reiki – igal tasandil tervendaja

00-groupon-com-2Laman selili, riides, silmad kinni. Lasen end lõdvaks,
et energia mus voolata saaks ning usaldan seda, mis sündima hakkab. Tunnen magusat surinat, mõnes kohas kirvendust, mõnes ei tunne midagi. Luban kõigel minna… Mis mõttes? Tund aega ja möödas! Ja kus mina siis vahepeal käisin?

Reiki on Jaapanist pärit kätega tervendamise kunst. Universaalse eluenergia vahendamine, mis aitab tasakaalustada nii sind ennast kui teisi, nii elusolendeid kui olukordi, nii keha kui südant ja mõistust. Tõlkes tähendab reiki püha või vaimset, läbi kõige elava voolavat elujõu energiat. “Rei” – hing, mis väljendab vaimsust, pühadust, müstikat, “Ki” – energia, tunne, olek. Reikisüsteem koosneb viiest tahust, milleks on viis igapäevast põhimõtet, hingamistehnikad, kätega tervendamine, sümbolid ja mantrad ning õpetaja tehtud häälestus. Tõi selle kunsti inimestele Jaapanis privilegeeritud klassi ja samuraide klanni sündinud võitluskunstide meister, budist Usui Mikao 1920-ndate aastate alguses.

Ise olen ma käinud reiki I ja II astme kursusel 2008. ja 2009. aastal. Mõlemad Õpetaja Jaan Jäätsa juures, kes ongi minu jaoks Õpetaja suure algustähega. Sellist tarkust, mida ta endast läbi voolata laseb, sellist isetust, millega ta õpilasi enda külge ei klammerda, sellist toetust usaldada intuitsiooni ja kuulata rohkem oma südant kui pead, ei kohta tihti. Pealegi on reiki see, mis erinevalt nii mõnestki muust tehnikast, mida ma igasugu kursustel nuusutanud või õppinud, jääb minuga alatiseks. Sest ta on leebe, igal hetkel olemas ja seda on teha imelihtne:

• Häälesta end isetule meeleseisundile.
• Tõsta kokkupandud pihud südame ette gassho asendisse.
• Armastuse seisundis tee taotlus: ma vahendan reikit osapoolte kõrgeimaks hüvanguks sinna, kuhu hetkel kõige rohkem vaja.
Luba reikil voolata, usaldades universumi piirideta tarkust.
Lõpetuseks tee taas gassho.

Mu lugu reikist reikiterapeudi ja -õpetaja KREET ROSIN-PINDMAAGA ilmus ajakirja Tervis Pluss 2017. aasta jaanuarinumbris.

foto: groupon.com

Reikiseanss tervendab, see tähendab liidab su taas tervikuks.


OHUTU MORSIKÕRS
Kas reiki on ohutu? “Kas eluenergia saab olla ohtlik?” küsib Kreet vastu. “Sellega ei ole võimalik kahju teha, sest iga inimene võtab reikit vastu täpselt nii palju, kui tal vaja ja ta selleks valmis on. Mina ei saa seda inimese, ka iseenda sisse vägisi toppida. Ma olen reikit vahendades lihtsalt morsikõrs, läbi mille voolab tervendav energia. Mitte minu, vaid universumi oma. Ka ei saa ma seda oma suva järgi suunata, sest mina ju ei tea, mida inimene hetkel kõige rohkem vajab. Inimene enamasti ise ka ei tea.”

Reikit vahendatakse isetus meeleseisundis osapoolte kõrgemaks hüvanguks ehk seda tehes ei klammerduta ego etteöeldud tulemusse a la mu laps peab eksamil viie, mees norskamisest lahti või mina selle töökoha saama. “Esikoht olümpiaadil ei pruugi olla lapse kõrgemaks hüvanguks,” ütleb Kreet ning hoiatab: “Kui reikitamine ei toimu isetus meeleseisundis, ei vahenda sa tegelikult mitte universaalset eluenergiat, vaid iseenda oma ja võid sellega endale kahju teha.”

