luues vaikust keset kaost

Ta joonistab, luuletab, zen-tangeldab, juhendab trenne, kirjutab raamatuid ning julgustab oma elu loovaks looma: “Me kõik sünnime siia maailma oma annetega.” Loo lõpus jagab end naljatamisi igikestva õppimise narkomaaniks kutsuv naine selleks ka nelja lihtsat nippi.

 

Enne JAANA OJAKÄÄR-KITSINGUGA (35) loo tegemist ma teda ei tundnud. Teadsin temast küll, aga me polnud kohtunud. Ja seal ma olin, Pirita vaiksel kõrvaltänaval, Jaana vanaisakodus, mis mulle kuidagi nii tuttav tundus. Muidugi! Olin aastaid tagasi sellessamas majas käinud külas Jaana vanaisal Valter Ojakäärul. Mu lugu kohtumisest tolle maja, Jaana ja tema kolme koolieelikuga ilmus ajakirja Tervis Pluss 2021. aasta aprillinumbris.

Värvipliiatseid ta armastab. Ja vesivärve. Ja heledavärvilisi rõivaid.

Laual ootavad mahlased mustsõstramuffinid, mille Jaana hommikul küpsetanud on. Seitsmene Mattias Thor ja neljane Markus Theo müttavad õues, kaheaastane pesamuna Joanna Thele tudib vanaema Inge hoole all. Jaana on teadmistejanune loojahing. “Mul on nii suur vajadus olla kasvamises, areneda, uut juurde õppida ja luua, et ma ei saa panna seda kirge pausile ja pühendada kümme aastat üksnes laste kasvatamisele,” naerab ta.

“Kui miski tahab sündida, olgu see pilt või raamat või veel midagi, siis on seda tungi võimatu alla suruda. Tegelikult voolavad siis asjad kergusega, sest on su sees nii küpseks saanud.”

Ka ta ise on voolamises. Mõjub niimoodi. On õppinud laste möllamise ja kilkamise keskel lugema raamatuid, joonistama või kirjutama. Looma iseendas vaikust keset kaost.


IGA ASJA JAOKS ON OMA AEG
Kümme aastat Youtube’i videote järgi Hiina iidset tervisevõimlemist qigong’i harrastanud naine tegi mullu teoks oma kauase unistuse saada qigong’i õpetajaks. Sobiva mentori oli Jaana enda jaoks ära tunnetatud ammu. See oli Lee Holden USA-st, kelle veebikursuse ta eelmisel sügisel lõpetas.

“Mulle sobib Lee vaib ja traditsioonilist liini järgiva Hiina qigongi’ga võrreldes kaasaegsem lähenemine. Ise on ta õppinud küll Hiina gurude juures, ent võtab asja tšillimalt. Mitte lihvides samu harjutusi täiuseni, vaid neid hoopis erinevateks seeriateks kokku kombineerides. Lihtsad harjutused lääne inimese jaoks, kel vähe aega: olgu see veerandtunnine kevadine hommikuvõimlemine, 10-minutiline energiakokteil või mõni seeria ärevuse ja stressi maandamiseks. Selline raamides mitte kinni olemine ja uute seoste loomine on väga minulik. Et oleks vabadust ja voolamist,” jutustab Jaana.

Kui sertifitseeritud shindo õetajaid nagu Jaana on Eestis omajagu, siis Holden-qigong’i õpetaja on ta Eestis ainuke. Aastane koolitus oli põhjalik: 16 moodulit, trobikond eksameid ja teste, zoomi-loengud ja videopraktikad.

Enesejõustamine shindo, päikese ja teiste looduse stiihiatega.

Et mis see õige aeg siia puutub? Praeguste Covidi-piirangute tõttu Jaana trenne anda ei saa. Ise qigong’itab ja shindotab mõned korrad nädalas muidugi, et keha ja meel tasakaalus hoida. Hinge hiilinud ärevus, et mis saab ja kuidas edasi, on asendunud sisemise rahuga, kui ta mõttest nui või neljaks trenne teha lahti laskis.

Et ju siis pole praegu õige aeg. Mitte et sa vale asja teed, vaid ju on aeg õige millekski muuks. “Kui asjad ei lähe mõnikord nii nagu tahaks, ei tähenda see, et sa õigel teel ei ole,” mõtiskleb ta.

