☼imedest puudutatud Kleer Maibaum-Vihmar

x kleer vSopran tütarlastekooris Ellerhein, tubli teismeline, Tartu Ülikooli eesti keele ja kirjanduse tudeng, lapsehoidja Saksamaal, näitleja, hingamisõpetaja, sünniterapeut, abikaasa ning 7-aastase Luise Mathilde, 3-aastase Paul Samueli ja suvel sündiva tüdrukutirtsu ema. Kõik see mahub Kleeri sisse. Imeline, kas pole?

Lugu Kleerist oli mu esimene kaanelugu. Ajakirjade maailmas peetakse kaanelugu kõige tähtsamaks kirjutiseks, sest see räägib ajakirja kaanepildil oleva inimese loo. Muidugi oli mul sees värin, et kas suudan luua inimesega, keda elus esimest korda näen, niisuguse omavahelise klapi, et ta on nõus endast rääkima rohkem kui vaid CV versiooni… Lugu ilmus ajakirjas Üks 2009. aastal. Kleeriga kallistame ja ajame kohtudes juttu tänaseni.


HINGAMISE IME

Kleer enda ja oma pereliikmete ühisnäitusel Pärnu haiglas 2014 suvel. Näituse nime “Minu vägi on turvaline! Minu looming on süütu ja teretulnud! Mul on õigus olla siin kogemas oma suurepärasust!” soovitab Kleer öelda 10 korda 40 päeva jooksul ja vaadata siis, mis juhtub!

Kleer enda ja oma pereliikmete ühisnäitusel Pärnu haiglas 2014 suvel. Näituse nime “Minu vägi on turvaline! Minu looming on süütu ja teretulnud! Mul on õigus olla siin kogemas oma suurepärasust!” soovitab Kleer öelda 10 korda 40 päeva jooksul ja vaadata siis, mis juhtub!

“Mul tuli ikka hästi palju aastate jooksul tagasi hoitud emotsiooni välja. Mäletan, et lihtsalt nutsin ja nutsin,” meenutab Kleer nüüd, viis aastat hiljem, oma esimest vabastava hingamise kogemust. “Aga pärast oli tohutult kerge tunne. Teadsin, et see on asi, mida tahan küll veel ja veel teha.” Ju siis oli naise sõnul tema jaoks õige aeg. Ehkki ka õde oli Kleerile rääkinud vabastavast hingamisest, sai utsitajaks hoopis üks pealtnäha tavaline bussisõit joogalaagrisse. “Mu kõrval istunud inimene rääkis sellest nii vaimustunult. Võib-olla ma polekski läinud, aga ta helistas ja küsis, kas ma ikka tulen ja lähme koos ja… See oli jube toetav.”

Täna teeb Kleer hingamist pea iga päev. “Sest see on mulle vajalik. See on midagi, mis seestpoolt lahti raputab, energia liikuma paneb, end vabaks laskma õpetab. Hingan, et kuulata, mis mu kehas toimub ja küsida, mida ma just praegu tahan.” Vabastav hingamine aitab lõdvestuda ja lahti saada pingetest, õpetab tabama intuitsiooni ja tarkust enda sees ning leidma teadvuse sügavamatest kihtidest üles otsused, mis takistavad meil kogeda armastust, toetust ja küllust.

Kleer soovitab igaühel tegeleda mõne vaimse praktikaga, sest kui lasta end välisel maailmal palju mõjutada – mida me paraku teeme – on pärast ennast väga raske üles leida. Tunduvalt lihtsam on end iga päev “vormis hoida”. Ise järgib ta Binnie A. Dansby välja töötatud teadliku hingamise meetodit, mille süsteemsus ja aastate kogemusega settinud põhimõtted sobivad naise põhjalikkuse ning sellega, et “kui mind midagi väga huvitab, tahan asja kohta kõike teada.” Vähetähtis pole seegi, et Binnie rühmas tundis Kleer end kohe kodus.

Hingamine toimub suu kaudu, katkestuseta, sujuvalt ja sügavalt rinna ülaossa, seanss kestab poolest tunnist tunnini ning kaasa peab hingama ka terapeut. Muul moel polegi Kleeri ütlust mööda võimalik protsessist osa võtta ja oma energiat liikumas hoida, sest hingamine ühendab ju kõiki selles osalejaid. Kui teraapiasse tulnul ja terapeudil on olemas ka taotlus – soov, palve, eesmärk – on veelgi suurepärasem.

“Taotlus võiks olla kõigel, mida me teeme, sest energia pluss mõte loovad tulemuse.