Sestap ei saagi reikiterapeut garanteerida kindlat tulemust, ent tervenemine toimub igal juhul. Ligi kümme aastat tagasi, kui ta oli end ise umbes aasta jagu iga päev reikitanud, pani Kreet hommikul nagu tavaliselt prillid ette – neid oli ta kandnud lapsest saati – ja tundis, et midagi on valesti. Ta nägi ilma prillideta paremini! Reiki oli oma korrastava energiaga jõudnud silmadeni, ehkki naine polnud neile üldse keskendunud. Prille ei kanna ta tänini.

Puhastumisreaktsioonideks tuleks vaim siiski valmis panna. Füüsiline puhastumine võib kaasa tuua palaviku, köha, pea- ja kurguvalu, põletike ägenemise, kõhukinnisuse või -lahtisuse, mis on toksiinide vabanemise loomulikud nähud. Emotsionaalne ja mentaalne puhastumine võivad kergitada üles peidetud viha, kurbuse, hirmu, ennast ja teisi süüdistavad või muud negatiivsed tunded. Vaimne puhastumine aga panna proovile su uskumused ja väärtushinnangud.

foto: Aivar Kullamaa.

Kreet hoiab käsi pea, siis näo kohal ja liigub pikkamööda allapoole.


SISETUNDEGA KOHTUMINE
Reiki ja Kreet kohtusid pea kümme aastat tagasi, kui naine oma viimast võsukest ootas. “Mõnigi kord juhtub, et vaimse enesearengu kursustele jõutakse õnnistatud olekus. See aeg muudab kuidagi tundlikumaks, veel sündimata elu justkui juhib sind,” mõtiskleb kolme lapse ema, mööndes samas, et vanemate laste, 21-aastase poja ja 16-aastase tütrega ta end nõnda, nagu 9-aastast poega oodates ei tundnud. “Siis, jah, lihtsalt tuli teadmine, et peaksin minema reikikursusele, ehkki ma polnud selle kohta ridagi lugenud. No võibolla sõna olin kuulnud.”

Internetis otsides valis ta sisetunde järgi pakutud õpetajate seast välja väliseestlanna Linde Toompuu, kelle kursustel tegi läbi nii esimese kui teise astme, parktiseeris iga päev, sest “mul on komme, et kui miski tundub õige, hakkan seda kohe kasutama. Kuna ma aga nii mõnelegi küsimusele vastust ei saanud, otsustasin vahetada õpetajat ning leidsin, taas sisetunde järgi, Jaan Jäätsa. Tema juures tegin ma läbi kõik kolm astet.”

Reiki esimene aste Shoden õpetab tervendama käed keha peal või kohal, teine aste Okuden kaugtrevendama ehk vahendama reikit vahemaa tagant inimest nägemata
/veerand tundi kaugreikit vastab ühele tunnile käed-peal reikile/ ning kolmas, meistriaste Shinpiden annab õiguse hakata reikit õpetama.

foto: Jaan Jäätsa Facebooki lehelt.

Mu Õpetaja Jaan Jäätsa järgmine reiki I astme kursus toimub Tartus 18.–19. märtsil ja Tallinnas 25.–26. märtsil.


KIRGAS KALEIDOSKOOP
“Reikiga hakkab kõik, mida sa teed, minema sujuvamalt. Takistustest ja väljakutsetest pole pääsu, need jäävad elu lõpuni saatma ka iseenda arengu ja vaimsete teemadega tegelejaid, ent nendega on kergem toime tulla,” kinnitab mitmete erinevate teraapiakursuste lõpetanu.

Reiki rahustab meelt ja alandab stressi, kasvatab oskust iseennast armastada ja väärtustada, aitab vabaneda vanadest käitumismustritest, harmoniseerib suhteid. Viimast teeb ta nii, et see, mis määratud kokku jääma, jääb seda kindlamalt. See, mis osapoolte kõrgemat hüvangut ei teeni, läheb lõhki, ent taldrikuid lõhkumata ja süüdistuskõnesid pidamata.

Tervisehädade puhul toimetab reiki nii sümptomite kui põhjustega, nii krooniliste kui ägedate haigustega, võib vaigistada valu ja lahustada energiablokeeringuid, mis takistavad organismi loomulikku tervenemist. Immuunsüsteem tugevneb, mälu paraneb, hakkad ilma igasuguse sunduseta tegema keha jaoks tervislikumaid toitumisvalikuid.

