ükshaaval kahe sõrme vahel õrnalt läbi ka varbad ja sõrmed.

Kes ütles, et qigongi ei või talvel õues ja lume peal teha?


MIS ON MIS?
• Meditsiiniline qigong
Qigong ehk hingusharjutused on keha isetervendavat väge ja tervist tugevdav liikumissüsteem, mis kombineerib füüsilisi, hingamis- ja meditatiivseid meeleharjutusi ning mille juured on Hiina filosoofias ja meditsiinis. Eestis enam levinud tervise-qigongiga võrreldes on meditsiiniline ehk teraapiline qigong harjutuste poolest veidi sarnane, lähenemiselt aga tunduvalt individuaalsem ning loodud just haiguste ja tervisemurede, ka valude, ennetamiseks ja raviks. Selle järgi, kuidas inimene oma keha harjutusi tehes liigutab, saab terapeut diagnoosida nii terviseprobleeme kui märgata keha või meelt kahjustavaid liikumis- ja käitumisharjumusi.

• Qi-massaaž
See on 40-minutiline kuni 2-tunnine lõdvestav massaaž eesmärgiga tagada kehas energia, vere ja vedelike takistamatu liikumine. Qi-massaaži käigus mõjutatakse jalgadel ja seljal kindlas järjekorras peamisi energiakanaleid ja akupuntuuripunkte, mis aitab leevendada väsimust, ärevust ja närvilisust; vaigistada valusid ja kroonilisi haigusi; alandada stressi ja depressiooni; kiirendada vigastustest taastumist; tugevdada immuunsüsteemi. Haavandite või värskete vigastuste korral qi-massaaž ei sobi, need peavad enne ära paranema.

Väike naine suure seljakotiga Kõrvemaal.

Olen teinud Karinaga ka loo Naine, neerud ja seks, mida siitsamast lugeda saad. Karina praeguste tegemiste kohta leiad värsket infot Karina kodulehelt
Qi-teraapiad. Qi-massaaži teeb ta ka Tervise Alkeemias. Karina Instagramis.

Kõik fotod on võetud Karina Facebooki lehelt. Suure osa neist on pildistanud Peeter Laurits.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s