“Minul on praegu aeg mitte väljapoole elamiseks, vaid sissepoole vaatamiseks, enese laadimiseks. Aga sellest arusaamiseks on hea, kui sul on olemas usaldusväärne ja tark inimene, kes näeb elu suuremat pilti.” Tema targaks teejuhiks on juba aastaid Thule Lee Pärnumaalt Leesoja talust, keda ka Leesoja Nõiana teatakse.


ÄREVUSHÄIRE JA PAANIKAHOOD
Enesearenguteed hakkas Jaana käima üle kümne aasta tagasi pärast lahkuminekut oma elukaaslasest, kellega oli 16-aastaselt kokku saanud ja kasvanud. See oli väga valus. Tallinna ülikoolis andragoogikat õppides oli ta teinud jutti nii bakalaureuse kui magistri, viimase cum laude. Tulnud ära töölt, kus oli küll tunnustatud, ent mis oli tema jaoks ennast ammendanud, ning sattunud ametisse, kus oli vaja hakata end nullist üles töötama ja tõestama, saatjaks pingeline keskkond. Vanavanematel, kelle majas ta elas – sellessamas, mille köögis me teed jõime ja muffineid mugisime, oli abi vaja. Ning vaibumatu igatsus suhte ja pereelu järele ei andnud asu. Kõik see sattus ühele ajale. Et mitte koost pudeneda, hakkas südi naine lahendust otsima.

Jaana aasta 2022 lõpus.

Läks Holistika instituuti aastasele holistilise treeningu kursusele. Edasi tulid vabastav hingamine, shindo juhendaja koolitus, kundalini jooga algajate kursus, erinevad teraapiad ja terapeudid… Ent miski ei aidanud. Ärevushäire ja paanikahood hakkasid end tunda andma juba füüsiliselt. Kolm põrguaastat, nagu Jaana neid kutsub, tähendasid elu elamist sõna otseses mõttes läbi udu, pidevat äraminestamise ja ärasuremise kartust ning hirmu, et tal on ajukasvaja.

Päris augus olles jõudiski naine Thule Lee juurde, kes rahustas, et füüsilise tervisega on Jaanal kõik korras, aga vaat eneseväärtustamine ja enesehinnang on vaiba alla pühitud. Pisitasa hakkasid ärevushäire ja paanikahood järele andma ning hingehaavad tervenema. 2012. aasta lõppu ennustas Leesoja perenaine Jaanale häid märke kohtumiseks tulevase abikaasaga.


MÕISTATUSLIKUD KOKKUSATTUMUSED
Nõnda aastavahetusel juhtuski. “Me saime Amori noolega kohe pihta, ja mitte ülekantud tähenduses,” itsitab mu vastas istuv sügavpruunisilmne naine. Koos sõpradega vaadati Linnahalli katusel ilutulestikku, kui üks valesti lendu lastud rakett tabas Jaana reit niisuguse lopsuga, et tal sellele kohale kivikõva muhk ilmus. Dimitri sai löögi täpselt samasse kohta, ent teda päästis hullemast taskus olnud pangakaart, mis obaduse peale pooleks murdus.

Vennad Markus Theo ja Mattias Thor, isa Dimitri, ema Jaana ja pesamuna Joanna Thele. Jõulud 2022.

Paar kuud hiljem jäi Jaana lapseootele. Kolm kuud enne sünnitust lõi neil kodus öösel korstnasse välk sellise kärgatusega, et tükk katust lendas naabriaeda, maja oli kottpime ja kärsahaisu täis. “No kui suur on tõenäosus, et välk ühte linnamajja sisse lööb? Või et kaks inimest ühe raketiga pihta saavad? Panime Mattias Thorile keskmise nime välgujumal Thori järgi. Nimi Mattias tuli pärast sündi, sest see lihtsalt on tema nimi. Markuse nimi tuli samuti näo järgi. Theo aga tähendab jumala poolt hoitud. Joanna Thele sai nime mu emapoolse vanaema keskmisest nimest Johannast inspireerituna ja Thele… see on lihtsalt nii lahe nimi,” kostab Jaana, kelle sõnul oli tütre leebe ja kerge sünnitus talle kui õnnistus. Mattias tuli ilmale vaakumiga, sest noorel emal oli ööpäevasest sünnitusest jaks täiesti otsas, Markus nägi ilmavalgust erakorralise keisrilõikega.