Ning et loogikaga seotud vasak ja loomingulisusega seotud parem ajupoolkera asuvad sõbralikumale koostööle, paraneb ka intuitsioon ja välja võib pääseda seni peidus olnud loomingulisus. Kreet, kes õppis Tallinna tehnikaülikoolis naudinguga kõrgemat matemaatikat ning on lõpetanud ärijuhtimise, kirjutab praegu oma kümnendat raamatut ja mängib enda meisterdatud harfil oma lugusid.

“Reiki on mu igapäevaelu lahutamatu osa. Hommikul ärgates vahendan reikit ette kogu päevale. Panen reiki voolama lastele hommikuputru keetes, leiba küpsetades, autosse istudes, enne teraapiaseanssi, joogatamist või oma praegust lemmikut qigongi. Ma jään ka õhtul magama reikitades. Panen vasaku käe südamekeskusele, parema harakeskusele naba all ning ärkan mõnikord hommikul üles samas asendis.” Seda rääkides tõusevad Kreedal käed iseenesest südame kohale peopesad vastamisi gasshosse, palveasendisse, millega algab ja lõpeb iga reiki vahendamine.

00-eightoaks-ie

Usui Mikao ja sõna “rei-ki” hieroglüüfid.


VIIS IGAPÄEVAST PÕHIMÕTET
Usui Mikao on soovitanud korrata seda viisikut igal hommikul ja õhtul, gassho asendis, oma südames ja valjusti välja öeldes keha ja hinge täiustamiseks. See on salajane meetod õnne külgetõmbamiseks, spirituaalne ravim kõigi haiguste vastu.

Just täna…
…ma ei ägestu.
…ma ei muretse.
…olen tagasihoidlik.
…teen oma tööd ausalt.
…olen kaastundlik enda ja teiste vastu.

… ma ei ägestu ei tähenda, et sa ärrituse endas maha surud, vaid et sa otsid vastust küsimusele, miks sa ärritud, et sa teed endaga vähem ägestumise nimel tööd. Ma ise kordan neid viit põhimõtet hommikul pärast ärkamist, silmad kinni voodisoojuses lamades. Hoian käsi gasshos ja ütlen mõtte või tundega, nii kuhu energia sel päeval paremini liigub, aga kindlasti mitte automaatselt vuristades. Esimesel kahel olen eitused asendanud jaatustega ehk siis ütlen: Just täna olen ma rahulik, Just täna usaldan ma universumit ja elu loomulikku kulgu. Ülejäänud kolme kordan sellistena nagu Usui need andis. Õhtul enne voodissepugemist aga teen reiki kuivkümblust, millest juttu allpool.

Kreet on algset sõnastust kohandanud veelgi.
1 Vähemalt täna võtan kõik oma kogemused vastu rahulikult ja tänulikult. “Iga asi on millekski hea ja sellepärast olen ma kogu aeg tänulik. Aitäh! Aitäh! Aitäh!”
2 Vähemalt täna usaldan elu loomulikku kulgu. “Ja sellega välistan ka muretsemise.”
3 Vähemalt täna tunnetan ja väljendan alandlikkust ja tänulikkust. “Alandlikkus ei tähenda enda allasurumist, vaid seda, et sa ei tee kedagi endast vähemaks ega ka ülemaks, et sa ei vehi oma egoga stiilis mina tean, kuidas asjad peavad käima.”
4 Vähemalt täna olen aus kõiges, mida ma teen, mõtlen, ütlen, valin. “Oled sa enda vastu aus? On sul südames hea tunne, kui mõtled oma kodule, tööle? Kui valid, kellega suhelda, mida süüa, selga panna, kuhu minna?”
5 Vähemalt täna austan oma vanemaid, õpetajaid, kõiki inimesi. “Õpetajate all pean ma esmajärjekorras silmas inimesi, kes sinus kõige kehvemaid tundeid üles kergitavad. Nemad on su suurimad õpetajad, sest toovad sulle nina alla selle, millega sul on vaja tegelda. Need, kes armastavad sind kõige enam, on võtnud rolle, millega riskivad su viha ja põlguse alla sattuda ning su armastusest ilma jääda. Teisi süüdistades veeretad sa vastutuse enda õlgadelt ja annad sellega ära ka oma väe. Mõistagi on õpetajateks ka need, kes sind oma tegemiste-olemistega enesearengule innustavad.” 

diariodeumreikiano.com.br

Gassho asend – kokkupandud pihud südame ees.