Kui energiale, mida me hingamise käigus liikuma laseme, lisada positiivne mõte, siis see mõte ärkab ning sa lähed ja viid ta ellu,” kuulutab kolmeaastase staažiga ja kohe-kohe diplomiga tunnustatud hingamisterapeut.

Kliente hakkas ta vastu võtma kohe, kui terapeudiõppesse läks. “Mõned neist on jäänud siiani. Helistavad mingi aja pärast, et kuule, jälle oleks abi vaja. Eks esimesed ole ka hästi südamelähedased, sest ega see teiste toetamine alguses nii lihtne olegi. Väikeses rühmas teeme hingamist teist aastat, aga alustada oleks hea üks-ühele, sest siis on rohkem aega jälgida teraapiasse tulnu hingamist ja selle käigus vallanduvaid protsesse.”

Kleer oma lastega 2012 august. foto: Kalev Lilleorg, Naisteleht. internet.

Kleer oma põnnide Ada Ida, Luise Mathilde ja Paul Samueliga 2012 augustil. foto: Kalev Lilleorg, Naisteleht. internet.


SÜNNITERVENDAMISE IME

Minu pärimise peale, mis on endises, see tähendab teadliku hingamise eelses ja praeguses Kleeris teistmoodi, pahvatab ta: “Nüüd võin juba öelda, et ei olegi väga midagi.” Pärast väikest mõtiskelu aga teatab tuliselt: “Enesearmastuse puudumine endises Kleeris. Ja see on otseselt seotud sünniga. Sünd on elu suurim sündmus – sa sünnid kehasse. Muidugi on tähtis ka see, mis toimub emaüsas, aga seal olles tead, et oled kaitstud, soojas, toidetud. See aga, kuidas sind vastu võetakse, on põhjapanev. Mis asendis pidid meie emad sünnitama! Haiglas polnud nende jaoks ühtegi turvalist inimest. Sulle aga ei antud toibumiseks üldse aega. Nabanöör katki, kohe esimene hingetõmme, otsemaid ereda valguse kätte, sest kellegi asi polnud, et üheksa kuud olid sa olnud pimeduses, siis need laksud, et sa nutma hakkaksid, see hõõrumine ja pesemine. Tagatipuks tassiti sind veel ema juurest minema, ehkki see oli ainus keha, millest sa midagi üldse teadsid. Ja seal sa siis olid üksi… See kõik oli julm ja kohutavalt valus. Mis mõtted saavad niisugusest kohtlemisest sündida? Et siin kehas on paha olla, et see maailm on üks ohtlik paik, kus peab ise hakkama saama, et ma tegin oma tulemisega midagi väga valesti ja olen süüdi.”

Vabastava hingamisega saab neid negatiivseid ja ennast piiravaid otsuseid, mis me sünni ajal saadud kogemuste põhjal vastu võtsime, nagu ka neid negatiivseid mõtteid, mis meis sügaval peidus on ja mille olemasolust enamus meist teadlikki pole, tervendada. “Binnie meetodi puhul hingatakse üles rinnaossa, sinna, kus tegime oma esimese hingetõmbe. See aitab valla päästa mälestused, tajud, pildid, mis meiega sünni ajal toimus. Tunneme ära Tõe. Ja see, kui saad Tõest puudutatud, on väga võimas tunne. Kui hingata õigesti, on võimalik oma sünd uuesti läbi elada ning tervendada pingete teadvustamisega seda, mis meid siis traumeeris,” selgitab Kleer. 


ARMASTUSE IME

Miks me siia maailma sünnime? Ikka selleks, et jagada armastust. Kleer tahaks kogu hingest kõigile hõigata, et

armastus on see, kui lased kõik oma energiad vabaks, väljendad ennast täiesti ausalt, ütled mida tahad.

“Sünnist saadik on meid aga pandud tundma ja uskuma, et armastus on see, kui mõtled eelkõige teiste peale. Me anname ennast ära – lastele, perele, lähedastele, tööle ega kuule ennast enam üldse. Kohustus ainult teiste peale mõelda on meisse nii sisse juurdunud. Miks me seda teeme? Sest tahame armastada, see aga on ainus viis, kuidas me seda teha oskame. See enese eitamine võiks ükskord ometi ära lõppeda,” õhkab ta südamest.

Armastust teistele jagab Kleer mitte ainult iseenda kuulamise ja jaatamise kaudu, vaid ka reikit – Jaapanist maailma jõudnud kätega tervendamise kunsti – vahendades, just oma kahele põnnile. “Panen lastele ikka käed peale. Seegi on armastuse energia. Ent ma olen seda meelt, et reikipühitsuse saanuna või mitte, kui tead, et sinu jagatud armastus tervendab, siis ta seda ka teeb.” 