Mis Jaana enda nimesse puutub, siis seda tahtis isa Jaak – Eesti levi- ja džässmuusika grand old mani ja legendaarse helilooja Valter Ojakääru poeg. Papa Valteri muusikageeni loovuse mõttes Jaanal pole, ehkki ta on klaverit õppinud ja kooris laulnud. Tema kunstiannet toetas aga vanaisa küll igati. “Papa oli nii uhke mu üle ja saatis oma sõpradele, keda tal oli üle maailma, minu joonistatud pilte. Mul oli temaga üldse kuidagi eriliselt armastav ja soe side.” Papa Valteri enam kui viietuhande vinüüliga plaadikogu on nüüd muusikahuvilisest abikaasa Dimitri hoida ja hoolitseda.


ZEN-TANGELDAMISED JA KRITSELDAMISED
Joonistanud on Jaana nii kaua kui end mäletab. Lapsepõlvearmastusest on saanud tähtis osa ta elust. Ta ei joonista iga päev. Teeb seda siis, kui pilt tahab tulla. Veab paberile musta tindipliiatsiga kalligraafiliselt selged jooned ning katab pinna vesivärvide või tušiga.

3 soovi kuldkalale.

Ilusat emadepäeva.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaana julgustab joonistama. Korraldas eelmisel kevadel Facebookis Loovjoonistamise grupis loovjoonistamise kuu. Andis igaks päevaks ette teema, mille kohta inimesed siis oma loovusel end ilmutada lasksid ja seejärel oma pilte vaatamiseks üles panid. “Kui tuleb õigel ajal õige idee, saab asi nagu iseenesest elu sisse. Kaasategijaid oli nii palju. Üksi ja koos lastega. Mulle kirjutati, et see oli nagu päikesekiir päevas, mil kodus pidi istuma,” rõõmustab kunstnikuhing.

Ta on välja mõelnud põnevaid töötubasid, kus kombineeris kokku qigong’i harjutused, meditatsioonid ja joonistamise. Loovuse äratamise kursusel julgustab üle saama valge paberi foobiast, milleks tuleb alustuseks paberile lihtsalt niisama kritseldada või värviplekkidest kõikvõimalikke tegelasi otsida. Zen-tangeldades ehk zen-joonistades (ingl zentagle) pole jaga oonistamisoskust üldse vaja, sest selles peab kas ruudu, ringi või mõne muu kujundi sisse vedama jooni ning täitma tekkinud pinnad erinevate mustritega. Kokku saab lustakas tipi-täpi-jutiline pilt. Kritseldamispäevikut pidades sodid aga paberile vaba käega mis iganes su seest hetkel tulla tahab.

“Paljudel on kunstiõpetuse tunnist jäänud sisse halb kogemus. Mõni on end lausa mitmekümneks aastaks lukku pannud.

Ma julgustan unustama ära selle “ma ei oska joonistada” ja päästma too peidetud kunstnik endast valla. Loovjoonistades teed sa hingekunsti, avad end ja lood midagi ainulaadset, mida maailmas veel olemas pole,” jutustab ta.


JULGUS ELADA ISEENDANA
Too Holistika instituudi kursus, millest ülal juttu, oli tšakrate kaupa jagatud mooduliteks. Kurgutšakra omas, mida viis läbi üks Soome šamaan, oli vaja kirjutada kas luuletus või laul. “Ma polnud kunagi varem luuletanud… ja siis korraga läks mul see kanal lahti,” on Jaana siiani hämmingus. “Mitu kuud järjest muudkui luuletasin.”

Mõnel on tuul, temal aga enda kirjutatud raamatud peas.

Osa neist pikkadest riimis mõtisklustest leidis tee ka Jaana esimesse, 2016. aastal ilmunud raamatusse “Loova elu teejuht”, milles on harjutusi enesejõustamiseks, loovuse avastamiseks, treenimiseks ning mille ta kirjutas valmis pooleteise kuuga. “Ootasin siis Markust, Mattias oli kahene, aga see raamat tahtis nii tulla. Tegin suure tabeli, panin peatükid paika ning iga vaba hetk kirjutasin. Aga ma olin kogunud materjali selle jaoks ka juba viis aastat. Kui oled loomisekanalis ja lugu su sees valmis, siis sa lihtsalt vormistad selle ära,” vastab Jaana mu küsiva pilgu peale.