REIKI KUIVKÜMBLEMINE EHK PÜHKIMINE
1
Seisa lõdvestunult, tee gassho.
2 Hinga sisse, pane parem käsi vasakule õlale ning pühi välja hingates risti üle ülakeha ja parema puusa kehast eemale. Tee seda õrnalt, energiat tunnetades. Nii puhastad parema õla, südame, kõhu ja maksa energiad.
3 Korda sama teisel pool. Hinga sisse, pane vasak käsi paremale õlale ning pühi välja hingates risti üle ülakeha ja vasaku puusa kehast eemale. Nii puhastad vasaku õla, südame, kõhu ja põie energiad.
4 Korda parema käega üle vasaku õla pühkimist ehk harjutust 2.
5 Tõsta küünarnukist kõverdatud vasak käsi vastu külge endast ette, peopesa ülespoole, paralleelselt maaga. Sõrmed välja sirutatud, nagu hoiaksid neil taldrikut. Pane parem käsi vasakule õlavarrele, hinga sisse ja pühi välja hingates üle vasaku käsivarre, küünarnukiõnaruse, peopesa ja sõrmeotste kehast eemale.
6 Korda sama teisel pool. Tõsta küünarnukist kõverdatud parem käsi vastu külge endast ette, peopesa ülespoole, paralleelselt maaga. Sõrmed välja sirutatud. Pane vasak käsi paremale õlavarrele, hinga sisse ja pühi välja hingates üle parema käsivarre, küünarnukiõnaruse, peopesa ja sõrmeotste kehast eemale.
7 Korda parema käega üle vasaku õlavarre pühkimist ehk harjutust 5.
8 Tee gassho.


KREEDA SÜDAMEHÄÄLE KUULAMISE HARJUTUS

Selle õppimiseks võta järgmine kord toidupoodi minnes korvi asemel käru, et keha oleks vaba. Ja küsi enne sellesse millegi poetamist endalt: mis tunne mul on seda valides? Kui südames on kerge, ülespoole ja avarduv olemine, pane toidukraam kärusse. On tunne raske, kokkutõmbuv ja külm, jäta riiulile. Kogemuse kasvades saad seda nippi kasutada juba palju tähtsamate otsuste tegemisel. Ning et harjutamine teeb meistriks, tuleks intuitsiooni- ehk südametarkuse musklit treenida samamoodi kui iga teistki lihast.


KILLUKESI

Raamat “Jaapani reikikunst”: “Hoolitsegem enda eest ja töötagem tervikuks saamise nimel. Seda ei saa teha keegi teine.”
Jaan Jääts: Armasta kõigepealt iseennast, siis oskad ka teisi armastada. Kõik, mis loob, on armastus.
Jaan Jääts: Buddha järgi on kannatus meeleseisund, klammerdumine. Inimene peaks voolama, lihtsalt olema. Seades endale aga pidevalt eesmärke, ei saagi lõdvestuda. Ära pane endale peale kitsendusi läbi oma suure tahtmise.
Kreet Rosin-Pindmaa: On teooria, mille kohaselt tulenevad kõik kannatused kolmest aspektist. Need on vastumeelsus, klammerdumine ja teadmatus. Kaks esimest taanduvad teadmatusele.
Kreet Rosin-Pindmaa: Ainult vastutust võttes on sul võimalik olla kontaktis oma isikliku väega.
Kreet Rosin-Pindmaa: Reiki võib aidata, kui inimene vähegi laseb sellel energial vabalt voolata ja on valmis seda vastu võtma. Reiki teeb tööd nii palju, kui inimene laseb. Kui tahad, et reikienergia tuleks vohinal, ole valmis muutuma.


KURSUSED

JAAN JÄÄTSA kodulehele saab siit. Sealt leiab ka info kursuste kohta.
KREET ROSIN-PINDMAA kodulehele saab siit. Sealt leiab samuti infot nii reiki kui kursuste kohta.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s