Kleer pesamuna Ada Idaga seriaalis “Kodu keset linna”. foto: internet.

Kleer pesamuna Ada Idaga seriaalis “Kodu keset linna”. foto: internet.


KEHA IME

“Sa oled vabastava hingamisega tegelenud juba mõnda aega, oled sa nüüd täiesti puhas?” – “Hm, ma ei usu. Midagi tuleb ikka välja. Teiseks oleme me kõik omavahel ühendatud, me ei ole üksi. Paljud kaebasid Gruusia sõja ajal erinevaid hädasid. Kes jäi haigeks, kes ei saanud magada, kellel oli midagi muud… Võime ju öelda, et mis meil sest, see on kaugel Gruusias… aga meie kehad reageerivad. Minu jaoks saab siiski enamus asju alguse mõttepuhtusest.”

Mis aga kehasse puutub, siis on Kleer veendunud, et keha tuleks toime ka igasuguste jubedate haigustega, kui poleks nii ära solgitud. Ise pole ta puhastavaid paaste kavatsustest hoolimata pidanud. “Ikka olen olnud kas rase või imetanud.” Enne praegust lastki käis paastusoov peast läbi, ent sinna see jäigi. “Tegelikult on need ju mõistusega öeldud mõtted. Olin terve suve endaga ja inglitega hästi palju tööd teinud, nii et arvan, et mu keha oli uue elu vastuvõtmiseks puhas.”

Punast liha Kleer ei taha, rämpstoitu süüa ei saa, sest sees hakkab keerama, alkoholi pole ta joonud aastaid. Selleks puudub ka igasugune vajadus. Purjusolemisest kujuteldavat ekstaasi ja rõõmu võib ta teadliku hingamisega tunda iga päev. Ilma pohmelli põdemata. Suitsugi ei tee ta enam ammu. Ka magusaisu haihtus suurel koogi- ja kohvisõbral seekord esimeseks neljaks raseduskuuks täiesti. “Magus on tõesti midagi, mida pole üldse vaja. Kui mul vahest mõte tumedast šokolaadist siiski tuleb, lähen küll kohe põlema. See isu on tagasi. Ja las ta olla.”

Sünteetilisi ravimeid ei tarvita kunagise tabletineelaja pere juba mõnda aega. “Homöopaatiliste ravimite toetust võtan ikka jätkuvalt vastu.” Ja see “toetuse vastuvõtmine” kõlab tohutu armsalt. Poeg Pauliga pole Kleer arsti juures käinud, tütar Luise on küll vaktsineeritud, aga ema sõnul on homöopaatiaga võimalik keha õnneks sinna tulistatud mürkidest ära puhastada.

Ka liigutamisest peab ta lugu. Tegi kunagi usinasti joogat, enne praegust lapseootele jäämist igal hommikul Viit tiibetlast. Ja kui keha peaks praegu venitamist tahtma, on Kleeril selle tarvis harjutused omast käest võtta – käis ta ju Pauli ajal rasedate joogas ja oskab oma keha kuulata. 


INGLITE IME

Juhtus see, inglitega kohtumine, mõne aasta eest Käsmus olles. Sealse meremuuseumi peremehe kodus esimest korda inglikaarte nähes tundis Kleer lisaks üllatusele – “Kas tõesti on võimalik, et selline asi olemas on!?” – ka mingit kirjeldamatult erilist tunnet, mida tänini mäletab.

Oma inglitega ta ei räägi ega ka näe või kuule neid, ent tunneb ja tajub nende kohalolu. “Nad on niikuinii kogu aeg meie juures ja see on juba meie endi teha, kas me võtame nendega kontakti või ei. Kui aga olen seda teinud ja nende peale mõelnud, hakkab mul tohutult hea. Ja tean kohe, mida või keda selle eest tänada. Aja jooksul hakkad märkama seaduspärasust, millal nad ilmuvad. No näiteks siis, kui tulevad väga head mõtted. Õudselt tahaks küll öelda, et näe, haudusin need ise välja,” kihistab ta lõbusalt, “aga kõrgemad mõtted tulevad ikka kõrgemalt poolt.”