Aasta hiljem tuli välja “Naiseliku väe kalender”, kuhu Jaana pildid joonistas ja igaks kuuks inspireeriva sõnumi kirjutas. Samal aastal nägi ilmavalgust ka tema esimene lasteraamat – “Minu armas südameloom”, kus peotäis lihtsaid harjutusi, mis õpetavad märkama enda ümber head, kuulama oma südant ning austama ennast ja teisi.

“Eks see vajadus raamatute kirjutamiseks tuleb ikka elust enesest. Laste loovuse teema hakkas mind huvitama seepärast, et endal ju lapsed ja nende keskel olles saadki inspiratsiooni,” mõtiskleb ta. Juba aasta pärast ilmus “Pai lapse loovusele”, kus harjutusi lastejoogast tantsuni ning nippe meisterdamiseks, improviseerimiseks ja meelerahu leidmiseks. Oma viimase, mullu ilmunud “Jooga-Mõmmi lõdvestusharjutused lastele” kirjutas Jaana Joannat oodates. Paar raamatumõtet, üks suurtele ja teine väikstele, on peas küpsemas, aga neist ta veel rääkida ei taha.

Seegi, et loovus on Jaana tuum, sai kinnitust tolsamal Holistika instituudi kursusel. Mida loovus sinu jaoks tähendab? “Oma isikupära väljendamist.

Me kõik sünnime siia maailma oma annetega, mis iganes need kellelgi on. Loovus on julgus elada iseendana ning luua ja väljendada end oma andeid kuulda võttes.”

Jaana esmakohting õlivärvidega.

Ja järgmine kohting.

 

 

 

 

 

 

 

 JAANA NELI SAMMU LOOVAKS ELUKS

1. OLE JULGELT ISIKUPÄRANE! Me tuleme siia ellu realiseerima oma andeid ja potentsiaali. Selliste oskuste-teadmiste-huvide-annete kombinatsiooni nagu sul, ei ole kellelgi teisel. Olgem uhked oma erilisuse ja omapära üle. Pole vaja end kellegagi võrrelda, kellegi moodi olla. Sa õitsed oma elus kõige säravamalt, kui oled uhkusega sina ise ja keskendud endas parima avaldamisele ja kasvatamisele.

2. VALI KERGUS! Langetades otsuseid oma südant kuulates kulgeme eluteel suurema rõõmu ja voolamisega. Kui seisad valikute ees, tee järgnev harjutus. Keskendu ühele valikule ja hinga mõned korrad sügavalt. Kujutle end seda valikut langetamas ja märka tunnet oma rindkere piirkonnas: kas tunned raskus- või kergustunnet? Tee sama kujutlus läbi ka teiste valikutega ning märka, kas uus valik loob kergust või raskust. Langeta see valik, mis sinus kõige helgema ja kergema tunde tekitab.

3. LOO OMA ELLU ROHKEM RÕÕMU! Elurõõm kipub tihti rutiini ja kohustuste varju jääma. Loo oma ellu teadlikult rohkem rõõmu. Hiina meditsiini järgi on elurõõm seotud tuleenergiaga ja organitest südamega. Rõõmu leidmiseks luba oma ellu rohkem spontaansust, märka ilu enda ümber ja võta vastu naudinguid, jaga komplimente (tee neid ka iseendale), tantsi, loo võimalusi naermiseks (vaata komöödiaid, stand-up etendusi), otsi inspiratsiooni enda ümbert, suhtle ja väljenda end vabalt. Võid ka oma riietusse lisada tuleelemendi värviga (punaseid, lillasid, erkroosasid, oranže) aksessuaare, nautida küünlavalgust ja prõksuvat kaminat ning kostitada end vürtsikamate roogadega.

4. ON NAGU ON! See on mantra, mida tasub endale meelde tuletada situatsioonides, kus hetkel midagi omalt poolt muuta ei saa. Ära lase end oluliselt mõjutada välismaailmas toimuvast tormist, loo rahu oma sisemaailmas. Kõik möödub, kõik muutub, praegu on nii. Aktsepteerides olevikku, saad oma energia suunata võitlemise asemel uue loomisse. Visualiseeri ja unista, tee plaane ja sea eesmärke, mille suunas vaikselt sammuda ja oma unistuste elu luua.

Jaana tegemiste kohta vaata tema kodulehti Loovuskohvik ja Loovlaps.

.

 

Fotod: plliatsid ja raamatud peas – Triin Maasik, teised Jaana Facebooki lehelt.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s