Kleer julgustab kõiki lubama endale näha “pildi taha”, sest kui sead endale piirid, et minuga juhtuvad vaid need ja need asjad, mitte aga midagi muud, siis ei annagi sa heale energiale võimalust endale külla tulla. “Aga inimeste võimed on ju tegelikult piiritud!” Nagu ta enda omadki… 


SÜNNI IME

Luise Mathilde tuli ilmale keisrilõikega, sest sünnitustegevus ei hakanud pihta. “See oli nii jube kogemus, et sa ei taha sellele, kes su kõhus on, iialgi midagi sarnast. Aga kuna mul on olnud ka teistsugune sünnitus, siis olen mingi osa sellest karmist katsumusest oma tütre jaoks ära tervendanud. Vähemalt on tal info, et ka teisiti on võimalik.”

Paul Samueli kandmise ajal tegeles Kleer juba hingamisega ning nägi Binnie koolitusel, mida sünd tähendab. “Poja sünnitusel hingasime nii et seda nägu. Mees, toetaja ja mina. Emakakael, mis eelmine kord ei avanenud, avanes nüüd suurema vaevata. Kui tead, kuidas need asjad käivad, et avad endal kõigepealt kurgu, lõualuu… ning lõdvestud, siis see lihtsalt toimub kergemini.”

Aga saab veel paremini, on Kleer kindel. Seekord plaanib ta kutsuda sünnituse juurde endisest rohkem toetajaid ehk hingamisõdesid, nagu ta neid kutsub. Ja sünnitada kodus. “Kas teadliku hingamise toel valutult?” – “Tõenäoliselt on see võimalik. Binniel igatahes oli. Asi pole selles, kas valutult või mitte, sest valu pole muud, kui tagasihoitud energia, mingi hirm, midagi, millele ütled “ei”. Kui oled sellest teadlik, pole valu enam valu, vaid energia. Ja siin ongi vahe – võid selle kohta vabalt öelda ka ekstaas, sest oled iseendaga nii kontaktis, et suudad öelda valule “jah” ja selle siis lahti lasta.”

Kui tal poleks neid läbielamisi, ei saaks ta olla hea terapeut, on Kleer kindel. Keeruline oleks ju teisi mõista. Sellepärast ongi ta jätkuvalt tänulik kõikidele kogemustele. Olgu need kui piinarikkad, vaevalised ja rängad, ning lohutab end, et kuna ta tahab õpetada, siis ta peabki kogema. “Ikka öeldakse, et sa õpetad seda, mida sul endal kõige rohkem õppida on vaja.”

Hetkel on tema jaoks aga kõigest kõige tähtsam anda oma veel sündimata tütrele edasi tunnet, et ta on kaitstud, toetatud ja armastatud. “Ehkki sünnitamine on üks kõige loomulikumaid asju, väärib tulevane ema ikkagi igakülgset tuge, sest ainult siis saab ta saata enda sees olevale lapsele infot, et maailm on tulemiseks ja olemiseks turvaline paik. Laps aga saab sündides hakata kohe jagama seda, milleks ta siia tuleb,” mõtiskleb Kleer ning lisab südame valutades: “Oleks see nii, oleks maailm palju tervem!”

Vastupidiselt ühiskonnale, mis ei suuda paljus veel teadvustada, et

iga siia tulev uus hing on tähtis, kuna hakkab “oma mõtteid meie süsteemi kiirgama”,

on Kleeri abikaasa Ingomar oma ülima hoolivusega näidanud, kuidas tuleks tulevase ema eest hoolt kanda. Ja see on super!

Kui ta midagi veel tahaks, siis tähistada uue tulija sündi ühe suure rõõmupeoga, sest vastsündinuist peegelduv meeletu energia ja vibratsioon lihtsalt on pühitsemist väärt.

 *

Vaatan teda ja mõtlen – last ootav naine on tõepoolest tõeline madonna, sest kiirgab kõike seda, mis nii ürgselt püha on.

 *

KLEERI 11 TÄHTSAT ASJA
1) Jumal, Algallikas, Armastus.
2) Perekond.
3) Sünnitoetus. Kõik lapsed, kes sünnivad, väärivad imetlust, austust, teadlikku vastuvõttu.
4) Õpetaja.
5) Sõbrad. Neilt saan kõige tumedamatel hetkedel valgust.
6) Vesi. Välispidiselt ja seespidiselt. Puhastaja, tervendaja.
7) Ühenduse, üksolemise kogemus. Inglid, haldjad ja muud olendid vaimsest maailmast.
8) Lilled. Annavad kinnitust maailma täiuslikkusest.
9) Vaikus.
10) Hingamine. Sest hingamine on elu.
11) Keha. Meie ustavaim kaaslane ajas ja ruumis.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s